NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Ruszkiewicz, Jarosław - "Cassandra"

Ryan, Anthony - "Legion płomienia"

Ukazały się

Ruszkiewicz, Jarosław - "Cassandra"


 Golden, Christie - "Battlefront II: Oddział Inferno"

 Kornew, Paweł - "Czarne Południe" (wyd. 2)

 Kanicka, Joanna - "Bagno szaleńców"

 Simmons, Dan - "Terror" (twarda okładka)

 McNeill, Graham - "Bóg Imperator"

 Mahnke, Aaron - "Potworne istoty"

 antologia - "Marsjański przybój"

LinkiDuszyński, Tomasz - "Impuls"
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: Sierpień 2017
ISBN: 978-83-65836-21-2
Oprawa: miękka
Format: 135 x 210 mm
Liczba stron: 368
Cena: 36,90 złDuszyński, Tomasz - "Impuls"

Steampunk a sprawa Polska


Kilka lat temu na jednym z konwentów Krzysztof Piskorski, Emil Strzeszewski i Maciej „Lucek” Sabat wspólnie zastanawiali się dlaczego modny podówczas steampunk nie zapuścił głęboko korzeni w polskiej fantastyce. Jednego z powodów doszukiwano się w zaszłościach historycznych – wszak dla większości Europy XIX wiek to „La belle epoque”, a dla nas czas zmagań o odzyskanie niepodległości. Pamiętam, że padła wtedy propozycja, żeby polski steampunk umieścić w innej epoce, najlepiej dwudziestoleciu międzywojennym, które w odczuciu wielu jest taką wyśnioną idyllą. Nie wiem czy Tomasz Duszyński uczestniczył w tym spotkaniu, ale jakby nie było, „Impuls” to twórcze rozwinięcie tamtych rozważań.
Punkt wyjścia powieści wydaje się stosunkowo prosty – Józef Piłsudski w ostatniej chwili nie decyduje się na zawarcie pokoju ryskiego z Rosją Sowiecką, ale wybiera kontynuację wojennych zmagań. Nie kończy się również konflikt z Niemcami, co powoduje, iż odrodzona Polska toczy walkę na dwóch frontach. Ciekawiej się robi, kiedy poznamy przesłanki, którymi kierował się Marszałek – znika gdzieś jego racjonalizm, zastąpiony przez przepowiednie polskich jasnowidzów oraz głosy z zaświatów.
Obie te kluczowe kwestie, wojna i polityka Piłsudskiego, są przedstawione w książce bardzo interesująco, ale jednocześnie stanowią, w moim odczuciu, jej największą bolączkę. Zastanówmy się, czy niewielkie państewko, będące de facto zlepkiem kilku różnych ziem, byłoby w stanie prowadzić przez dziesięć lat wyczerpującą wojnę pozycyjną na dwóch frontach? Mając w pamięci obrazy związane z Verdum czy Sommą, gdzie w jednej bitwie ginęły setki tysięcy żołnierzy, można mieć spore wątpliwości. I nawet najznakomitsze maszyny bojowe czy futurystyczne rodzaje uzbrojenia nie są w stanie mnie przekonać do takiej wizji. Podobnie ma się rzecz z Piłsudskim – czy jeden z najmocniej stąpających po ziemi w historii Polski polityk faktycznie zdecydowałby się zawierzyć przyszłość ojczyzny siłom nadprzyrodzonym? Wątpię.
Zapomnijmy jednak na chwile o słabościach „Impulsu” i przejdźmy do jej mocnych stron, a tych jest nie mało. Duszyńskiemu udało się stworzyć nowe dwudziestolecie wojenne łączące w idealnych proporcjach to, co znamy z naszej wersji historii z fantazją. Przykładowo: raut warszawskich oficerów kończy się lotem w przestworzach, policja oprócz daktyloskopii używa maszyn odtwarzających ostatnie chwile życia ofiar, a walki na froncie „doprawione” są opisami użycia machin bojowych. Świetnym uzupełnieniem alternatywnej rzeczywistości są jej mieszkańcy: zarówno fikcyjni, jak i ci znani z kart podręcznika do historii. W tym miejscu wielkie brawa dla autora, że oparł się pokusie zbytniej ingerencji w autentyczne życiorysy poszczególnych postaci, co stało się ostatnio domeną Marcina Wolskiego i jego alter landów. Owszem, charakter postaci jest przefiltrowany przez otaczającą ich rzeczywistość, ale nie zatracają oni podstawowych cech i ról, które odgrywali; w „Impulsie” minister nadal pozostaje ministrem, a biznesmen biznesmenem. Podoba mi się przy tym, że Duszyński nie stara się tworzyć ludzi-pomników, wręcz przeciwnie. Jego bohaterzy są targani uczuciami, zarówno tymi wielkimi, jak miłość do ojczyzny czy bardziej przyziemnymi: zazdrością, chciwością, zemstą.
Jednakże największym walorem „Impulsu” jest sama fabuła, ta powieść po prostu wciąga – jeśli lubicie syndrom „jeszcze tylko jeden rozdział” to dobrze trafiliście. Historia opowiadana jest na trzy głosy: Piłsudski wspomina wydarzenia, które doprowadziły do obecnej sytuacji Polski, inżynier Andrzej Winnicki zostaje zaproszony do pracy przy wynalazku mającym zmienić bieg wojny, a jego syn bierze udział w tajnej misji. Te odrębne wątki z kartki na kartkę coraz bardziej się przenikają, aby w efekcie stworzyć jeden z najbardziej zaskakujących literackich finałów tego roku.
„Impuls” Tomasza Duszyńskiego to książka umiejętnie łącząca elementy historii alternatywnej ze steampunkiem, tworząc smakowity kąsek dla fanów fantastyki. Polecam.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2018-01-02 13:05:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj ilustrowanego "Hobbita"


Wygraj "Zadrę" Piskorskiego


Artykuły

Modyfikowany Węgiel - powieść a serial


 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

 Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

Recenzje

Piekara, Jacek - "Bestie i ludzie"


 Gromyko, Olga; Ułanow, Andriej - "Plus/minus"

 Gibson, William - "Wypalić chrom"

 Piskorski, Krzysztof - "Zadra" (wydanie rozszerzone)

 Fletcher, Charlie - "Nadzór"

 King, Stephen & Chizmar, Richard - "Pudełko z guzikami Gwendy"

 Hobb, Robin - "Wyprawa Błazna"

 Bardugo, Leigh - "Język cierni"

Fragmenty

 Ruszkiewicz, Jarosław - "Cassandra"

 Piskorski, Krzysztof - "Zadra" (wydanie rozszerzone)

 Gromyko, Olga - "Wiedźma Naczelna"

 Hobb, Robin - "Wyprawa Błazna"

 Sutherland, Tui T. - "Najjaśniejsza noc"

 Gromyko, Olga; Ułanow, Andriej - "Plus/minus"

 Lawrence, Mark - "Klucz kłamcy"

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 1 #3

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS