NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hamilton, Peter F. - "Pustka: Ewolucja"

Kirby, Matthew J. - "Assassins Creed. Przeznaczenie bogów"

Ukazały się

Schwartz, Richard - "Drugi Legion"


 Krajewska, Marta - "Świt między dobrym a złym"

 Valente, Catherynne M. - "Domostwo błogosławionych"

 Dembski-Bowden, Aaron - "Pierwszy Heretyk"

 Pilipiuk, Andrzej - "Aparatus" (2018)

 Harrison, Kim - "Za kilka demonów więcej"

 Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

Linki


Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Cykl: Kroniki Belorskie
Tytuł oryginału: Верные враги
Tłumaczenie: Marina Makarevskaya
Data wydania: Lipiec 2018
ISBN: 978-83-65830-10-4
Oprawa: miękka
Format: 143×205 mm
Liczba stron: 650
Cena: 47,90 zł
Tom cyklu: 5Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

W. Redna 2?


Jeśli czytaliście cykl o przygodach rudowłosej czarownicy Wolhy Rednej napisany przez białoruską autorkę Olgę Gromyko, istnieje spora szansa, że bardzo polubiliście główną bohaterkę. Choć w „Wiernych wrogach” nie spotkamy zadziornej W. Rednej, to poznamy postać bardzo podobną. W znajomej konwencji.

Jeśli, tak jak ja, poznaliście cykl o Rednej i spodobał wam się, ale z czasem zauważyliście pewne schematy, które z tomu na tom okazywały się mniej atrakcyjne, to być może nową główną bohaterkę przywitaliście z nową nadzieją. Nadzieją na powiew świeżości, na jakiś eksperyment, niewielką choćby zmianę klimatu. Niestety – w takiej sytuacji czeka was rozczarowanie. „Wierni wrogowie” śmiało mogłoby być kolejną częścią przygód Wolhy, wystarczyłoby tylko pozmieniać imiona.

Główna bohaterka ma na imię Szelena i jest zielarką. Przynajmniej stara się być, bo eremicki styl towarzyszący większości zielarzy pomaga jej ukrywać przed światem, że jest wilkołakiem. I to nie byle jakim. Gdyby wilkołactwo było zarazą, Szelena byłaby pacjentem zero. To daje jej dużą siłę, ale też ściąga na jej głowę wiele niebezpieczeństw. Wydawałoby się, że los właśnie przed jednym ją uchronił, ponieważ lokalni awanturnicy spuścili łomot magowi polującemu na zmiennokształtnych. Jednak nasza bohaterka, która wcale nie jest taka zła, jak głoszą legendy, postanawia uratować swojego potencjalnego wroga.

Skracając nieco przydługi wstęp do głównej historii opowiedzianej w tej powieści: Szelena w towarzystwie uratowanego maga Weresa i kilku drugoplanowych postaci, które się do nich przyłączą, ruszają w podróż mającą wyjaśnić zagadkę nękających okolicę potworów. Nie wiedzą, że ślad poprowadzi ich ku szeroko zakrojonej intrydze, w której gra toczy się o wysoką stawkę.

Mamy tu wszystkie atuty Gromyko: silną protagonistkę, która musi zmagać się z brakiem zrozumienia w świecie; szereg wyraźnych i zróżnicowanych bohaterów drugoplanowych; mocne, pełne humoru dialogi; typowy świat pseudośredniowiecznego fantasy, wzbogacony jednak przez elementy ze słowiańskiego folkloru. Całość bardzo, bardzo przypomina wcześniejszy cykl autorki, zresztą rzecz dzieje się w tym samym świecie, tylko nieco wcześniej.

Czy w takim razie warto sięgnąć po „Wiernych wrogów”? Jeśli jeszcze nie czytaliście Gromyko – tak; to dobra książka, pełnia formy tej pisarki, a przy okazji świetna okazja by poznać jej styl. Nie musicie znać wcześniejszych książek. Jeśli czytaliście, a wciąż macie mało – oczywiście; będziecie zadowoleni, odnajdując tu wszystko, co znacie i lubicie. Jeśli jednak podobały wam się wcześniejsze odsłony cyklu, ale liczycie na coś nowego, innego – wtedy możecie się zawieść. Ja niestety należę do tej ostatniej grupy. Nie uważam, by była to książka zła, jest tylko wtórna względem wcześniejszego dorobku autorki.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-09-25 20:02:57
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Księżną Jeleń"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

Recenzje

Lisicki, Paweł - "Epoka Antychrysta"


 Simmons, Dan - "Triumf Endymiona"

 Raduchowska, Martyna - "Spektrum"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"

 El Akkad, Omar - "Ameryka w ogniu"

 Podlewski, Marcin - "Bezkres"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Dick, Philip K. - "Cudowna broń"

Fragmenty

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

 Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Drzewo wspomnień"

 Dworakowski, Witold - "Pani Czterdziestu Żywiołów"

 Kiszela, Marcin - "Ostatni prorok"

 Sudomir, Agnieszka - "Szablon"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS