NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Gaiman, Neil - "Drażliwe tematy"

Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

Ukazały się

Baxter, Stephen - "Proxima"


 Gwynne, John - "Zawiść"

 Weisman, Greg - "Traveler. Wędrowiec"

 Masterton, Graham - "Martwe tańczące dziewczynki"

 Arnopp, Jason - "Ostatnie dni Jacka Sparksa"

 Ziemiański, Andrzej - "Virion. Obława"

 King, Stephen - "Bastion" (2018)

 Mull, Brandon - "Skoczkowie w czasie"

Linki


Beaty, Erin - "Pocałunek zdrajcy"
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Pocałunek zdrajcy
Tytuł oryginału: The Traitor Kiss
Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Data wydania: Październik 2017
ISBN: 978-83-7686-609-3
Oprawa: miękka
Liczba stron: 472
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2017
Tom cyklu: 1Beaty, Erin - "Pocałunek zdrajcy"

Diabeł zaręcza się u Prady


Debiutancka powieść Erin Beaty, „Pocałunek zdrajcy”, będąca jednocześnie otwarciem trylogii, zaskoczyła mnie i zrobiła lepsze wrażenie, niż się tego spodziewałem. Sądziłem początkowo, że może to być ubrane w fantastyczny kostium romansidło, pełne intryg rodem z mydlanych oper i miłosnych westchnień na miarę Filona. Okazało się, że intryg faktycznie tu sporo, ale ich poziom, jak i kontekst są zupełnie inne.

Fantastyczny kostium też jest obecny i to pewna wada tej powieści. Świat przedstawiony przypomina pseudośredniowiecze, w którym ludzie podróżują na koniach, śpią w komnatach a muzyka wygrywana jest przez grajków. Nie ma to jednak większego wpływu na wydarzenia i dlatego uważam to jedynie za fantastyczny kostium, a nie literaturę fantasy, w której elementy alternatywnej konstrukcji świata (magia, potwory itp.) zmieniają nieco zasady gry. Tu całość tych zasad koncentruje się wokół... zamążpójścia. I jakkolwiek może to zabrzmieć, Beaty wciąga nas w fascynującą rozgrywkę.

Główną bohaterką książki jest Sage Fowler, której nie pasuje patriarchalny świat, w jakim przyszło jej żyć. Porzuca więc ciepłą posadę guwernantki i postanawia zostać asystentką swatki. A w świecie „Pocałunku zdrajcy” instytucja swatki ma nie lada znaczenie! To dzięki małżeństwom zawiązują się sojusze, wybuchają lub ustają wojny, niektóre rody bogacą się, a inne wygasają. Nic więc dziwnego, że swatki są szanowane (podziwiane lub nienawidzone, ale zawsze poważane), a także narażone na niebezpieczeństwa. Dlatego w wyprawach towarzyszy im wojskowa eskorta. I tu dochodzimy do sedna: skoro misje swatki i tak mają polityczny charakter, czemu by nie wykorzystać ich nieco do szpiegowania?

Beaty tworzy intrygującą fabułę, pełną zwrotów i zróżnicowanych postaci. Jej pomysł na książkę jest dobry, choć trzeba przyznać, że operuje ona kilkoma kliszami i stereotypami, zwłaszcza w kategoriach ról społecznych mężczyzn i kobiet. Choć Sage buntuje się przeciwko porządkowi, jaki zastaje, to ciężko mówić o przewrotowym charakterze jej późniejszej pracy. Inne postaci, zwłaszcza męskie, też obrazowane są w zgodzie z literackimi kliszami. Dalej czyta się to z zaciekawieniem, po prostu oryginalność pomysłu fabularnego rozwadnia się, rozcieńcza z powodu wtórności świata przedstawionego. Z tym przedstawianiem też nie jest najlepiej, bo „Pocałunek zdrajcy” opiera się na dialogach, opisy są krótkie i rzadkie. Wspomniany przeze mnie kostium fantastyczny służy więc pisarce również do tego, by czytelnik mógł dowyobrazić sobie pewne elementy świata zgodnie ze znaną konwencją, co "zwalnia ją" od konieczności opisywania rzeczywistości. To oczywiście pójście na łatwiznę i minus powieści.

Niemniej „Pocałunek zdrajcy”, który czyta się błyskawicznie i z zaciekawieniem, jest debiutem dość udanym. Jasne, że ma swoje wady. Jednak jest oparty na dobrym i oryginalnym pomyśle. Elementy warsztatu mogą się jeszcze rozwinąć, natomiast talent twórczy został pozytywnie sprawdzony.
Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-02-01 17:43:47
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wodę na sicie"


Wygraj książkę "Traveler. Wędrowiec"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

Recenzje

Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"


 Dick, Philip K. - "Cudowna broń"

 King, Stephen - "Outsider"

 del Toro, Guillermo & Hogan, Chuck - "Wieczna noc"

 Baxter, Stephen - "Proxima"

 Kosik, Rafał - "Różaniec"

 Bradley, Marion Zimmer - "Mgły Avalonu"

 Golden, Christie - "Cisza przed burzą"

Fragmenty

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

 Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Drzewo wspomnień"

 Dworakowski, Witold - "Pani Czterdziestu Żywiołów"

 Kiszela, Marcin - "Ostatni prorok"

 Sudomir, Agnieszka - "Szablon"

 Brzezińska, Anna - "Woda na sicie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS