NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Ketchum, Jack - "Dziewczyna z sąsiedztwa" (wyd. 3)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Tytuł oryginału: The Girl Next Door
Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Data wydania: Marzec 2016
Wydanie: III
ISBN: 978-83-61386-84-1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 350
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 1989



Ketchum, Jack - "Zabawa w chowanego"

Makabryczne wakacje


Trójka nastolatków wyjeżdża na wakacje do małego miasteczka Dead River w stanie Maine (czy też macie wrażenie, że to musi być najbardziej przerażający i niebezpieczny stan USA?). Staczają tam bój z największym - przynajmniej według Baudelaire'a - wśród demonów: nudą. Szybko dołącza do nich miejscowy chłopak, Dan, zafascynowany stylem życia nowych znajomych z wielkiego miasta. Szczególne wrażenie robi na nim Casey, nieformalna liderka grupy, dziewczyna tyleż piękna, co niebezpieczna.

Casey wciąga Dana w coraz to nowe ryzykowne gierki i niemoralne rozrywki. Jak łatwo się domyśleć, niebezpieczeństwo tylko wzmaga fascynację chłopaka, który angażuje się w tragiczną młodzieńczą miłość. Nie słabnąca potrzeba adrenaliny pcha nastolatków w coraz to nowe, bardziej wyszukane i groźniejsze zabawy, aż kończą na tytułowej grze w chowanego - nieco zmodyfikowanej i odbywającej się w miejscowym nawiedzonym domu.

Narratorem „Zabawy w chowanego” jest Dan, który po czasie cofa się we wspomnieniach do pamiętnego lata, w którym miłość przerodziła się w koszmar. Takie obsadzenie narracji pociąga za sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze, wiemy praktycznie od samego początku, że wydarzyło się coś złego, makabrycznego, nie wiemy tylko - co dokładnie. I Ketchum całkiem nieźle radzi sobie z podtrzymywaniem napięcia. Początkowo atmosfera letnich wakacji wydaje się niemal sielska, ale dobrze wiemy, że finał będzie krwawy. Czekamy (a jest na co czekać!), chwytając lokalny klimat małomiasteczkowego rozleniwienia. Dalej - spojrzenie dorosłego Dana na wydarzenia z okresu nastoletniego naznaczone są nostalgią i to jest chyba kluczowa kategoria dla tej powieści. Przez większość czasu nie dzieje się tu nic niezwykłego, nic przerażającego. Jedyny lęk, jaki możemy dostrzec, to lęk egzystencjalny związany z dorastaniem. Przypomina to miejscami niektóre z wcześniejszych utworów Stehpena Kinga i sprawdza się całkiem dobrze.

Ketchum odwołuje się do klasyki horroru nie tylko budując klimat rodem z powieści Kinga, ale także stosując rozwiązania typowe dla horrorów filmowych z lat 80. ubiegłego wieku. Zasady są podobne: seks to grzech, za który na bohaterów spada kara. Jeśli społeczeństwo nie jest w stanie utrzymać w ryzach swojej latorośli, to upomni się o sprawiedliwość natura a raczej to, co nad-naturalne. To koncepcja oczywiście znacznie starsza, sięgająca przynajmniej romantyzmu. Jej moralizatorskie podwaliny nieco drażnią, jednak nie widać tego tak bardzo w obrębie tekstu, dopiero jego interpretacja prowadzi do takich wniosków.

Choć „Zabawę w chowanego” polski czytelnik dostaje w swoje ręce dopiero teraz, to powieść ta ma już swoje lata. Jest drugą w dorobku Ketchuma, opublikowaną w 1984 roku, po debiutanckim pierwszym tomie kanibalistycznej trylogii „Poza sezonem”. Nie jest to Ketchum znany z „Dziewczyny z sąsiedztwa”, widać tu dużo więcej obcych naleciałości i pewnych niekonsekwencji, których szczegółowe wypunktowanie zdradzałoby zbyt wiele z fabuły i psuło lekturę czytelnikom. Niemniej całość trzyma przyzwoity poziom. Choć historia jest w zasadzie dość prosta i zajmuje niewiele stron, to autor buduje wyraźny klimat, a operując nostalgią sprawia, że sami zaczynamy wspominać wakacje z czasów nastoletnich.




Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-10-06 16:28:12
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS