NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka słońca"

Hamilton, Peter F. - "Pustka: Ewolucja"

Ukazały się

Anderson, Laura Ellen - "Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień"


 Kubasiewicz, Magdalena - "Gdzie śpiewają diabły"

 Harkness, Deborah - "Księga czarownic" (Mag)

 Komuda, Jacek - "Jaksa. Bies idzie za mną". Tom 1

 Older, Daniel Jose - "Ostatni strzał"

 Żulczyk, Jakub - "Zmorojewo" (Agora)

 Elphistone, Abi - "Podniebna pieśń"

 North, Claire - "84 000"

Linki


Fletcher, Charlie - "Nadzór"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Trylogia Nadzoru
Tytuł oryginału: The Oversight
Tłumaczenie: Marek Najter
Data wydania: Październik 2017
ISBN: 978-83-7964-275-5
Oprawa: miękka
Format: 145x195 mm
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 1Fletcher, Charlie - "Nadzór"

Wiktoriańska karuzela


Londyn jest wyjątkowym miastem, w którym na każdym kroku możecie doświadczyć śladów magii. Literatura jest w tym bardzo pomocna, wyostrza naszą percepcję na wszelkie niesamowitości tego miasta. Czy jest to „Nigdziebądź” Neila Gaimana, czy „Niewidzialni” Granta Morrisona, fikcyjne topografie stolicy Wielkiej Brytanii wyczulają nas na jej magiczną stronę. „Nadzór” Chariliego Fletchera wpisuje się w tego rodzaju nadnaturalne obrazy Londynu, ukazując go w czasach wiktoriańskich i zapoznając nas z "drugą stroną" klimatycznego świata.

W zasadzie Londyn sam w sobie jest bardzo interesujący, a czasy wiktoriańskie mają w sobie tyle uroku, że każda książka osadzona w tym okresie i miejscu nabiera przyjemnego charakteru. Oczywiście obrazy te są bardzo wyidealizowane, ale przecież nie oczekujemy zapisu dokumentalnego a fikcji, która nas porwie. W przypadku „Nadzoru” to się nawet udaje. Mamy tu historię tajnej organizacji, której członkowie dbają o zachowanie granicy między istotami magicznymi a zwykłymi poddanymi Jej Królewskiej Mości. Poznajemy ją w czasie lekkiego kryzysu, kiedy jej szeregi są nieco przetrzebione. Pojawia się jednak okazja do ich uzupełnienia, kiedy trafia do nich Lucy, magicznie utalentowana młoda dziewczyna, którą jedna z członkiń postanawia wziąć pod swoją pieczę. Niestety Lucy okazuje się częścią szeroko zakrojonego spisku wrogów organizacji, pragnących pozyskać pewien chroniony artefakt.

Konstrukcja „Nadzoru” jest specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Książka podzielona jest na bardzo wiele krótkich rozdziałów, co samo w sobie nie jest wadą. Fletcher postanowił jednak zmieniać perspektywę narracyjną praktycznie co rozdział. A zatem po średnio pięciu (!) stronach zmieniamy lokalizację, bohaterów oraz wątek, wokół którego rozgrywają się wydarzenia. Z jednej strony dynamizuje to powieść, z drugiej strony – wprowadza chaos. Autor przesadza z dynamizmem, z różnorodnością. Czytelnik otrzymuje zbyt wiele bodźców. Takie pokawałkowanie nie sprzyja dłużej utrzymaniu zainteresowania a wzmaga niecierpliwość. Ciężko wczuć się w historię, która co chwilę się urywa.

Innym minusem tej powieści jest chęć złapania wszystkich srok za ogon. Lub, inaczej mówiąc, wprowadzenia maksymalnej liczby postaci, lokacji i wątków. Albo Fletcher chce nam od razu powiedzieć wszystko, a przynajmniej od razu (w pierwszym tomie) zacząć opowiadać wszystko, nie zachowując wiele do odkrycia i wprowadzenia w tomach kolejnych, albo postanowił zaludnić swoją serię olbrzymią ilością bohaterów, stworzeń i wrażeń.

Mimo to „Nadzór” ma więcej plusów: bardzo klimatyczne scenerie, ciekawa (choć średnio oryginalna) historia, aluzje do postaci literackich i historycznych, dobrze przedstawiony konflikt racji, liczne elementy zaczerpnięte z mitologii i brytyjskiego folkloru – wszystko to sprawia, że po powieść warto sięgnąć. Nie jest ona idealna, ale wystarczająco wciągająca, by ją polecać.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-03-07 11:31:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Gdzie śpiewają diabły"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Liu, Cixin - "Piorun kulisty"


 Gromyko, Olga - "Wiedźmie opowieści"

 Seltzer, David - "Omen"

 Fletcher, Charlie - "Paradoks"

 VanderMeer, Jeff - "Zrodzony"

 Poe, Edgar Allan - "Miasto w morzu i inne utwory poetyckie"

 Valente, Catherynne M. - "Domostwo błogosławionych"

 Grabiński, Stefan - "Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite"

Fragmenty

 Liu, Cixin - "Piorun kulisty"

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS