NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"


 Henry, Christina - "Alicja"

 Stonawski, Michał - "Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń"

 Masterton, Graham - "Żebrząc o śmierć"

 Jadowska, Aneta - "Egzorcyzmy Dory Wilk" (SQN)

 Liziniewicz, Maciej - "Mroczny zew"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Linki

Dick, Philip K.; Nelson, Ray - "Inwazja z Ganimedesa" (wyd. kolekcjonerskie)
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału: 1967
Tłumaczenie: The Ganymede Takeover
Data wydania: Luty 2018
ISBN: 978-83-8062-284-5
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron: 248
Cena: 49,90 złDick, Philip K.; Nelson, Ray - "Inwazja z Ganimedesa"

Terapia niebytu na kosmiczną skalę


W bogatej bibliografii Philipa K.Dicka są dwie powieści podpisane wspólnie z innymi autorami: stworzona wraz z Rogerem Zelaznym „Deus Irae” i napisana z Rayem Nelsonem „Inwazja z Ganimedesa”. Co ciekawe, ta druga ukazuje się na polskim rynku po raz pierwszy dopiero teraz. Być może jednym z powodów było to, że Nelson to w odróżnieniu od Zelaznego autor niezbyt szeroko znany; co więcej „Inwazja” niewątpliwie nie należy do najwybitniejszych przykładów twórczości samego Dicka. Nie znaczy to jednak, że opowieści o Ziemi podbitej przez pozbawionych kończyn, za to połączonych w wielką mentalną wspólnotę Ganimedejczyków, czytać nie warto – wręcz przeciwnie.
Chwilami przy lekturze „Inwazji z Ganimedesa” można się poczuć jak widz Teatrzyku Zielona Gęś. Wśród głównych bohaterów znajdziemy: Mekkisa, sfrustrowanego przedstawiciela pokojowo nastawionej frakcji Ganimedejczyków, który za karę obejmie zwierzchnictwo nad Tennessee, parcelą postrzeganą jako wyjątkowo podła; marszałek Koli, jego wojskowy poprzednik na tym stanowisku, fan ludzkich skór, modeli samolotów z czasów I wojny światowej i komedii z The Three Stooges; Percy X, nieobliczalny i przystojny murzyński telepata stojący na celu powstania Negrów przeciwko kosmicznym agresorom; dr Rudolph Balkani, twórca broni psychologicznych tak groźnych, że nikt nie wie, jak działają i nikt nie ośmielił się ich nigdy użyć, czy choćby marudny pokój hotelowy.
Wśród licznych elementów z współczesnej perspektywy wyglądających na demonstrację autorskich uprzedzeń (Negrzy, a zwłaszcza odgrywający rolę służących Tomowie stanowią idealne zestawy stereotypów; nie mówiąc o tym, że reprezentowane przez Tennessee Południe tak okropnie wygląda pewnie tylko z kalifornijskiej perspektywy) da się znaleźć i prawdziwie błyskotliwe spostrzeżenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę czasy powstawania powieści. Jedna z postaci zauważa, że prawdę o każdej epoce mówią raczej produkowane w niej reklamy, a nie dzieła kultury wyższej. Inne obserwują, że w świecie powszechnej manipulacji dominującą rolę odgrywają nie ci, którzy sprawują formalną władzę, ale ci, którzy umieją sprzedawać mechanizmy propagandowe czy po prostu sprawnie się nimi posługiwać – tak jak powieściowe Światowe Towarzystwo Psychiatryczne.
Autorzy sięgają pełnymi garściami po odkrycia psychologii behawioralnej, elementy buddyzmu i rozważania o telepatii czy manewrowaniu biegiem czasu po to, by mieszać je ze sobą i traktować ni to poważnie, ni to z przymrużeniem oka (warto przytoczyć tu choćby to, jak dr Balkani analizuje zachowania dość prymitywnego androida, doszukując się w jego obojętności głębszego psychologicznego sensu). W miarę rozwoju akcji centralną rolę zaczynają odgrywać pomysły Balkaniego związane z deprywacją sensoryczną – nazywaną „terapią niebytu” – czy technikami wywoływania halucynacji. Wszystkie strony konfliktu usiłują z nich mniej lub bardziej udolnie korzystać. Wspólnota umysłowa ganimedejskich najeźdźców, która dała im przewagę podczas inwazji, czyni ich szczególnie wrażliwymi na mentalne manipulacje. Z drugiej strony na ludzi dramatycznie wpływają projektory iluzji, których działanie jest ewidentnie inspirowane efektami przyjmowania świetnie znanych autorom z autopsji środków halucynogennych. Chaotyczność i komiksowość akcji sprawiają, że trudno porównywać „Inwazję z Ganimedesa” z „Ubikiem” czy „Człowiekiem z Wysokiego Zamku”, zbyt blisko jej jeszcze prostej satyrze, ale z drugiej strony zapowiada ona rozwijającą się zdolność pierwszego z autorów do wizyjnego tworzenia fabuły z mieszanki popkulturowych, filozoficznych i naukowych motywów.
Korzystając z okazji, polecam wiernym czytelnikom Dickowskiej serii (i nie tylko im) opublikowany ostatnio w Dwutygodniku tekst Jerzego Franczaka. Franczak w ciekawy sposób analizuje w nim powody, dla których współczesna rzeczywistość, przypominająca chwilami upiorną, porozklejaną wersję wspomnianego już Teatrzyku Zielona Gęś, każe nam szczególnie doceniać kalifornijskiego mistrza SF. Tego samego tematu oraz pewnych uwag biograficznych dotyczy ciekawa przedmowa do omawianej powieści, napisana przez Wojciecha Orlińskiego.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2018-04-12 07:12:13
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"


 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS