NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Stirling, S. M. & Drake, David - "Wybraniec"
Wydawnictwo: ISA
Cykl: Stirling, S. M. & Drake, David - "Generał 2"
Tytuł oryginału: The Chosen
Tłumaczenie: Marta Koniarek
Data wydania: 2004
Liczba stron: 490
Tom cyklu: 1Stirling, S. M. & Drake, David - "Wybraniec"

„Wybraniec” jest pierwszym tomem cyklu, będącym jednocześnie kontynuacją pięcioksięgu „Generał”. Co prawda wydawca zalicza tą powieść jako szósty tom, lecz moim zdaniem takie przyporządkowanie jest błędne i nieuzasadnione. Nawiązania do poprzednich części są wyraźne, ale fabuła tworzy wyraźnie odrębną całość.
Akcja powieści rozgrywa się na planecie Visager. W bliżej nieokreślony sposób dostała się na nią sonda z Centrum oraz zaimplementowaną osobowością Raya Whitehalla, bohatera poprzednich części. W skutek zbiegu okoliczności (choć zapewne autorzy będą to tłumaczyć zupełnie inaczej) kontakt z komputerem nawiązuje dwójka chłopców. Na ich młode barki zostaje złożona odpowiedzialność za losy świata. Przez lata śledzimy ich przygotowania do obrony przed najazdem Wybrańców, narodu agresywnego, chcącego zapanować nad światem i zniewolić wszystkie podrzędne ludy. Trwa wyścig zbrojeń, wyszukiwane są coraz to nowsze machiny wojenne, czołgi, samoloty. Śledzimy kolejne wojny, a zagrożenie zbliża się coraz bardziej do granic Republiki Santander. Zbliża się ostateczne starcie.
Tym razem w jednej powieści zawarta jest cała historia konfliktu, a na naszych oczach przewija się niemal całe życie bohaterów. Moim zdaniem wpływa to zdecydowanie ujemnie na odbiór książki. Autorzy musieli się ograniczać, przez co wiele elementów nie zostało opisanych dokładnie, fabuła jest rwana. Zamiast skoncentrować się na wyjaśnianiu przyczyn kolejnych konfliktów oraz dokładnym opisie działań zbrojnych otrzymujemy przetworzoną papkę, z której tak naprawdę niewiele wynika. Ani nie jest to wciągające, ani sprawnie przedstawiające obraz sytuacji. W to wszystko zostało wplecione życie osobiste bohaterów. Niestety ono także zostało potraktowane po macoszemu, przedstawiono nam zaledwie klika scen, które niczego nie wnoszą.

Przedstawiony nam świat też nie powala oryginalnością. Znajduje się na nim pięć państw, a ludność każdego to przejaskrawiony obraz europejskich narodów. Unia del Est to Francuzi, wiecznie kłótliwi, a jeden z przywódców to wykapany Napoleon. Wybrańcy to oczywiście Niemcy za czasów Hitlera, a jakby ktoś nie załapał analogii to autorzy uczynnie stworzyli ich język, różniący się od niemieckiego niewielkimi szczegółami. Z resztą akurat z nimi wiąże się inna historia. Są niemal kopią Drakan z autorskiej powieści S.M. Sirlinga „Piąta kolumna” (a także chyba „Szturm przez Gruzję”, ale tej nie czytałem). Cały obraz społeczeństwa, metody wychowawcze, stosunek do innych nacji, jest taki sam.
Bohaterowie także niespecjalnie przypadli mi do gustu. Nijacy, nie potrafią wzbudzić sympatii. John wybrał karierę polityka i dyplomaty, ale w rzeczywistości jest czymś na kształt Jamesa Bonda. Jeffrey wybrał karierę w wojsku, ale ze świecą szukać go w typowych działaniach wojennych. Jeździ po obcych krajach, szpieguje, jednym słowem robi wszystko, tylko nie typową oficerską robotę. Jeśli dodamy do tego znaczne zmniejszenie roli Centrum, mniejszą liczbę komentarzy oraz Raya zupełnie nie sprawdzającego się w roli wirtualnego konstruktu, to otrzymujemy dosyć bezbarwny obraz.

Obawiam się, że autorzy poszli na łatwiznę. Tworząc nową serię nie starali się wprowadzić zmian, a jedynie lekko zmodyfikowali wykorzystywane wcześniej pomysły. Miałem wrażenie, że czytałem po raz kolejny tą samą książkę, jedynie ze zmienionymi nazwami własnymi i gorzej wykończone. Rozwiązania są sztampowe i nieciekawe. Autorzy niczym nie zaskakują. Mieli niezły pomysł i eksploatują go do granic możliwości. Szkoda, bo fabuła pozostawiała ciekawe możliwości. Jest to wzorcowy przykład zmęczenia materiału. Jednym słowem duży zawód.Ocena: 5/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2006-03-26 18:22:39
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS