NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Fletcher, Charlie - "Ostatni"

Lee, Yoon Ha - "Smocza perła"

Ukazały się

Corey, James S.A. - "Gry Nemezis"


 Żulczyk, Jakub - "Świątynia" (Agora)

 Morgan, Richard - "Siły rynku" (Mag)

 Bond, Gwenda - "Mroczne umysły"

 Gołkowski, Michał - "Bramy ze złota. Świątynia na bagnach"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Szalony mag"

 Gromyko, Olga - "Kroniki Belorskie"

 Peng, Shepherd - "Księga M"

Imprezy

Dni Fantastyki 2019 r.
Od: 2019-07-05
Do: 2019-07-07

Linki

Pettersen, Siri - "Bańka"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Bobla
Tłumaczenie: Anna Krochmal i Robert Kędzierski
Data wydania: Maj 2018
ISBN: 978-83-8062-173-2
Oprawa: miękka
Format: 135×215 mm
Liczba stron: 256
Cena: 34,90zł
Rok wydania oryginału: 2017Pettersen, Siri - "Bańka"

A co, jeśli bańka kiedyś nie pęknie?

Nastolatek - osobna kategoria człowieka, już nie dziecko, jeszcze nie dorosły. Wymaga innego podejścia i niejednokrotnie innego rodzaju literatury. Stan pośredni, obfitujący w uczenie się bardzo trudnej sztuki funkcjonowania w społeczeństwie. W tym wszystkim poczucie odosobnienia i braku zrozumieniem ze strony rodziny i przyjaciół. To przeżywa Kine, bohaterka "Bańki" Siri Petersen. I chociaż książkach z założenia jest dla młodszego czytelnika, dorośli nie są wykluczeni z przyjemności w odbiorze lektury.

Kine nie ma łatwego życia w swoim mniemaniu. Rodzice jej nie rozumieją, nauczyciele bezpodstawnie dręczą, chłopcy… Nawet nie wspominajmy o tych nieustannych źródłach kłopotów i zawstydzenia. Pewnego dnia, kiedy problemy zdają się osiągać szczyt, Kine znajduje przezroczystą bańkę i pod wpływem chwili zabiera znalezisko do domu. Rano odkrywa, że po pierwsze, bańka urosła i może bez problemu zmieścić dziewczynkę, po drugie - można do niej wejść, po trzecie - nic poza nią nie jest w stanie przeniknąć powłoki. Żadnego zadrapania od młota, nic. Bańka również lata i wyczarowuje cokolwiek na życzenie - w sumie można w niej spędzić całe życie - bezpieczne schronienie od świata oraz odpowiedzialności za czyny.

Wydawałoby się, że sytuacja idealna, jednak Kine odkrywa, że powłoka bańki staje się coraz mniej przepuszczalna, a wyczarowane przedmioty tak naprawdę zostały teleportowane z innych miejsc. To wytrąca bohaterkę ze strefy komfortu i każe szukać wyjścia z całej sytuacji. Przy okazji zmusi ją do stawienia czoła - nie wielkim potworom, a konsekwencjom swoich wyborów, co czasem wymaga większej odwagi.

Przeznaczona dla młodszego czytelnika fabuła "Bańki" nie należy do skomplikowanych. Krótkie rozdziały i skupienie na akcji sprzyjają przyjemnej lekturze; jednocześnie autorka pamiętała, by działania bohaterki wynikały z jej przemyśleń lub były efektem jak najbardziej prawdopodobnych reakcji bohaterki, przez co większość historii nie stwarza wrażenia wymuszonej. Przejaskrawienia nie męczą a służą uwypukleniu istotnych elementów. Jedynie zakończenie wydaje się nieco naciągane i zbyt “szczęśliwe”, co może wynikać z konwencji opowieści dla dzieci. Z drugiej strony jednak książka jest kierowana do osób nieco starszych, które mogłyby podołać bardziej skomplikowanemu zakończeniu.

Z bohaterów najlepiej poznajemy Kine, pozostali są w większości zarysowani kilkoma charakterystycznymi szczegółami, jednak niespecjalnie zapadają w pamięć. Najważniejsze są odczucia i przemyślenia głównej bohaterki, reszta figur jest w większości narzędziem popychającym fabułę lub prowokujących kolejny tok myślowy Kine. To uproszczenie jest zgodne z założeniem książki dla młodzieży i nie można w tym miejscu nic zarzucić.

"Bańka" ma w sobie urok większej przypowieści, jednak ograniczenie wątków, bohaterów czy miejsc pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w ryzach. W ten sposób powstała opowieść jest łatwo przyswajalna dla młodszego czytelnika; również dorośli znajdą w niej przyjemność śledząc losy bohaterki.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2018-08-23 18:38:37
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Nie ma czasu"


Wygraj "Czarcie słowa"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s08e02)


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e01)

 Wywiad z Edem McDonaldem

 Polska fantastyka 2019 r. - co nas czeka?

 Nightflyers - książka i serial

Recenzje

Howard, A.G. - "Alyssa i obłęd"


 Fletcher, Charlie - "Ostatni"

 Scalzi, John - "Upadające imperium"

 Lovecraft, H.P. - "Nemezis i inne utwory poetyckie"

 Vonnegut, Kurt - "Śniadanie mistrzów"

 antologia - "17 podniebnych koszmarów"

 antologia - "Harda Horda"

 Le Guin, Ursula K. - "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"

Fragmenty

 Schwab, V.E. - "Vicious. Nikczemni"

 Lawrence, Mark - "Koło Osheim"

 Górski, Piotr - "Reguła zakonu"

 Zembaty, Wojciech - "Głodne Słońce. Ołtarz i krew"

 Świerczek-Gryboś, Magdalena - "Openminder"

 Le Guin, Ursula K. - "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"

 Majka, Paweł - "Jedyne: Ścieżki krwi"

 Kańtoch, Anna - "Zabawki diabła"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS