NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Stephenson, Neal - "Epoka diamentu"

Bradbury, Ray - "Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka słońca"

Ukazały się

Antologia - "Za tamą"


 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Radecki, Łukasz - "Bóg Horror Ojczyzna"

 Larson, B.V. & VanDyke, David - "Wygnaniec"

 antologia - "Mroczne dziedzictwo. Antologia w hołdzie Jamesowi Herbertowi"

 Weber, David; Zahn, Timothy; Pope, Thomas - "Wezwanie do zemsty"

 Wolski, Marcin - "Pies w studni. Kot w windzie czyli rekonkwista"

 McDonald, Ed - "Zew kruka"

Linki


King, Stephen - "Uniesienie"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Elevation
Tłumaczenie: Danuta Górska
Data wydania: Listopad 2018
ISBN: 978-83-8125-422-9
Oprawa: miękka
Format: 140×205 mm
Liczba stron: 176
Cena: 30,90 zł
Rok wydania oryginału: 2018King, Stephen - "Uniesienie"

Nieznośna(?) lekkość bytu


„Uniesienie” to kolejna nowela Stephena Kinga, która została wydana jako niezależna książka. Jest to lektura na kilkadziesiąt minut i może nie byłoby w tym nic złego, gdyby jej treść porywała. Tymczasem mamy tylko kolejną pozycję do kolekcji dla fanów.

Wydane przez Albatros „Uniesienie” jest następną książką, której akcja dzieje się w miasteczku Castle Rock, tak dobrze znanym z wielu innych utworów Stephena Kinga. Autor wykorzystuje dobrze znaną scenografię i nieco małomiasteczkową mentalność, by snuć opowieść przede wszystkim obyczajową, choć tradycyjnie niepozbawioną pierwiastka fantastycznego (jednak niemającą nic wspólnego z horrorem czy grozą).

Bohaterem noweli jest Scott Carey, mężczyzna w średnim wieku, który odkrywa, że z dnia na dzień traci na wadze. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że jednocześnie nadal wygląda jak amator nadprogramowych hamburgerów i słodzonych napojów. Mało tego, niezależnie co weźmie do ręki lub na siebie założy, nie ma to wpływu na jego wagę (wagę, która dzień po dniu spada). Nie ma na to naukowego wytłumaczenia – zresztą Scott nie zamierza takiego szukać. W zamian chce pozostały mu czas (bo podskórnie przeczuwa, że zejście do zera będzie oznaczało jego koniec) wykorzystać, by pozostawić po sobie coś dobrego i trwałego.

Okazja ku temu się nadarza za sprawą jego nowych sąsiadek: małżeństwa lesbijek, które otworzyły w mieście wegetariańską restaurację. W dość konserwatywnym mieście napotykają jednakże ostracyzm, a i sam Scott miał z nimi złe otwarcie, a to za sprawą śmierdzących pamiątek pozostawianych przez ich psy na przydomowym trawniku. Z czasem jednak sytuacja się zmienia, a jego działania przynoszą owoce.

„Zaburzenia” wagi bohatera są jedynie pretekstem, a on w zasadzie konieczny jest wyłącznie do wątku ulicznego biegu, do opowiedzenia obyczajowej historii o akceptacji, przyjaźni i tolerancji. King nawet niespecjalnie bawi się w subtelności i prosto z mostu uderza w czytelnika cenionymi przez siebie (a przynajmniej przez bohatera) wartościami. Relacje Scotta z sąsiadkami są nawet interesujące, choć dość uproszczone z racji niewielkiej objętości utworu. Autor treść wypełnia opisami obyczajowości, zaś w finale postanawia na pierwszy plan wysunąć fantastykę. Wypada to średnio, nawet jako metaforyczna puenta opowieści.

W zeszłym roku ukazało się „Pudełko z guzikami Gwendy” – również nowela, która w formie książkowej została napompowana objętościowo do granic możliwości za sprawą zabiegów edytorskich, ilustracji, ozdobników itp. „Uniesienie” prezentuje się bardzo podobnie, choć ma jedną zasadniczą różnicę: jest to książka znacznie mniej interesująca. Recenzowana pozycja zapewne przeszłaby bez echa i nie trafiła do Polski, gdyby nie osoba autora. I właśnie dla fanów Kinga, którzy nałogowo sięgają po jego książki, jest ta pozycja. Reszta czytelników, czy to fantastyki, czy obyczajówek, niespecjalnie ma tu czego szukać.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2018-11-19 18:22:08
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Miasto Złomu"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Stephenson, Neal & Galland, Nicole - "Wzlot i upadek D.O.D.O."


 Gaiman, Neil - "Ocean na końcu drogi"

 Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

 Lawrence, Mark - "Szara siostra"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

 Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"

 King, Stephen - "Uniesienie"

Fragmenty

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS