NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Chiang, Ted - "Wydech"

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Pettersen, Siri - "Bańka"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Bobla
Tłumaczenie: Anna Krochmal i Robert Kędzierski
Data wydania: Maj 2018
ISBN: 978-83-8062-173-2
Oprawa: miękka
Format: 135×215 mm
Liczba stron: 256
Cena: 34,90zł
Rok wydania oryginału: 2017Pettersen, Siri - "Bańka"

A co, jeśli bańka kiedyś nie pęknie?

Nastolatek - osobna kategoria człowieka, już nie dziecko, jeszcze nie dorosły. Wymaga innego podejścia i niejednokrotnie innego rodzaju literatury. Stan pośredni, obfitujący w uczenie się bardzo trudnej sztuki funkcjonowania w społeczeństwie. W tym wszystkim poczucie odosobnienia i braku zrozumieniem ze strony rodziny i przyjaciół. To przeżywa Kine, bohaterka "Bańki" Siri Petersen. I chociaż książkach z założenia jest dla młodszego czytelnika, dorośli nie są wykluczeni z przyjemności w odbiorze lektury.

Kine nie ma łatwego życia w swoim mniemaniu. Rodzice jej nie rozumieją, nauczyciele bezpodstawnie dręczą, chłopcy… Nawet nie wspominajmy o tych nieustannych źródłach kłopotów i zawstydzenia. Pewnego dnia, kiedy problemy zdają się osiągać szczyt, Kine znajduje przezroczystą bańkę i pod wpływem chwili zabiera znalezisko do domu. Rano odkrywa, że po pierwsze, bańka urosła i może bez problemu zmieścić dziewczynkę, po drugie - można do niej wejść, po trzecie - nic poza nią nie jest w stanie przeniknąć powłoki. Żadnego zadrapania od młota, nic. Bańka również lata i wyczarowuje cokolwiek na życzenie - w sumie można w niej spędzić całe życie - bezpieczne schronienie od świata oraz odpowiedzialności za czyny.

Wydawałoby się, że sytuacja idealna, jednak Kine odkrywa, że powłoka bańki staje się coraz mniej przepuszczalna, a wyczarowane przedmioty tak naprawdę zostały teleportowane z innych miejsc. To wytrąca bohaterkę ze strefy komfortu i każe szukać wyjścia z całej sytuacji. Przy okazji zmusi ją do stawienia czoła - nie wielkim potworom, a konsekwencjom swoich wyborów, co czasem wymaga większej odwagi.

Przeznaczona dla młodszego czytelnika fabuła "Bańki" nie należy do skomplikowanych. Krótkie rozdziały i skupienie na akcji sprzyjają przyjemnej lekturze; jednocześnie autorka pamiętała, by działania bohaterki wynikały z jej przemyśleń lub były efektem jak najbardziej prawdopodobnych reakcji bohaterki, przez co większość historii nie stwarza wrażenia wymuszonej. Przejaskrawienia nie męczą a służą uwypukleniu istotnych elementów. Jedynie zakończenie wydaje się nieco naciągane i zbyt “szczęśliwe”, co może wynikać z konwencji opowieści dla dzieci. Z drugiej strony jednak książka jest kierowana do osób nieco starszych, które mogłyby podołać bardziej skomplikowanemu zakończeniu.

Z bohaterów najlepiej poznajemy Kine, pozostali są w większości zarysowani kilkoma charakterystycznymi szczegółami, jednak niespecjalnie zapadają w pamięć. Najważniejsze są odczucia i przemyślenia głównej bohaterki, reszta figur jest w większości narzędziem popychającym fabułę lub prowokujących kolejny tok myślowy Kine. To uproszczenie jest zgodne z założeniem książki dla młodzieży i nie można w tym miejscu nic zarzucić.

"Bańka" ma w sobie urok większej przypowieści, jednak ograniczenie wątków, bohaterów czy miejsc pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w ryzach. W ten sposób powstała opowieść jest łatwo przyswajalna dla młodszego czytelnika; również dorośli znajdą w niej przyjemność śledząc losy bohaterki.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2018-08-23 18:38:37
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS