NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Heuvelt, Thomas Olde - "Hex"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: Hex
Data wydania: Październik 2017
ISBN: 978-83-8116-173-2
Oprawa: miękka
Format: 145×215 mm
Liczba stron: 438
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2016Heuvelt, Thomas Olde - "Hex"

Duchy i aplikacje


Społeczność Black Spring przypomina większość małomiasteczkowych społeczności. Wszyscy się znają, nie wszyscy lubią, ale szanują swoją obecność. Nie mają wyboru. Z tego miasteczka nie da się tak po prostu wyjechać, rzucono na nie klątwę. W XVII wieku stracono tu wiedźmę, która umierając, przeklęła miasteczko na wieki. Teraz, w XXI wieku, w którym zabobony wydają się w defensywie wobec racjonalnej nauki, mieszkańcy Black Spring nadal nękani są przez widmo kobiety o zaszytych oczach i ustach. To ich mroczny sekret, przez który ukrywają się przed resztą świata, starając się nie zwracać na siebie niczyjej uwagi. Przywykli do widmowych wizyt, zorganizowali swego rodzaju wewnętrzny system ułatwiający radzenie sobie z niechcianymi wizytami - zarówno ze świata, jak i z zaświata.

Problem w tym, że nie wszyscy są zadowoleni z takiego stanu rzeczy. W młodych żyłach krew wrze najmocniej. Nowe pokolenie pragnie swobodnego życia poza granicami Black Spring, ale nie jest to takie łatwe. Każdy, kto na dłużej opuści fatalne miasteczko, popada w obłęd i sam odbiera sobie życie. Czy można z tym coś zrobić? Czy z czarownicą i jej klątwą można jakoś walczyć? I co się stanie, jeśli skrywana przez wieki tajemnica wyjdzie na jaw?

„Hex” Thomasa Oldego Heuvelta to rasowy horror. Może nawet nieco zbyt rasowy, budzący wrażenie, że już to gdzieś czytaliśmy. Odcięte od świata miasteczko skrywające mroczny sekret, grupa młodzieży mierząca się z potworem... i zło, wybrzmiewające echem sprzed wieków, a jednak kryjące się w każdym z bohaterów. Tak, Heuvelt stosuje rozwiązania wzorowane na Stephenie Kingu. Czy można mu to mieć za złe? Nie do końca, ostatecznie wszyscy na kimś się wzorują, jedni robią to lepiej, inni gorzej. Heuvelt tworzy prozę klimatyczną i przemyślaną, wewnętrznie spójną, przekonującą. To, że pewne rozwiązania podpatruje u (współczesnych) klasyków gatunku, wcale nie świadczy o nim najgorzej.

Motyw oswajania grozy wypada tu nieco komicznie, ale i ciekawie. Być może granica między strachem a śmiechem jest faktycznie dość cienka. Mieszkańcy Black Spring tak bardzo przyzwyczaili się do obecności zjawy w swoim miasteczku, że nie wywołuje ona w nich już lęku. Jasne, widok widma z zaszytymi oczyma nie należy do przyjemnych, ale i z tym sobie poradzono - przy użyciu aplikacji monitorują pojawianie się wiedźmy, co umożliwia im zmniejszenie częstotliwości kontaktów z nią. Największe zagrożenie płynie więc nie z wewnątrz, ale z zewnątrz miasteczka, w formie ciekawskich przybłędów czy przypadkowych przejezdnych.

To dobrze poprowadzona powieść, będąca czymś więcej niż zwykłą historią o duchach. Jej mocną stroną jest wiarygodność - autor rozprawił się z dużą częścią problemów współczesnej literatury grozy: wyjaśnił, dlaczego ludzie z nawiedzonego miasteczka po prostu nie wyjadą, znalazł miejsce dla nowych rozwiązań technologicznych w walce z nadprzyrodzonym zagrożeniem, a jednocześnie zachował klimat horroru i napisał książkę, której strony mijają szybko.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-02-19 10:57:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS