NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Valente, Catherynne M. - "Domostwo błogosławionych"

Brennan, Marie - "Podróż "Bazyliszka"

Ukazały się

Radecki, Łukasz - "Bóg Horror Ojczyzna"


 Larson, B.V. & VanDyke, David - "Wygnaniec"

 antologia - "Mroczne dziedzictwo. Antologia w hołdzie Jamesowi Herbertowi"

 Weber, David; Zahn, Timothy; Pope, Thomas - "Wezwanie do zemsty"

 Wolski, Marcin - "Pies w studni. Kot w windzie czyli rekonkwista"

 McDonald, Ed - "Zew kruka"

 Cichowlas, Robert - "Dwugłowy aligator"

 Abnett, Dan - "Prospero w płomieniach"

Linki


Dick, Philip K. - "Labirynt śmierci"
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału: A Maze of Death
Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Data wydania: Październik 2017
ISBN: 978-83-8062-255-5
Oprawa: twarda
Liczba stron: 272
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 1970Dick, Philip K. - "Labirynt śmierci"

Katastrofa, eksperyment, czy eskapistyczna metafora?


Na planetę Delmak-O trafia, częściowo w wyniku modlitw o przeniesienie, kilkanaście osób pochodzących z rozmaitych krańców kosmosu. Pozornie mamy tu do czynienia z klasycznym punktem wyjścia fantastycznonaukowych ekspedycji: na planecie lądują między innymi biolog, psycholog, lingwistka, socjolog, fotograf, teolog, termoplastyk i lekarz. Zadanie, jakie mają na Delmak-O spełnić, jest im jednak nieznane; ma zostać ujawnione dopiero po przybyciu wszystkich członków wyprawy przy pomocy przekazanej drogą radiową instrukcji generała Treatona z Interplanu Zachód. Kiedy jednak oczekiwana transmisja nie nadchodzi, a co więcej wszelka łączność ze światem zewnętrznym ulega zerwaniu, zespołowi naukowemu pozostaje tylko eksploracja na własną rękę. Tym trudniejsza, że wkrótce w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć kolejni jego członkowie.
Brzmi to być może niezbyt zaskakująco, ale ponieważ mówimy o „Labiryncie śmierci”, wznowionej właśnie po dwudziestu latach od poprzedniego polskiego wydania jednej z mniej znanych powieści Philipa K.Dicka, trudno się dziwić, że sceneria otaczająca ten klasyczny schemat zawiera mocno niestandardowe elementy. Świat przybyszy na Delmak-O to rzeczywistość, w której boska obecność jest całkowicie niekwestionowana i odgrywa fundamentalną rolę w motywacjach większości bohaterów. Do pewnego stopnia trudno mówić o wierze czy religii – o ile wszyscy znają księgę A.J. Specktowsky’ego o wiele mówiącym tytule „Jak w wolnej chwili powstałem z martwych, co i Tobie może się udać”, to istotniejsze zdają się bezpośrednie, mające często charakter wizji czy halucynacji spotkania z wielorakimi manifestacjami istoty boskiej: Chodzącym po Ziemi, Orędownikiem, Kreatorem, Niszczycielem Formy.
Metafizyczne interpretacje zdają się do pewnego momentu dominować to, co dzieje się z nowymi mieszkańcami Delmak-O. W okolicy osiedla, w którym przebywają, znajduje się tajemniczy Budynek, który można postrzegać jako prekursora Zony z „Pikniku na skraju drogi” czy Strefy X z trylogii Southern Reach. Budynek nie tylko staje się dla każdego czymś odmiennym, ale i wysyła ku osiedlu swoje miniaturowe, przynoszące zagrożenie kopie. Dziwności jest tu zresztą sporo więcej; będące mieszanką substancji ożywionej i nieożywionej obiekty nazwane przez przybyszów linami dzielą się z nimi mądrościami rodem z I Ching, kryteria wyboru uczestników wyprawy zdają się przechylać w stronę ich nieudaczności, a nie specjalistycznej wiedzy, wreszcie pojawiają się sygnały tego, że planeta wcale nie pozostaje niezamieszkana.
W miarę czasu i odliczania kolejnych śmierci autor ustami bohaterów wyprawy podaje różne możliwe interpretacje tego, co dzieje się na Delmak-O: być może chodzi o kosmiczny eksperyment psychiatryczny, być może bohaterowie nie znaleźli się wcale tak daleko od macierzystej planety, być może płacą za wcześniejsze przewiny, być może wreszcie… Wyjaśnienia dostarczą dopiero ostatnie strony książki.
Choć „Labirynt śmierci” powstał w złotym czasie Dicka (wkrótce po „Ubiku”, niewiele przed „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant”) i dzieli z najsłynniejszymi powieściami autora wiele wspólnych motywów, nietrudno też zauważyć przyczyny, dla których nie trafił do kanonu tekstów Kalifornijczyka. Z jednej strony recenzowanej książce brakuje decydującej o sile choćby „Ubika” uderzającej mieszanki codzienności z niezwykłością, z drugiej należy do tych tekstów, w których uzasadnienia niespójności i rwania się biegu akcji dostarcza dopiero (jak najbardziej przekonujące!) zakończenie. Wierni fani Dicka znajdą w lekturze powieści wiele przyjemności, wiążących się nie tylko z odszukiwaniem elementów dekoracji znanych im z innych książek – warto tu choćby podkreślić obecny na stronach „Labiryntu śmierci” (czasami wisielczy) humor – już w pierwszym rozdziale relacji z biegu wydarzeń od jednego z bohaterów domaga się sam Gandalf... Tym, którzy nie znają jeszcze twórczości Amerykanina polecam jednak zdecydowanie rozpoczęcie przygody z jej poznawaniem gdzieś indziej.
Z uwagi na istotne wskazówki dotyczące biegu fabuły napisaną przez redaktora serii Dickowskiej Rebisu Radosława Kota przedmowę lepiej czytać dopiero po zakończeniu lektury powieści.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2017-10-26 19:28:57
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Miasto Złomu"


Wygraj "Każde martwe marzenie"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Gaiman, Neil - "Ocean na końcu drogi"


 Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

 Lawrence, Mark - "Szara siostra"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

 Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"

 King, Stephen - "Uniesienie"

 Howard, A.G. - "Alyssa i czary"

Fragmenty

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS