NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Zelazny, Roger - "Pan Światła" (Zysk i S-ka)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki


Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

Gdyby przeprowadzić ankietę wśród polskich czytelników fantastyki na najbardziej oczekiwaną książkę 2018 roku z dużym prawdopodobieństwem wygrałaby powieść Roberta M. Wegnera „Każde martwe marzenie”. Termin wydania nie jest wprawdzie precyzyjnie określony, ale znając strategię wydawcy premiera okołopyrkonowa (18-20 maja) jest więcej niż prawdopodobna. Nie samym wszak Wegnerem człowiek żyje i Powergraph na pewno nie spocznie na laurach po wydaniu jednej książki. Nadal czekamy na najnowszą powieść Radka Raka zatytułowaną „Baśń o wężowym sercu”, „Distortion” Cezarego Zbierzchowskiego, a nieco młodsi czytelnicy na piętnasty tom przygód Felixa, Neta i Niki autorstwa Rafała Kosika.

Standardowo jawi się tegoroczna oferta Fabryki Słów. Już w lutym do księgarń trafi druga część „Bram światłości”, czyli kolejny tom z anielskiego cyklu Mai Lidii Kossakowskiej. Możemy również spodziewać się kilku nowości ze strony Andrzeja Pilipiuka – następny tom opowiadań bezjakubowych, zbiór historyjek „Wampir z KC”, a gdzieniegdzie znajdziemy także wzmiankę o powrocie do cyklu „Oko Jelenia”. O ukończeniu czwartego tomu „Głębi” poinformował Marcin Podlewski, zatem i miłośnicy rodzimej space opery znajdą coś dla siebie. W fabrycznych zapowiedziach nie zabrakło miejsca dla Jacka Komudy (drugi tom „Moskiewskiej ladacznicy”) oraz Andrzeja Ziemiańskiego („A jeśli to ja jestem bogiem”) – premiery najwcześniej w II kwartale 2018 roku.

Dla fanów, którzy jeszcze nie zwątpili (a są tacy?) w dokończenie cyklu inkwizytorskiego, nie mamy zbyt optymistycznych wiadomości. Póki co Fabryka Słów szykuje zbiór opowiadań „Bestie i Ludzie” Jacka Piekary, ale jego zawartość nie jest jeszcze znana. Czy będzie to mieszanka starych i nowych tekstów, a może całkiem nowa rzecz – czas pokaże. Oby była to zapowiedź powrotu Jacka Piekary do regularnego pisania.

Kłopotu z weną nie ma na pewno Michał Gołkowski – do wydania jest już gotowy „Spiżowy Gniew”, a autor zapowiada jeszcze kilka nowości. Biorąc pod uwagę przypadającą na ten rok setną rocznicę zakończenia I wojny światowej powrót „Stalowych Szczurów” wydaje się jak najbardziej na miejscu.


Już w lutym do księgarń trafi kolejna powieść SF autorstwa Roberta J. Szmidta: „Zwycięstwo albo śmierć”, a w planach jest jeszcze dokończenie kilku cyklów. Wciąż nie było premiery „Samotności Anioła Zagłady. Ewa” oraz kontynuacji przygód Nauczyciela i Iskry. Prócz tego wielu czytelników czeka opisu własnego zgonu na kartach kolejnych tomów „Szczurów Wrocławia”.

Co jeszcze nas czeka w 2018 roku? Na pewno jeden z dawna oczekiwanych powrotów – Jaguar planuje wznowienie „Kronik Drugiego Kręgu” autorstwa Ewy Białołęckiej, a co ważniejsze wydanie dotąd niepublikowanych tomów. Trzymamy kciuki za sukces przedsięwzięcia. Do księgarń mają również trafić co najmniej dwie książki Aleksandry Janusz: wznowienie „Domu Wschodzącego Słońca” i jego kontynuacja „Mandala” . Z kolei Marta Kisiel szykuje trzy książki – w tym „Toń” (premiera w maju) oraz kontynuacje „Szaławiły”. Anna Kańtoch w „Tajemnicy godziny trzynastej” będzie kontynuować historię Niny Pankowicz, a pewnie nie jest to jej ostatnie słowo w temacie nowości. Ponadto w kolejce z nowymi tekstami czekają Aneta Jadowska czy Martyna Raduchowska.

Jak zwykle dużą ofertę na bieżący rok przyszykowało wydawnictwo Genius Creations. Z grona mniej lub bardziej znanych autorów warto wyróżnić Pawła Majkę („Jedyne”, „Buhaj i Kwoka”), Marcina Jamiołkowskiego (ciąg dalszy przygód Herberta Kruka – „Szczęściarz”) oraz Marcina A. Guzka („Szare Płaszcze: Rubież”).

Odrębna kategoria to współczesny polski horror. Nadal trudno jest literaturze grozy przebić się do szerszego grona czytelników. Być może sytuację zmieni regularne wydawanie książek przez Dom Horrorów oraz Phantom Books. Na pewno warto zwrócić uwagę na Krzysztofa Dąbrowskiego, którego „Ucieczka” została opublikowana również w USA.

Co jeszcze? Marcin Mortka szykuje fantasy w klimatach słowiańskich, Romuald Pawlak wraca do fantastyki nową powieścią. Na pewno odezwą się autorzy łączeni z serią „Horyzonty Zdarzeń”, jak Rafał Dębski czy Dariusz Domagalski.

Na koniec Jakub Ćwiek. Szykuje się powrót do "Kłamcy", ale tym razem z punktu widzenia aniołów. Nie zdziwiłby kolejny tom z cyklu "Grimm City", mile zaskoczyło zakończenie "Ofensywy szulerów".

Oczywiście powyższe zestawienie to czubek góry lodowej, najpoważniejsi gracze na rynku dopiero odkrywają swoje atuty. Z naszej strony pozostanie nadzieja, że ilość wydawanych tekstów pójdzie w ich jakość i rok 2018 upłynie nam wszystkim na lekturze dobrych książek.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2018-01-22 17:57:35
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

light pillar - 18:46 22-01-2018
Ja poprzestanę na 2 tytułach od Powergraphu. I mam pytanie (bez szydery, bo w polskiej fantastyce średnio się orientuję). Co/kto to "najpoważniejsi gracze na rynku", którzy jeszcze nie odkryli kart? Chodzi o autorów, wydawców? Jak wiadomo tylko 11% góry lodowej wystaje ponad powierzchnię wody. To, o czym pisał autor mniej więcej kojarzę. Czyli jest jeszcze 89 % rynku, o którym nie mam pojęcia? O boże! Czy jest warta zainteresowania?

ASX76 - 19:28 22-01-2018
Polska fantastyka: Sapkowski od kilku ładnych lat "odcina kupony", Pani Brzezińska fantastyki już nie pisze, M. Huberath tworzy raz na wiele lat, W. Szostak - hmm... czy to fantastyka?, stylu Dukaja nie trawię... No i to byłoby na tyle w temacie :P

Tigana - 19:33 22-01-2018
Już po napisaniu artykułu pojawiła się zapowiedź "Zadry", trzeciego tomu Kossakowskiej i kilku innych autorów. Większa część powyższej wyliczanki to już zapowiedziane rzeczy, a przecież to co najciekawsze w fantastyce ukazuje się koło Pyrkonu i Polkonu o tych projektach póki co wydawcy są cicho sza.

Polaris - 20:03 22-01-2018
ASX76 pisze:
"stylu Dukaja nie trawię..."
Ja również, o ile mówimy o Dukaju post-"Lodowym". Starszego ("Inne pieśni", wczesne opowiadania) dało się czytać - i to nawet z pewną przyjemnością.

ivo - 20:09 22-01-2018
A Maciej Guzek coś planuje?

Tigana - 22:25 22-01-2018
Jak zdobędziemy wiadomość to na pewno damy znać.

Fidel-F2 - 09:57 23-01-2018
Nie będzie w czym wybierać

Bronsiu - 11:57 23-01-2018
ivo pisze:A Maciej Guzek coś planuje?

Coś tam niby ma rozgrzebane, ale czy wyda, i czy w ogóle skończy pisać, w tym roku, tego nikt nie wie.

Janusz S. - 13:51 23-01-2018
No i popatrz Jacek, zupełnie Cię tutaj zignorowali redaktorzy. Co za ludzie.
Z podanego zestawu kupię prawie wyłącznie książki z Powergraphu. Dopóki Dukaj lub Piskorski czegoś nie napiszą, nie widzę niczego na co bym miał czekać w 2018. Ostatnie książki Grzędowicza, Mortki i Majki nie podobały mi się, więc trudno zgadnąć co napiszą dalej. Może GC wyda coś przyzwoitego mniej znanych autorów i tu mam jakąś rezerwę. Zastanawiam się nad Białołęcką - czy warto zaczynać (porady mile widziane), bo z zamierzchłych czasów w ogóle nie pamiętam bym czytał te książki. Mgliście wspominam jakieś opowiadania i potem już nic.

Shadowmage - 14:36 23-01-2018
Na tym etapie chyba nie. Mam sympatyczne wspomnienia, szczególnie z początku, ale chyba teraz określilibyśmy je jako młodzieżówki.

historyk - 15:11 23-01-2018
Janusz S. pisze:Zastanawiam się nad Białołęcką - czy warto zaczynać (porady mile widziane), bo z zamierzchłych czasów w ogóle nie pamiętam bym czytał te książki. Mgliście wspominam jakieś opowiadania i potem już nic.

Miło to wspominam, ale EB od 15 lat jakoś nie może skończyć tego cyklu (a to nie są samostojki, to jakby Tolkien skończył Władcę Pierścieni na Dwóch wieżach). Z zachowania wydawcy i wypowiedzi Aleksandry Janusz (koleżanki EB) wnoszę, że koniec cyklu wciąż się "nie napisał". Tu masz więcej na moim blogu (wypowiedzi A. Janusz - jako Notkostrony - w komentarzach pod tekstem):

https://seczytam.blogspot.com/2017/12/w ... styki.html

W każdym razie, ja to kupię, ale dopiero jak całość cyklu będzie w księgarniach.

Janusz S. - 16:46 23-01-2018
Przeczytałem. Dzięki - to bardzo wyczerpujące opisanie potencjalnych problemów. Nie zdawałem sobie sprawy, że powstanwanie tego cyklu było wieloletnią, melodramatyczną sagą z wieloma zwrotami akcji. Pewnie przeczytałem tylko pierwszą wersję opowiadania i coś mi się musiało w nim spodobać, bo autorkę i tytuł zapamiętałem. Równocześnie jednak nic a nic nie pamiętam z treści. Szkoda, ale rzeczywiście trzeba będzie poczekać.

Yans - 09:42 24-01-2018
A Michał Cholewa nic nie wyda w 2018?!

Shadowmage - 10:16 24-01-2018
Na razie się chyba nie chwalił.

Shicho - 11:07 24-01-2018
Ostatnio pisał, że ma 340k znaków powieści, więc jest szansa.

vesp - 19:14 25-01-2018
Tylko na Wegnera czekam z niecierpliwością.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS