NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

VanderMeer, Jeff - "Zrodzony"
Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: Borne
Data wydania: Październik 2018
ISBN: 978-83-7480-923-8
Oprawa: twarda
Format: 140 x 210 mm
Liczba stron: 378
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2017



VanderMeer, Jeff - "Zrodzony"

Przyjdzie niedźwiedź i nas zje


Mord to wielki, upiorny niedźwiedź. Mord to latająca, gigantyczna bestia, przysłaniająca słońce i wywołująca trzęsienia Ziemi. Mord to źródło panicznego lęku, pan roznoszących grozę niedźwiedzich wysłanników o jadowitych kłach i pazurach, symbol, metafora, ostateczny obraz upadłego świata. To wynik nieudanych (albo udanych) eksperymentów biotechnologicznych, istota tak potworna, że wręcz bezosobowa, o nieznanym pochodzeniu, intencjach i naturze. W równej mierze sztuczna, co organiczna.
Choć Mord nie jest ani tytułową postacią „Zrodzonego”, najnowszej powieści Jeffa VanderMeera, ani jej narratorem, doskonale obrazuje książkowy klimat i rzuca zarówno metaforyczny, jak i dosłowny cień na fabułę. Pierwszoosobową opowieść o postapokaliptycznym mieście snuje Rachel, mieszkająca w Balkonowych Klifach poszukiwaczka. Balkonowe Klify to kryjówka wynaleziona i wciąż przekształcana przez towarzysza i kochanka narratorki, handlującego narkotykami i biotechnologią Wicka. Po jednej stronie Klifów leżą terytoria nieformalnie podlegające Magiczce, kobiecie transformującej dzieci w dzikie, nieludzkie stworzenia; drugą rządzi Mord i jego potworni wysłannicy. Na południu leży budynek Firmy, miejsca biotechnologicznych eksperymentów i klucza do wielu tajemnic dotyczących Morda, Magiczki, Rachel i Wicka. Firma przywodzi skądinąd na myśl pokazaną w krzywym zwierciadle korporację z opublikowanego kilka lat temu w Nowej Fantastyce opowiadania „Sytuacja” autorstwa VanderMeera.
Najcenniejsze skarby można znaleźć tam, gdzie jest najgroźniej. Pewnego dnia Rachel odkrywa w futrze Morda tajemniczy ukwiał, który nazywa Zrodzonym. Początkowo nie wydaje się on być czymś niezwykłym („nie wyglądał jak pożywienie i nie był pamięciożukiem”), ale szybko zaczyna rosnąć, zmieniać kształt, uczyć się. Staje się bronią, pociechą, szansą na ratunek, zagrożeniem, rywalem i partnerem biznesowym Wicka. Wspomnienia Rachel o peregrynacjach z rodzicami odsłaniają fragmenty przeszłości targanego migracyjnymi kryzysami świata, ale nie wyjaśniają, jak trafiła do miasta, jaką rolę w Firmie odgrywał Wick, jak pokonać Morda i gdzie leży granica możliwości Zrodzonego.
Widowiskowej scenerii alkoholowych płotek, przedziwnych świetlików, pamięciożuków i diagnostycznych robaków towarzyszą poważne pytania. Jak rozpoznać, czy ktoś jest osobą? Co to właściwie znaczy i jakie ma znaczenie w rzeczywistości pełnej biotechnologicznych innowacji? Nawet w brutalnym świecie miasta ważną rolę odgrywa miłość o wielu obliczach; Rachel kocha Zrodzonego jako swoje dziecko, jako swoje dzieło, ale też jako kogoś czy coś więcej. Dziwność powieściowej wizji przypomina trylogię Southern Reach, a stosunkowa prostota fabuły odpowiada raczej wcześniejszym powieściom VanderMeera, takim jak kolejne opowieści o Ambergris. Powoduje to, że „Zrodzonego” można śmiało polecać zarówno wiernym fanom amerykańskiego autora, jak i tym, którzy chcieliby dopiero przyjrzeć się nurtowi New Weird i jego czołowemu literackiemu przedstawicielowi. VanderMeer utrzymuje tu niewątpliwie wysoki poziom, do jakiego nas przyzwyczaił.
W wydaniu Uczty Wyobraźni „Zrodzonemu” towarzyszy „Dziwny Ptak”, długie opowiadanie osadzone w tym samym świecie, mówiące o losach istoty towarzyszącej Magiczce. Tu tożsamość i odczucia biotechnologicznej hybrydy poznajemy z pierwszej ręki (czy raczej pierwszego skrzydła), a pewne motywy przywodzą na myśl „Niezwyciężonego”. „Dziwny Ptak” elegancko domyka tekst „Zrodzonego” i zdecydowanie warto czytać te teksty właśnie w tej kolejności.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2019-01-02 10:26:26
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS