NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Liu, Cixin - "Koniec śmierci"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi
Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Data wydania: Kwiecień 2018
ISBN: 978-83-8062-285-2
Oprawa: miękka
Format: 132x202
Liczba stron: 840
Cena: 47,90 zł
Tom cyklu: 3



Liu, Cixin - "Koniec śmierci"

Świetne domknięcie


Po „Problemie trzech ciał” i „Ciemnym lesie” na sklepowe półki trafia „Koniec śmierci”, ostatni tom „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”, fantastycznonaukowego hitu autorstwa Cixin Liu.

Jesteśmy trzy tomy po tym, jak poznaliśmy sekret pewnego Chińskiego projektu naukowego z czasów Mao. Trzy tomy po straszliwej pladze samobójstw wśród współczesnych (nam) naukowców. Kilkanaście setek stron i wiele dekad później. I choć Koniec śmierci to najobszerniejsza część cyklu, licząca 840 stron, to dziw bierze, w jak sprawny sposób autor powiązał ze sobą wszystko, o czym do tej pory nam opowiadał. „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” nie jest odcinaniem kuponów od sukcesu „Problemu trzech ciał”, lecz epicką historią o dobrze przemyślanej i rozplanowanej kompozycji. Bez względu na to, jak oceniać poszczególne tomy, całość sprawia naprawdę duże wrażenie właśnie za sprawą konsekwencji i szczegółowości.

Przejdźmy jednak do ostatniego tomu. Koncentruje się on na Cheng Xin, pracowniczce Planetarnej Agencji Wywiadowczej, mającej na oku Trisolaris. A przynajmniej początkowo, ponieważ ta wyjątkowa bohaterka poddaje się hibernacji (kilkukrotnej!), by móc obserwować rozwój wypadków i relacji między ludzkością a cywilizacją pozaziemską. W przeciwieństwie jednak do Frya z popularnej kreskówki, Xin nie tylko krytycznie spogląda na obrót wydarzeń, ale też korzysta z unikalnej wiedzy i doświadczeń, by odpowiednio kierować rozwojem wypadków. Jest jak podróżnik w czasie, który naprawia błędy nieświadomych decydentów.

„Koniec śmierci” sam w sobie może się początkowo wydawać nieco chaotyczny. Mamy tu kilka zdawałoby się oderwanych historii, niektóre sięgają daleko w przeszłość. Na dodatek główna narracja przetykana jest urywkami innej książki o charakterze krytycznego komentarza do zaistniałych wydarzeń. Trochę to nie fair wobec czytelnika, ponieważ „odrabia” za niego pracę interpretacji, jednak to tylko pewien punkt widzenia, który może przecież stanowić punkt wyjścia dla osobistych polemik. Ostatecznie wszystko składa się na bardzo ciekawą całość, od której zresztą trudno się oderwać. Taki już talent Cixin Liu, że choć pisze o rzeczach trudnych, czasem nieprzyjemnych, to stylem uwodzi czytelnika i nie pozwala odłożyć książki.

Zarówno „Koniec śmierci”, jak i cały cykl, pełne są fantazji na temat rozwoju ludzkiej cywilizacji, technicznych przeskoków i zachowania wobec przedstawicieli innych, pozaziemskich ras. Jednak te fantazje oparte są o śmiałe, lecz nie bezpodstawne analizy obecnej sytuacji. Opowieść, jaką serwuje nam Cixin Liu, choć fantastyczna, stoi na realistyczno-logicznych i naukowych podwalinach, co czyni ją urzekająco prawdopodobną.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-07-10 18:30:58
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS