NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

Mammay, Michael - "Przestrzeń"

Ukazały się

Jones, Diana Wynne - "Ruchomy zamek Hauru"


 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Adeyemi, Tomi - "Dzieci prawdy i zemsty"

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Riggs, Ransom - "Konferencja ptaków"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi", tom 2

 Ćwiek, Jakub - "Topiel"

 Holmberg, Charlie N. - "Papierowy mag"

Linki

Kisiel, Marta - "Pierwsze słowo"
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: Październik 2018
ISBN: 978-83-280-5164-5
Oprawa: miękka
Format: 135×202 mm
Liczba stron: 352
Cena: 39,99 złKisiel, Marta - "Pierwsze słowo"

„Pierwsze słowo”, zbiór będący przekrojem twórczości Marty Kisiel, prezentuje historie zróżnicowane zarówno pod względem tematu, jak i tonu opowieści.

Marta Kisiel, która dotąd zasłynęła głównie z książek o niezwykłych mieszkańcach Lichotki, zebrała swoje opowiadania w zbiorek „Pierwsze słowo”. Zaczynając od debiutu „Rozmowa dyskwalifikacyjna”, oferuje przegląd pomysłów na fantastykę i przypomina, że siła jej pisarstwa tkwi nie w wielkich fabułach i efektownych opisach, a w zabawie językiem i znajdowaniu magii bliżej codziennego życia.

Fani „Dożywocia” znajdą tu aż dwa opowiadania związane z cyklem – jest to samo „Dożywocie”, które zapoczątkowało historię Lichotki i jej mieszkańców, oraz „Szaławiła”, za którą autorka otrzymała Nagrodę im. Janusza Zajdla za 2017 rok. W najogólniejszym zarysie obydwa opowiadania są podobne – osoby szukające ciszy i pewnego odseparowania od społeczeństwa trafiają w miejsce, gdzie przychodzi im zamieszkać z istotami co najmniej niezwykłymi, nie wpływa to jednak na ich determinację, by ułożyć sobie życie. Można wręcz rzec, że ich opanowanie jest godne podziwu.

W prześmiewczym duchu utrzymane są też „Rozmowa dyskwalifikacyjna” oraz „Nawiedziny” - pierwsze jest opisem procesu uzyskiwania certyfikatu niezbędnego do wykonywania magicznej czy potwornej profesji, drugie opisuje dom publiczny nawiedzony przez nietypowego ducha. Parodia biurokratyzacji życia magicznego przekraczającej to, co znamy z naszego życia oraz prosta zabawa zderzeniem światów frywolnego i cnotliwego – lekkie, proste, przyjemne i wpisuje się w dotychczas znaną twórczość autorki.

Zbiory opowiadań mają jednak to do siebie, że często zawierają również takie dzieła, które na pierwszy rzut oka nie są dla danego autora oczywiste. Tak też Marta Kisiel zawarła kilka opowiadań, które są poważniejsze i bohaterowie muszą dokonać wątpliwych etycznie wyborów. O ile jeszcze „Przeżycie Stanisława Kozika” jest zwyczajnie smutne z powodu samotności bohatera i ma element komediowy związany z jego pracą w korporacji (tu jak mniemam należą się pozdrowienia dla wszystkich managerów), tak opowiadania związane z rodzicielstwem są najczęściej dramatami. Mamy tu interpretację mitu o Demeter i Persefonie, prostego człowieka decydującego się na cyrograf, by jego życie stało się lepsze (mając na względzie dobro jego córki), oraz bardzo niepokojącą historię matki, którą klątwa przyobleczona pierwotnie w błogosławieństwo, postawiła w sytuacji bez wyjścia. Tytułowe „Pierwsze słowo” to właśnie klątwa, która matczyną miłość zamienia w siłę utrzymującą przy życiu śmiertelnie chore dziecko – będzie ono tak żyć i cierpieć do późnej starości, a jego matka z miłości będzie próbowała ukrócić te cierpienia. Bardzo poruszające opowiadanie, stawiające przed czytelnikiem niewygodne pytania. Motyw relacji rodzica i dziecka w tych opowiadaniach nie ma wymiaru wyłącznie pozytywnego – autorka wskazuje, że może to być zalążek mniejszego lub większego zła.

Różnorodność opowiadań Marty Kisiel wskazuje, że ma ona jeszcze wiele pomysłów w zanadrzu i nie jest wykluczone, że z czasem pojawią się powieści jej autorstwa, które wyjdą poza dotychczas eksplorowany świat. Widać jednocześnie, że autorka najlepiej czuje się w tematach bliskich życiu zwykłego człowieka i te „zwyczajne” opowiadania najlepiej prezentują się w zbiorze. Na szczęście takie właśnie stanowią większość zbioru. Dobrym znakiem jest też fakt, że ton i powaga poszczególnych opowiadań są zróżnicowane i nie zawsze jest to humor, z którego autorka jest najlepiej znana.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2018-10-25 08:39:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"


 Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS