NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Morgan, Richard - "Trzynastka" (Mag)

Clarke, Susanna - "Piranesi"

Ukazały się

Cameron, Miles - "Upadek smoków"


 Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"

 Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"

 Kulikow, Roman - "Sztych"

Linki

Simmons, Dan - "Olimp"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Simmons, Dan - "Ilion/Olimp"
Tytuł oryginału: Olympos
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: Kwiecień 2018
ISBN: 978-83-7480-871-2
Oprawa: twarda
Format: 150x225
Liczba stron: 969
Cena: 69,00 zł
Rok wydania oryginału: 2005
Tom cyklu: 2Simmons, Dan - "Olimp"

Autostopem przez mitologię


Zmieniły się sojusze, Achajowie nie oblegają już Ilionu, a wraz z Trojanami i przy pomocy morawców wydali wojnę bogom. Pogrzeb zabitego przez Apolla Parysa to doskonała okazja, by z jednej strony podkreślić odpowiedzialność Olimpijczyków za całe zło, jakie dotknęło wojowników obu zwaśnionych do niedawna stron, a z drugiej wykazać bogom (przy uzyciu uwięzionego niedawno Dionizosa), że zemsta będzie słodka. Jednocześnie morawce szykują na Fobosie wyprawę na prawdziwą Ziemię, na którą chcą zabrać scholiastę Hockenberry’ego, by pomógł im wykryć źródło niezwykłych kwantowych zakłóceń, a może i przyczyną zniknięcia mieszkańców wszystkich greckich miast leżących z dala od Troi. Na tejże Ziemi codzienne funkcjonowanie gospodarzy Dworu Ardis staje się coraz trudniejsze – wojniksy stają się z każdym dniem bardziej agresywne, przestaje działać bliskosieć, a śmierć po setkach lat stała się znów realnym zagrożeniem.
Zapewne powyższe wprowadzenie będzie dla pewnej grupy odbiorców kompletnie nieczytelne, dla innej zaś zupełnie jasne. Wznawiany właśnie „Olimp” Dana Simmonsa to kontynuacja „Ilionu”, podejmująca powieściową fabułę dokładnie tam, gdzie „Ilion” ją porzucał. Zmienia się jeden istotny aspekt książki – o ile w pierwszej części dylogii przez większość lektury akcja toczyła się trójtorowo, a związki odrębnych narracji pozostawały niejasne, o tyle w „Olimpie” ze zrozumiałych przyczyn od początku wiadomo (przynajmniej do pewnego stopnia), co łączy podróżujące przez Układ Słoneczny morawce, mieszkańców Olimpu, czy raczej marsjańskim Mount Olympos, a także pozostałych na „prawdziwej” Ziemi Ardisjan. Uwaga czytelnika skupia się więc tym razem bardziej na sensacyjnej fabule, choć także na finezyjnym dopasowywaniu do siebie kolejnych elementów skonstruowanej przez autora układanki.
Skala powieści (a w zasadzie całej dylogii) jest autentycznie imponująca. Simmons w samym „Olimpie” na ponad dziewięciuset stronach przerzuca czytelników w towarzystwie setek bohaterów przez tysiące lat i miliony kilometrów. W dynamiczną fantastycznonaukową akcję wplata przeliczne nawiązania do klasycznych starożytnych autorów, ale także do Szekspira, twórców XX-wiecznych, a także do odgrywających tak istotną rolę w „Pieśniach Hyperiona” angielskich poetów romantycznych. Powieściowy rozmach budzi szacunek, ale jednocześnie niesie ze sobą nieuniknione konsekwencje. Chwilami trudno utrzymać uwagę czy zaangażowanie w kolejne perypetie boskich czy ludzkich protagonistów. Z logicznego punktu widzenia kłopoty może też sprawiać pamiętanie, jaką wiedzą o przedstawianym świecie dysponują poszczególni bohaterowie – a ta ostatnia istotnie wpływa na podejmowane przez nich decyzje.
W drugim tomie dylogii autor poświęca stosunkowo wiele miejsca rozważaniom o naturze twórczości, pamięci i opowieści, wkładając w usta morawców czy mieszkańców Ardis tezy mówiące o fundamentalnym wpływie, z jakim odciskają się na ludzkiej naturze pochodzące od genialnych artystów narracje. Choć takie twierdzenia nie są szczególnie odkrywcze, warto się nad nimi zastanowić. Już sam fakt, że eposy Homera mogą i po upływie ponad dwudziestu wieków stać się kanwą potężnej fantastycznej dylogii, pełnej skoków przez czasoprzestrzeń, niezwykłych technologii, ale też humoru, erotyki i bogatych nawiązań do innych utworów literackich, wydaje się potwierdzać prezentowane przez autora koncepcje. Tym czytelnikom, którym spodobał się „Ilion”, zapewne zaimponuje i „Olimp”, zwłaszcza jeśli zdołają przemóc pewne znużenie związane z objętością obu tekstów. Tym zaś, którzy „Ilionu” nie znają, zdecydowanie polecam rozpoczęcie lektury dylogii od pierwszej części.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2018-05-11 11:18:28
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Wojtas, Michał - "Cyberpunk 1982-2020"


 Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"

 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS