NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hamilton, Peter F. - "Pustka: Sny" (wyd. 2)

VanderMeer, Jeff - "Zrodzony"

Ukazały się

Masterton, Graham - "Infekcja" (Albatros)


 Mróz, Remigiusz - "Chór zapomnianych głosów" (wyd. 2)

 Bogusz, Patryk - "Obślizgłe paluchy"

 antologia - "Dzieje się"

 Przechrzta, Adam - "Chorągiew Michała Archanioła" (2019)

 Heng, Rachel - "Klub samobójców"

 Kubasiewicz, Magdalena - "Gdzie śpiewają diabły"

 Harkness, Deborah - "Księga czarownic" (Mag)

Linki


Pettersen, Siri - "Bańka"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Bobla
Tłumaczenie: Anna Krochmal i Robert Kędzierski
Data wydania: Maj 2018
ISBN: 978-83-8062-173-2
Oprawa: miękka
Format: 135×215 mm
Liczba stron: 256
Cena: 34,90zł
Rok wydania oryginału: 2017Pettersen, Siri - "Bańka"

A co, jeśli bańka kiedyś nie pęknie?

Nastolatek - osobna kategoria człowieka, już nie dziecko, jeszcze nie dorosły. Wymaga innego podejścia i niejednokrotnie innego rodzaju literatury. Stan pośredni, obfitujący w uczenie się bardzo trudnej sztuki funkcjonowania w społeczeństwie. W tym wszystkim poczucie odosobnienia i braku zrozumieniem ze strony rodziny i przyjaciół. To przeżywa Kine, bohaterka "Bańki" Siri Petersen. I chociaż książkach z założenia jest dla młodszego czytelnika, dorośli nie są wykluczeni z przyjemności w odbiorze lektury.

Kine nie ma łatwego życia w swoim mniemaniu. Rodzice jej nie rozumieją, nauczyciele bezpodstawnie dręczą, chłopcy… Nawet nie wspominajmy o tych nieustannych źródłach kłopotów i zawstydzenia. Pewnego dnia, kiedy problemy zdają się osiągać szczyt, Kine znajduje przezroczystą bańkę i pod wpływem chwili zabiera znalezisko do domu. Rano odkrywa, że po pierwsze, bańka urosła i może bez problemu zmieścić dziewczynkę, po drugie - można do niej wejść, po trzecie - nic poza nią nie jest w stanie przeniknąć powłoki. Żadnego zadrapania od młota, nic. Bańka również lata i wyczarowuje cokolwiek na życzenie - w sumie można w niej spędzić całe życie - bezpieczne schronienie od świata oraz odpowiedzialności za czyny.

Wydawałoby się, że sytuacja idealna, jednak Kine odkrywa, że powłoka bańki staje się coraz mniej przepuszczalna, a wyczarowane przedmioty tak naprawdę zostały teleportowane z innych miejsc. To wytrąca bohaterkę ze strefy komfortu i każe szukać wyjścia z całej sytuacji. Przy okazji zmusi ją do stawienia czoła - nie wielkim potworom, a konsekwencjom swoich wyborów, co czasem wymaga większej odwagi.

Przeznaczona dla młodszego czytelnika fabuła "Bańki" nie należy do skomplikowanych. Krótkie rozdziały i skupienie na akcji sprzyjają przyjemnej lekturze; jednocześnie autorka pamiętała, by działania bohaterki wynikały z jej przemyśleń lub były efektem jak najbardziej prawdopodobnych reakcji bohaterki, przez co większość historii nie stwarza wrażenia wymuszonej. Przejaskrawienia nie męczą a służą uwypukleniu istotnych elementów. Jedynie zakończenie wydaje się nieco naciągane i zbyt “szczęśliwe”, co może wynikać z konwencji opowieści dla dzieci. Z drugiej strony jednak książka jest kierowana do osób nieco starszych, które mogłyby podołać bardziej skomplikowanemu zakończeniu.

Z bohaterów najlepiej poznajemy Kine, pozostali są w większości zarysowani kilkoma charakterystycznymi szczegółami, jednak niespecjalnie zapadają w pamięć. Najważniejsze są odczucia i przemyślenia głównej bohaterki, reszta figur jest w większości narzędziem popychającym fabułę lub prowokujących kolejny tok myślowy Kine. To uproszczenie jest zgodne z założeniem książki dla młodzieży i nie można w tym miejscu nic zarzucić.

"Bańka" ma w sobie urok większej przypowieści, jednak ograniczenie wątków, bohaterów czy miejsc pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w ryzach. W ten sposób powstała opowieść jest łatwo przyswajalna dla młodszego czytelnika; również dorośli znajdą w niej przyjemność śledząc losy bohaterki.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2018-08-23 18:38:37
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Gdzie śpiewają diabły"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Corey, James S.A. - "Gorączka Ciboli"


 Liu, Cixin - "Piorun kulisty"

 Gromyko, Olga - "Wiedźmie opowieści"

 Seltzer, David - "Omen"

 Fletcher, Charlie - "Paradoks"

 VanderMeer, Jeff - "Zrodzony"

 Poe, Edgar Allan - "Miasto w morzu i inne utwory poetyckie"

 Valente, Catherynne M. - "Domostwo błogosławionych"

Fragmenty

 Liu, Cixin - "Piorun kulisty"

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS