NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Stephenson, Neal & Galland, Nicole - "Wzlot i upadek D.O.D.O."
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: The Rise and Fall of D.O.D.O.
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Data wydania: Listopad 2018
ISBN: 978-83-66065-24-6
Oprawa: twarda
Liczba stron: 640
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2017Stephenson, Neal & Galland, Nicole - "Wzlot i upadek D.O.D.O."

W dorobku literackim Neila Stephensona „Wzlot i upadek D.O.D.O.” jest powieścią nietypową. Z oczywistych względów – napisał ją wspólnie z inną autorką. Wprawdzie była wcześniej „Mongoliada”, gdzie autorów było jeszcze więcej, ale tamta książka stanowiła element większego projektu, niekoniecznie literackiego. Chyba nie odniósł zamierzonego sukcesu, więc i powieść można pominąć.

Kolejną cechą „Wzlotu...” jest to, iż nie jest tak wizyjny, jak „Zamieć”, „Epoka diamentu” czy „Peanatema” lub nawet „7Ew”. Można ją, pośród innych powieści Stephensona (będę, niestety, pomijał współautorkę, gdyż nie znam w ogóle jej twórczości), postawić między „Cryptonomiconem” a „Reamde”. Jest w niej bowiem sporo akcji, która od pewnego momentu nabiera bardzo szybkiego tempa. Ale charakteryzuje się również znanym z „Cryptonomiconu” humorem i ironiczno-zjadliwym spojrzeniem, choćby na korpo-biurokratyczno-polityczne procedury i knowania, nowomowę i – mimo wszystko – sympatię do wszystkich bohaterów, nawet tych, którzy w końcu okazują się nie do końca pozytywni.

Fabuła zaczyna się spokojnie. Główna bohaterka zostaje wciągnięta w dziwny, supertajny, rządowy projekt polegający na szukaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego magia przestała funkcjonować we współczesnym świecie. Okazuje się, na podstawie licznych historycznych przekazów, że kiedyś miała się bardzo dobrze, po świecie chodziło wiele czarownic. Ale coś się wydarzyło i zniknęła. Już na tym poziomie fabuły jest bardzo intrygująco, zwłaszcza kiedy autorzy udzielają odpowiedzi na to pytanie. To dopiero początek, ponieważ misja bohaterów ma też inny cel. Nie ma sensu tego zdradzać, choć to nie jest wielki spoiler. Mimo to powieść jest najlepsza w odbiorze właśnie wtedy, kiedy nie wie się o fabule zbyt dużo.

Czytając ją, nie od razu wpadłem w jej uwodzicielskie sidła. Jest intrygująco, przyjemnie dowcipnie, ale relatywnie spokojnie. Fakt, wkraczają na scenę kolejni bohaterowie. Na przykład Erszebet Karpathy, która ma nie tylko jasno sprecyzowany cel w życiu, ale i wyjątkowy temperament, który sprawia, że momentami nie wiadomo, czy się na nią irytować, czy ją kochać. Albo sprytna, rudowłosa Grainne, albo starożytny wojownik Magnus, albo... I tak dalej. Początki projektu D.O.D.O są jednak oporne, trzeba znaleźć źródła finansowania, co wydaje się na pozór proste, ale kiedy dochodzi do wykonania planu, wszystko musi się bardzo skomplikować. Prawdziwa „jazda” zaczyna się jednak dopiero, kiedy kończy się questowy wątek i opisywany projekt się rozrasta, tak samo jak jego cele. Wówczas autorzy „oddalają się” nieco od bohaterów i już nie śledzimy akcji wyłącznie ich oczyma, ale trochę „z góry”, obserwując również rozrost machiny biurokratycznej i opisy jej funkcjonowania, które przypominają niektóre smakowite fragmenty „Cryptonomiconu”. Humor staje się wyraźniejszy i ostrzejszy. Ale nie dominuje nad całością. Niemniej saga Magnusa to coś cudownego w opisie i wykonaniu i aż palce świerzbią nad klawiaturą, aby dać się porwać radosnemu spoilerowaniu. Rzecz jednak w tym, że powieść zaczyna się fabularnie rozpędzać na skalę, która od pewnego momentu zaczęła mnie martwić. Obawiałem się, że autorzy nie będą w stanie doprowadzić do jej satysfakcjonującego (wobec tak spektakularnego rozwinięcia) finału. I nie myliłem się, ponieważ wprawdzie finał jest, ale tak, jak by go nie było.

Do końca nie wiem, czy uznać to za wadę, czy nie. Muszę napisać, że mnie rozczarował, ale może to być bardzo subiektywne spostrzeżenie. Ostatecznie wszystkie nitki fabularne zbiegają się w jednym miejscu. Tyle że to wcale nie kończy fabuły. Dla mnie wygląda to na zapowiedź kolejnej, jeszcze większej przygody. Nie wiem, czy było to zamierzeniem twórców, ale zakończenie powieści przypomina nieco (swoją strukturą) hollywoodzki blockbuster, którego celem jest zbudowanie gruntu pod kontynuację. Jakby „Wzlot i upadek D.O.D.O” był wstępem do Przygody, początkiem literackiej franczyzy, której kolejne części dopiszą inni autorzy.

Nie zmienia to faktu, że od momentu, kiedy został zakończony wątek questu (choć bardziej to wyglądało na coś w rodzaju fabularnego tutorialu dla bohaterów) dotyczącego szukania źródeł finansowania projektu, od powieści nie mogłem się odkleić. I wiem, że na pewno do niej kiedyś wrócę. Nie da się inaczej.Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2018-12-12 16:37:40
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Bronsiu - 19:02 12-08-2019
Magnus wziął się z roku 1203 - ciężko nazywać go "starożytnym" :)

romulus - 18:17 13-08-2019
Prawda. Moja wina. Przepraszam.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS