NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

Brennan, Marie - "Podróż "Bazyliszka"

Ukazały się

Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł czasu)


 Clarke, Arthur C. - "Koniec dzieciństwa" (Kolekcja Wehikuł czasu)

 Niven, Larry - "Pierścień" (2019)

 King, Stephen - "Smętarz dla zwierzaków"

 Jordan, Robert - "Oko Świata" (wersja filmowa)

 Zychla, Marek - "Sitko"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i koniec czasu"

 Fedyk, Karolina - "Skrzydła"

Imprezy

Dni Fantastyki 2019 r.
Od: 2019-07-05
Do: 2019-07-07

Linki

King, Stephen - "Uniesienie"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Elevation
Tłumaczenie: Danuta Górska
Data wydania: Listopad 2018
ISBN: 978-83-8125-422-9
Oprawa: miękka
Format: 140×205 mm
Liczba stron: 176
Cena: 30,90 zł
Rok wydania oryginału: 2018King, Stephen - "Uniesienie"

Nieznośna(?) lekkość bytu


„Uniesienie” to kolejna nowela Stephena Kinga, która została wydana jako niezależna książka. Jest to lektura na kilkadziesiąt minut i może nie byłoby w tym nic złego, gdyby jej treść porywała. Tymczasem mamy tylko kolejną pozycję do kolekcji dla fanów.

Wydane przez Albatros „Uniesienie” jest następną książką, której akcja dzieje się w miasteczku Castle Rock, tak dobrze znanym z wielu innych utworów Stephena Kinga. Autor wykorzystuje dobrze znaną scenografię i nieco małomiasteczkową mentalność, by snuć opowieść przede wszystkim obyczajową, choć tradycyjnie niepozbawioną pierwiastka fantastycznego (jednak niemającą nic wspólnego z horrorem czy grozą).

Bohaterem noweli jest Scott Carey, mężczyzna w średnim wieku, który odkrywa, że z dnia na dzień traci na wadze. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że jednocześnie nadal wygląda jak amator nadprogramowych hamburgerów i słodzonych napojów. Mało tego, niezależnie co weźmie do ręki lub na siebie założy, nie ma to wpływu na jego wagę (wagę, która dzień po dniu spada). Nie ma na to naukowego wytłumaczenia – zresztą Scott nie zamierza takiego szukać. W zamian chce pozostały mu czas (bo podskórnie przeczuwa, że zejście do zera będzie oznaczało jego koniec) wykorzystać, by pozostawić po sobie coś dobrego i trwałego.

Okazja ku temu się nadarza za sprawą jego nowych sąsiadek: małżeństwa lesbijek, które otworzyły w mieście wegetariańską restaurację. W dość konserwatywnym mieście napotykają jednakże ostracyzm, a i sam Scott miał z nimi złe otwarcie, a to za sprawą śmierdzących pamiątek pozostawianych przez ich psy na przydomowym trawniku. Z czasem jednak sytuacja się zmienia, a jego działania przynoszą owoce.

„Zaburzenia” wagi bohatera są jedynie pretekstem, a on w zasadzie konieczny jest wyłącznie do wątku ulicznego biegu, do opowiedzenia obyczajowej historii o akceptacji, przyjaźni i tolerancji. King nawet niespecjalnie bawi się w subtelności i prosto z mostu uderza w czytelnika cenionymi przez siebie (a przynajmniej przez bohatera) wartościami. Relacje Scotta z sąsiadkami są nawet interesujące, choć dość uproszczone z racji niewielkiej objętości utworu. Autor treść wypełnia opisami obyczajowości, zaś w finale postanawia na pierwszy plan wysunąć fantastykę. Wypada to średnio, nawet jako metaforyczna puenta opowieści.

W zeszłym roku ukazało się „Pudełko z guzikami Gwendy” – również nowela, która w formie książkowej została napompowana objętościowo do granic możliwości za sprawą zabiegów edytorskich, ilustracji, ozdobników itp. „Uniesienie” prezentuje się bardzo podobnie, choć ma jedną zasadniczą różnicę: jest to książka znacznie mniej interesująca. Recenzowana pozycja zapewne przeszłaby bez echa i nie trafiła do Polski, gdyby nie osoba autora. I właśnie dla fanów Kinga, którzy nałogowo sięgają po jego książki, jest ta pozycja. Reszta czytelników, czy to fantastyki, czy obyczajówek, niespecjalnie ma tu czego szukać.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2018-11-19 18:22:08
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Czarcie słowa"


Wygraj "Nie ma czasu"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s08e01)


 Wywiad z Edem McDonaldem

 Polska fantastyka 2019 r. - co nas czeka?

 Nightflyers - książka i serial

 Naomi Novik o "Mocy srebra"

Recenzje

Howard, A.G. - "Alyssa i obłęd"


 Fletcher, Charlie - "Ostatni"

 Scalzi, John - "Upadające imperium"

 Lovecraft, H.P. - "Nemezis i inne utwory poetyckie"

 Vonnegut, Kurt - "Śniadanie mistrzów"

 antologia - "17 podniebnych koszmarów"

 antologia - "Harda Horda"

 Le Guin, Ursula K. - "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"

Fragmenty

 Schwab, V.E. - "Vicious. Nikczemni"

 Lawrence, Mark - "Koło Osheim"

 Górski, Piotr - "Reguła zakonu"

 Zembaty, Wojciech - "Głodne Słońce. Ołtarz i krew"

 Świerczek-Gryboś, Magdalena - "Openminder"

 Le Guin, Ursula K. - "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"

 Majka, Paweł - "Jedyne: Ścieżki krwi"

 Kańtoch, Anna - "Zabawki diabła"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS