NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści" (oprawa twarda)

Ukazały się

Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"


 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

 Kuang, Rebecca F. - "Wojna makowa" (zintegrowana)

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Linki

Fletcher, Charlie - "Nadzór"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Trylogia Nadzoru
Tytuł oryginału: The Oversight
Tłumaczenie: Marek Najter
Data wydania: Październik 2017
ISBN: 978-83-7964-275-5
Oprawa: miękka
Format: 145x195 mm
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 1Fletcher, Charlie - "Nadzór"

Wiktoriańska karuzela


Londyn jest wyjątkowym miastem, w którym na każdym kroku możecie doświadczyć śladów magii. Literatura jest w tym bardzo pomocna, wyostrza naszą percepcję na wszelkie niesamowitości tego miasta. Czy jest to „Nigdziebądź” Neila Gaimana, czy „Niewidzialni” Granta Morrisona, fikcyjne topografie stolicy Wielkiej Brytanii wyczulają nas na jej magiczną stronę. „Nadzór” Chariliego Fletchera wpisuje się w tego rodzaju nadnaturalne obrazy Londynu, ukazując go w czasach wiktoriańskich i zapoznając nas z "drugą stroną" klimatycznego świata.

W zasadzie Londyn sam w sobie jest bardzo interesujący, a czasy wiktoriańskie mają w sobie tyle uroku, że każda książka osadzona w tym okresie i miejscu nabiera przyjemnego charakteru. Oczywiście obrazy te są bardzo wyidealizowane, ale przecież nie oczekujemy zapisu dokumentalnego a fikcji, która nas porwie. W przypadku „Nadzoru” to się nawet udaje. Mamy tu historię tajnej organizacji, której członkowie dbają o zachowanie granicy między istotami magicznymi a zwykłymi poddanymi Jej Królewskiej Mości. Poznajemy ją w czasie lekkiego kryzysu, kiedy jej szeregi są nieco przetrzebione. Pojawia się jednak okazja do ich uzupełnienia, kiedy trafia do nich Lucy, magicznie utalentowana młoda dziewczyna, którą jedna z członkiń postanawia wziąć pod swoją pieczę. Niestety Lucy okazuje się częścią szeroko zakrojonego spisku wrogów organizacji, pragnących pozyskać pewien chroniony artefakt.

Konstrukcja „Nadzoru” jest specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Książka podzielona jest na bardzo wiele krótkich rozdziałów, co samo w sobie nie jest wadą. Fletcher postanowił jednak zmieniać perspektywę narracyjną praktycznie co rozdział. A zatem po średnio pięciu (!) stronach zmieniamy lokalizację, bohaterów oraz wątek, wokół którego rozgrywają się wydarzenia. Z jednej strony dynamizuje to powieść, z drugiej strony – wprowadza chaos. Autor przesadza z dynamizmem, z różnorodnością. Czytelnik otrzymuje zbyt wiele bodźców. Takie pokawałkowanie nie sprzyja dłużej utrzymaniu zainteresowania a wzmaga niecierpliwość. Ciężko wczuć się w historię, która co chwilę się urywa.

Innym minusem tej powieści jest chęć złapania wszystkich srok za ogon. Lub, inaczej mówiąc, wprowadzenia maksymalnej liczby postaci, lokacji i wątków. Albo Fletcher chce nam od razu powiedzieć wszystko, a przynajmniej od razu (w pierwszym tomie) zacząć opowiadać wszystko, nie zachowując wiele do odkrycia i wprowadzenia w tomach kolejnych, albo postanowił zaludnić swoją serię olbrzymią ilością bohaterów, stworzeń i wrażeń.

Mimo to „Nadzór” ma więcej plusów: bardzo klimatyczne scenerie, ciekawa (choć średnio oryginalna) historia, aluzje do postaci literackich i historycznych, dobrze przedstawiony konflikt racji, liczne elementy zaczerpnięte z mitologii i brytyjskiego folkloru – wszystko to sprawia, że po powieść warto sięgnąć. Nie jest ona idealna, ale wystarczająco wciągająca, by ją polecać.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-03-07 11:31:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS