NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Kress, Nancy - "Próba ognia"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Crossfire
Tytuł oryginału: Crucible
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Data wydania: Październik 2017
ISBN: 978-83-8062-251-7
Oprawa: miękka
Format: 132x202
Liczba stron: 456
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2004
Tom cyklu: 2Kress, Nancy - "Próba ognia"

W kosmosie trudno o zaufanie


„Próba ognia” to drugi tom dylogii „Crossfire”, której otwarcie – „Ogień krzyżowy” - zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Całość opowiada o grupie emigrantów z upadającej Ziemi, która wyrusza na planetę Zielnik, by tam rozpocząć proces restaurowania ludzkiej cywilizacji. Wszystko problematyzuje się w przewidywalny, ale ciekawie prowadzony sposób: od wewnętrznych przepychanek o władzę i wpływy, po konieczność poradzenia sobie z lokalnymi formami życia.

„Ogień krzyżowy” podobał mi się głównie przez to, że Kress stworzyła ciekawą historię, która co prawda realizowała po raz kolejny zużyty nieco motyw kolonizacji kosmosu, ale robiła to z zaskakującą lekkością, dostarczając czytelniczej przyjemności i rozrywki. „Próba ognia” niestety nie dorównuje swojej poprzedniczce, choć i tu spotkamy wspomnianą lekkość stylu i odpowiednio regulowaną dynamikę wydarzeń. Zawiodła natomiast fabuła, która nie jest już tak ciekawa, będąc zarazem bardziej przewidywalną i dydaktyczną.

Od wydarzeń z pierwszej powieści mija 50 lat. Następuje zmiana pokoleniowa, umożliwiająca wprowadzenie nowych postaci. Nasi przyjaciele z „Ognia krzyżowego”” są już w podeszłym wieku, pierwsze skrzypce przechodzą do rąk pokolenia, które urodziło się już na Zielniku. Wydaje się, że doświadczenia ich rodziców i dziadków są jeszcze wystarczająco świeże, wspomnienia wystarczająco silne, by ustrzec potomków przed zgubnym ponawianiem błędów z przeszłości, ale to płonne nadzieje. Społeczne ideały powoli przegrywają z ludzką naturą.

Okazje do konfliktów pojawiają się same, kiedy niedaleko Zielnika pojawia się statek kosmiczny z Ziemi. Nowa grupa kosmicznych emigrantów przedstawia się jako zespół badawczy wysłany z matczynej planety w celu zbadania środowiska naturalnego Zielnika. Jednak jak na naukowców członkowie ekspedycji posiadają zadziwiające wyszkolenie militarne...

„Próba ognia” pokazuje nam, jak ważna jest pamięć i tożsamość. Jak złe są konflikty. Jak nieważne jednostkowe interesy w skali ogólnego dobra. I ten dydaktyzm psuje nieco cykl, który przez to staje się umoralniający. Pierwsza część też była pouczająca, chociażby przez ukazanie ekologicznego krachu naszej planety, ale wszystko to działo się jakby w tle, było subtelne, podczas gdy przekaz drugiego tomu jest silniejszy, wyrazistszy i mniej przekonujący. To nadal dobra seria, ciekawa jako całość, ale wypadająca z pamięci, raczej rozrywkowa, niż pobudzająca do refleksji.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-01-24 17:59:42
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Fenrir - 20:02 24-01-2018
Grudnik, ty się nauczysz kiedyś pisać recenzje, a nie streszczenia?

Janusz S. - 21:38 24-01-2018
Nancy Kress już w czasach gdy pisała "Żebraków" miała tendencję do przynudzania. Teraz nie jest lepiej. Pierwszego tomu "Ognia krzyżowego" (nie wiedzieć czemu czemu nazwę cyklu dalej piszecie na Katedrze po angielsku) nie zdołałem nawet skończyć, a historia radosnych miliarderów, którzy wystrzelili się w kosmos by kolonizować obce światy i, pomimo paradoksu Fermiego znaleźli je już zajęte, wydała mi się po prostu nudna i schematyczna. Słowo "ciekawy" jest jednym z ostatnich jakich użyłbym do opisu pierwszego tomu i tu się pięknie z SZP recenzentem różnimy. A skoro drugi jest słabszy...

Shadowmage - 22:05 24-01-2018
Janusz S. pisze:(nie wiedzieć czemu czemu nazwę cyklu dalej piszecie na Katedrze po angielsku)
A bo wydawca też tak ma :)
A "Żebracy..." byli interesujący, choć to nie była fabuła nastawiona na akcję. Przypuszczam, że ten cykl, jest równie (czyli niespecjalnie) dynamiczny jak "Prawdopodobieństwo". Ale ono, do czasu, też miało swój urok.

Janusz S. - 00:35 25-01-2018
W takim razie nie rozumiem wydawcy. Przecież tytuł cyklu jest taki sam jak pierwszego tomu? Skoro tak, to czemu jeden pisać po polsku a drugi nie? No dobra, to pytanie nie do Katedry.

nosiwoda - 09:30 25-01-2018
Żebracy byli fantastyczni. Sam pomysł z Bezsennymi to raz, ale mnie najbardziej zapadła w pamięć, a teraz - przy rozmowach o dochodzie gwarantowanym - wydaje się coraz aktualniejsza, wizja społeczeństwa podzielonego na Woły i Amatorów Życia. Oczywiście, był już Wells, ale to jednak co innego.
Pierwszy tom Ognia przeczytałem bez większego problemu, ale i bez wzruszenia. Miałem problem z zawieszeniem niewiary, niestety.

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS