NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Golden, Christie - "Cisza przed burzą"

Corey, James S.A. - "Wojna Kalibana"

Ukazały się

Cameron, Miles - "Plaga mieczy"


 Fry, Jason - "Ostatni Jedi"

 Grabiński, Stefan - "Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite"

 Golden, Christie - "Cisza przed burzą"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Szostak, Wit - "Chochoły" (Powergraph)

 Kańtoch, Anna - "Diabeł na wieży" (Powergraph)

 antologia - "Skafander i melonik"

Imprezy

Sabat Fiction-Fest 2018
Od: 2018-08-17
Do: 2018-08-19

LinkiBrooke-Hitching, Edward - "Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: The Phantom Atlas
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Data wydania: Wrzesień 2017
ISBN: 978-83-8062-185-5
Oprawa: miękka
Format: 128x197 mm
Liczba stron: 256
Cena: 69,00 złBrooke-Hitching, Edward - "Atlas lądów niebyłych"

Kartografia alternatywna


Przyjęło się, że mapy stanowią wierne, choć uproszczone odzwierciedlenie naszego świata. A co jeśli kartografowie są równie mało wiarygodni, co – dajmy na to – przypadkowo napotkani mitomani, solidnie już zmęczeni pobytem w pobliskim barze?

Powyższy wstęp jest odrobinę niesprawiedliwy, ale dobrze oddaje naturę książki Edwarda Brooke-Hitchinga. Zapalony geograf-kartograf-amator postanowił prześledzić historię kartografii i odkryć geograficznych, a następnie zaprezentować czytelnikom największe blagi w historii ludzkości. Niektóre z nich były uważane za fakty jeszcze całkiem niedawno.
Autor wykazał się tytaniczną pracą i odnalazł na mapach sporządzanych przez dobrych kilka stuleci obiekty (od gór po wyspy, od mórz i cieśnin po mityczne krainy), które nie istnieją; i nigdy nie miały prawa istnieć. W książce znajdziecie zarówno miejsca zrodzone wyłącznie w wyobraźni naszych przodków, jak i efekty zwykłych pomyłek. Każdy taki przypadek jest dokumentowany ilustracjami ukazującymi nieistniejące miejsca widniejące na mapach; weryfikacja nierzadko trwała stulecia – a i tak pomyłka potrafiła odbijać się nieprzyjemną czkawką lata po tym, jak została wyjaśniona.
Brooke-Hitching nie ogranicza się przy tym wyłącznie do przedstawienia błędów na mapach. Przy każdym wpisie nakreśla okoliczności powstania błędu, stara się prześledzić jak długo on egzystował, a także w jaki sposób doprowadzono do jego odkrycia. Rzecz jasna nie w każdym przypadku jest to możliwe, być może nie do wszystkich materiałów autor dotarł, ale ogrom włożonej pracy jest i tak widoczny.
„Atlas lądów niebyłych” zawiera kilkadziesiąt przykładów na to, jak w historii ludzkości kartografowie wprowadzali swoimi dziełami w błąd żeglarzy, podróżników, a nawet zwykłych ludzi. To rzecz jasna nie jest wina wyłącznie samych twórców map – oni jedynie tworzyli obrazy na podstawie relacji podróżników i odkrywców, którzy – i to chyba nie będzie dla nikogo zaskoczenie – czasem mocno koloryzowali swoje podróże. Przyczyny były różne: jedni się pomylili, inni chcieli zyskać uznanie, wreszcie docenić sponsora wyprawy i uzyskać fundusze na następną eskapadę w najmniej dostępne obszary naszego globu.
Odrębną kategorię stanowią miejsca „mityczne”, czyli związane z wierzeniami i religiami. Oczywiście nie zabrakło chociażby Atlantydy, ale też analogicznych lądów wyrosłych na tej tradycji, jak choćby Antilli – wyspy, na której schronili się biskupi z Półwyspu Iberyjskiego uciekający przed Maurami. Są też rozdziały poświęcone morskim potworom, tak chętnie rysowanym na pustych obszarach globu, czy zaginionych kontynentach jak Lemuria i Mu. Są nawet wpisy o Płaskiej Ziemi czy pełnych bogactw miastach, do których nikt nigdy nie dotarł.
Z pewnością nie jest to pozycja, którą można przeczytać z marszu. To raczej książka, do której zagląda się od czasu do czasu, by przekonać, jak przez wieki wiedza o naszym globie się zmieniała. Chociaż powyżej zostało przytoczonych kilka bardziej „fantastycznych” przykładów, to jednak przeważająca większość wpisów dotyczy miejsc i pomyłek znacznie bardziej prozaicznych. Prawdopodobnie większość czytelników nawet nie skojarzy, które miejsca w arktycznych rejonach Ziemi istnieją naprawdę, a które „pojawiły się” tylko na chwilę. Podobnie jest z rozsianymi po morzach i oceanach okruchami lądów.
Czy czyni to „Atlas lądów niebyłych” mniej wartościowym? Nie, ale możliwy zasięg oddziaływania zdaje się być mocno ograniczony. Nie oszukujmy się, na wyobraźnię przeciętnego czytelnika bardziej oddziałują fantastyczne krainy niż rzetelna praca dokumentacyjna dotycząca niewiele mówiących obszarów znajdujących się na naszej planecie. Ale od czasu do czasu warto zajrzeć do tej książki – chociażby dlatego, by zawsze mieć na uwadze to, że nie jesteśmy nieomylni.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2017-10-18 20:32:34
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

adskal - 13:28 19-10-2017
Ja chcę na Lemurię!

Shadowmage - 23:02 19-10-2017
Statkiem na Ocen Indyjski, a tam betonowe buty i w drogę :D

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Ciszę przed burzą" ze świata WoW


Artykuły

Modyfikowany Węgiel - powieść a serial


 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

 Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

Recenzje

Kristoff, Jay - "Głosząca kres"


 Lindsay, Joan - "Piknik pod Wiszącą Skałą"

 Liu, Cixin - "Koniec śmierci"

 Corey, James S. A. - "Przebudzenie Lewiatana"

 Jackson, Shirley - "Zawsze mieszkałyśmy w zamku"

 Brennan, Marie - "Zwrotnik węży"

 Gromyko, Olga - "Wiedźma Naczelna"

 Jackson, Shirley - "Nawiedzony dom na wzgórzu"

Fragmenty

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Chodorowska, Krystyna - "Triskel. Gwardia"

 Finney, Jack - "Inwazja porywaczy ciał"

 Wroczek, Szymun - "Piter. Wojna"

 Ruda, Aleksandra - "Sztylet ślubny"

 Kańtoch, Anna - "Tajemnica godziny trzynastej"

 Maas, Sarah J. - "Wieża Świtu"

 Ruszkiewicz, Jarosław - "Cassandra"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS