NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hamilton, Peter F. - "Pustka: Sny" (wyd. 2)

Hamilton, Peter F. - "Pustka: Ewolucja"

Ukazały się

Radecki, Łukasz - "Bóg Horror Ojczyzna"


 Larson, B.V. & VanDyke, David - "Wygnaniec"

 antologia - "Mroczne dziedzictwo. Antologia w hołdzie Jamesowi Herbertowi"

 Weber, David; Zahn, Timothy; Pope, Thomas - "Wezwanie do zemsty"

 Wolski, Marcin - "Pies w studni. Kot w windzie czyli rekonkwista"

 McDonald, Ed - "Zew kruka"

 Cichowlas, Robert - "Dwugłowy aligator"

 Abnett, Dan - "Prospero w płomieniach"

Linki


Kisiel, Marta - "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"
Wydawnictwo: Wilga
Cykl: Małe Licho
Kolekcja: Dożywocie
Data wydania: Wrzesień 2018
ISBN: 978-83-280-5221-5
Oprawa: twarda
Format: 135×202 mm
Liczba stron: 304
Cena: 34,99 zł
Ilustracje: Paulina Wyrt
Tom cyklu: 1Kisiel, Marta - "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"

Książka o niezwykłym chłopcu, któremu przyszło zmagać się z problemami zarówno zwyczajnymi, jak i bardzo, bardzo nietypowymi.

Niebożątko (oficjalnie Bożydar Antoni Jekiełłek) to dziecko bardzo inteligentne o zdolnościach manualnych znacznie przekraczających te występujące u jego rówieśników. Ma tylko jeden problem – nie spotyka dzieci w podobnym wieku co on. Będąc wychowywanym w niezwykłym domu łamane na pensjonacie dla istot ponadnaturalnych, mając własnego Anioła Stróża, nie zna świata innego niż okolice Lichotki. I chociaż nie można mu odmówić fascynującego dzieciństwa, dorośli postanowili wysłać go w końcu do szkoły. Od tego momentu życie staje się nieznośne, a biedny Bożek (zdrobniale od Bożydar) musi w bardzo krótkim czasie opanować umiejętności współżycia społecznego, nie raniąc przy tym bliskich mu osób (i stworów wszelkiej maści).

Marta Kisiel podjęła się napisania książki dla dzieci i wykorzystała do tego bohaterów znanych wcześniej jej fanom z „Dożywocia” i „Siły niższej”. O ile jednak w poprzednich powieściach fabuła skupiała się relacjach między mniej lub bardziej dorosłymi postaciami, tak „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” jest w całości poświęcone życiu dziecka; to z perspektywy Bożka obserwujemy znajomych bohaterów. Razem z nim przeżywamy nowinę o konieczności rozpoczęcia formalnej edukacji, próbujemy przygotować się na wielkie wydarzenie i obserwujemy, jaką frustrację wywołuje w nim zderzenie jego dotychczasowej wizji świata z tym, co poznaje w szkole. Autorka doskonale zarysowała dziecięcy świat, pełen drobnych tajemnic i skomplikowanych spraw, od używania młotka (mama nie pochwala) do gier komputerowych, które w małym świecie Lichotki nie istnieją. Bożek zmaga się ze swoją niezwykłością i widzi konieczność dopasowania się do grupy, chociaż niektóre z dziecięcych zasad są dla niego niezrozumiałe. To rozerwanie między światem magicznym a realnym jest tym trudniejsze, że wszystko to zbiega się z nasilonym pragnieniem poznania ojca i z początku wydaje się, że nawet tak niezwykli wujkowie jak Konrad i Turu nie są w stanie wypełnić tej luki. Co ciekawe, wyjątkowo mało w tej powieści relacji Bożka z matką, jakby ten element był stały i domyślny celem uproszczenia fabuły.

Oczywiście powieść ta byłaby dość nudna, gdyby skupiała się wyłącznie na codziennym życiu jednego małego chłopca, dlatego autorka wprowadziła zwrot dramatyczny oparty na dwóch elementach – niezwykłej przypadłości Bożka wynikającej z jego pochodzenia oraz zamiłowaniu chłopca do „Króla Elfów” Goethego. Trzeba przyznać, że widać celowość wyboru wiersza oraz drobiazgowość w wykorzystaniu kolejnych wersów, przy czym dramatyzm sceny nie wyklucza okazjonalnych elementów humorystycznych, z których autorka jest znana. Zgodnie z regułami obowiązującymi w książkach dla dzieci cała awantura kończy się szczęśliwie, najważniejsi bohaterowie przechodzą przemianę i dostosowują się do zmian. Większe dramaty autorka rezerwuje raczej dla dorosłych powieści.

„Małe Licho i tajemnica Niebożątka” to ciepła opowieść o chłopcu, który tak naprawdę nie jest dzieckiem wiele różniącym się od innych dzieci, ale musi czasem stawić czoła sytuacjom mniej zwyczajnym, jak wybór odpowiedniego stroju na Halloween. Jest to rodzaj historii, który sprawdzi się u dzieci, wszak magia i różne stwory gęsto zamieszkują ich wyobraźnię, ale jednocześnie będzie dobrze odebrana przez miłośników „Dożywocia”, ponieważ ich ulubiene postaci nieustannie towarzyszą głównemu bohaterowi.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2018-10-09 07:57:13
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Każde martwe marzenie"


Wygraj "Miasto Złomu"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Gaiman, Neil - "Ocean na końcu drogi"


 Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

 Lawrence, Mark - "Szara siostra"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

 Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"

 King, Stephen - "Uniesienie"

 Howard, A.G. - "Alyssa i czary"

Fragmenty

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS