NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Watts, Peter - "Poklatkowa rewolucja"

Valente, Catherynne M. - "Domostwo błogosławionych"

Ukazały się

Radecki, Łukasz - "Bóg Horror Ojczyzna"


 Larson, B.V. & VanDyke, David - "Wygnaniec"

 antologia - "Mroczne dziedzictwo. Antologia w hołdzie Jamesowi Herbertowi"

 Weber, David; Zahn, Timothy; Pope, Thomas - "Wezwanie do zemsty"

 Wolski, Marcin - "Pies w studni. Kot w windzie czyli rekonkwista"

 McDonald, Ed - "Zew kruka"

 Cichowlas, Robert - "Dwugłowy aligator"

 Abnett, Dan - "Prospero w płomieniach"

LinkiGaiman, Neil - "Księga cmentarna"

Dziecięcy gotyk


Powieści Neila Gaimana nigdy nie są wyraziste, ostre i konsekwentne. Często ciężko przypisać je do jakiegoś gatunku: mają różne cechy, które rozmaicie można by zaklasyfikować. Czasem nawet trudno wskazać grupę docelową. Jasne, możemy powiedzieć, że „Amerykańscy bogowie” to lektura przeznaczona dla dorosłych, ale nie da się z taką samą pewnością wyrokować o „Koralinie” czy „Gwiezdnym pyle”. I tak samo jest z „Księgą cmentarną” - powieścią teoretycznie dla młodszego odbiorcy, w praktyce jednak dość brutalną, zaczynającą się sceną wymordowania całej rodziny. No i - podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych tytułów - na tyle wciągającą, że nie ma powodu, by wzbraniać jej dorosłym.

Głównym bohaterem „Księgi cmentarnej” jest dziecko imieniem Nikt Owens - w skrócie Nik. Nie jest to jego prawdziwe imię, to jednak pozostaje nieznane. Rodzina Nika została zamordowana przez tajemniczego sprawcę, który i Nika zamierzał dopaść, lecz przeszkodził mu w tym cmentarz. Niemowlak zrządzeniem losu wpełzł na teren starego cmentarzyska, a to postanowiło wziąć go w opiekę. Od tej pory Nikt stał się częścią widmowej rodziny.

Życie na cmentarzu ma swoją specyfikę. To miejsce pozbawione czasu. Widmom się nie spieszy. Jednak Nikt wyraźnie odstaje od swojej przybranej rodziny. Ma ciało, które rośnie i dojrzewa. Świat zewnętrzny wzbudza w nim coraz większą ciekawość. Jest inny, niż w relacji dawno zmarłych przyjaciół. Większy, bogatszy ale też - niebezpieczny. Zwłaszcza, że dawny morderca wcale nie zapomniał o wyjątkowym dziecku. Czy uda mu się przetrwać w świecie zewnętrznym?

„Księga cmentarna” to bardzo mroczna powieść, zwłaszcza jeśli pamiętamy o jej grupie docelowej. Mamy tu obraz śmierci i umarłych. Mamy też wampira, wspomnianego mordercę a nawet Smoka Wawelskiego (o tak, Polski akcent). Bardziej jednak "dorosła" od mroku powieści jest jej konstrukcja. Starsi czytelnicy z pewnością docenią zręczność, z jaką autor zwodzi czytelnika, jak rozbija stworzone przez siebie iluzje, jak powoli wprowadza nowy kontekst zmieniający znaczenie wcześniejszych scen. Historia ta jest stosunkowo prosta, na tyle, by młodzi odbiorcy nie mieli problemów z jej zrozumieniem, ale jednocześnie tak kunsztownie skonstruowana, że starsi będą zaskoczeni. Gaiman pokazuje, że jest świetny w swoim fachu i nie ma znaczenia, czy wykorzystuje go by stworzyć utwór dla dzieci, młodzieży czy dorosłych.

Jeśli lubicie „Koralinę” i „Gwiezdny pył”, sięgnijcie koniecznie po „Księgę cmentarną”. Jeśli wybieracie tylko "poważnego" Gaimana, tę pozycję możecie pominąć. A jeśli wpadliście na pomysł, by zapoznać z „Księgą cmentarną” swoje najmłodsze pociechy... cóż, nie odwodzę was od niego, ale sugeruję, byście najpierw przeczytali książkę sami, a później (jeśli nadal uznacie to za dobry pomysł, co jest przecież możliwe) wspólnie z dzieckiem.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-11-08 20:59:24
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Każde martwe marzenie"


Wygraj "Miasto Złomu"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Gaiman, Neil - "Ocean na końcu drogi"


 Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

 Lawrence, Mark - "Szara siostra"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

 Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"

 King, Stephen - "Uniesienie"

 Howard, A.G. - "Alyssa i czary"

Fragmenty

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS