NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Banks, Iain M. - "Wspomnij Phlebasa" (2019)

Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

Ukazały się

Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"


 Gołkowski, Michał - "Bramy ze złota. Złote Miasto"

 Swallow, James - "Krocząc w strachu"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King,Stephen - "Pan Mercedes" (2019)

 Rogoża, Piotr - "Niszcz, powiedziała"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

Linki

Dashner, James - "Dziennik osobliwych listów"
Wydawnictwo: Wilga
Cykl: Trzynasta Rzeczywistość
Tytuł oryginału: The Journal of Curious Letters
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Data wydania: Czerwiec 2017
ISBN: 978-83-280-4000-7
Oprawa: miękka
Format: 135×202mm
Liczba stron: 450
Cena: 36,99 zł
Rok wydania oryginału: 2008
Tom cyklu: 1Dashner, James - "Dziennik osobliwych listów"

Pamiętniki kujona


James Dashner zdobył sobie rozgłos i uznanie dzięki wydanemu także u nas cyklowi „Więzień labiryntu” - prozie młodzieżowej, której ekranizacja wzbudziła niemałe zainteresowanie. I to pewnie dzięki temu możemy sięgnąć po kolejną serię spod pióra Dashnera, „Trzynastą rzeczywistość”. Tym razem autor obrał młodszą grupę docelową. Główny bohater, w chwili rozpoczęcia akcji, ma trzynaście lat i to mniej więcej wyznacznik wieku czytelników (choć i młodsi znajdą tu coś dla siebie).

Wspomniany już trzynastolatek nazywa się Tick. A przynajmniej nalega, by tak na niego wołano. Czy można mieć mu to za złe, skoro jego pełne imię brzmi Atticus? Dla rówieśników Ticka już samo to by wystarczyło za cel przytyków i docinek. Niestety, jest gorzej - mają w czym wybierać. Tick to grzeczny i dobrze uczący się chłopak. Ma całkiem niezłe osiągnięcia... w szachach. Jest niemal stereotypowym kujonem i jest nękany zgodnie z tym stereotypem. Ale Trzynasta rzeczywistość zabiera nas daleko od schematów!

Pewnego jesiennego dnia Tick otrzymuje tajemniczy list, z którego dowiaduje się, że rzeczywistość we wszystkich jej wymiarach jest poważnie zagrożona. List zawiera obietnicę wielu niebezpiecznych przygód oraz zagadki. Bohater widzi w tym szansę na odmianę życia i wykorzystanie licznych talentów. Rozpoczyna przygodę, w trakcie której odkryje równoległe rzeczywistości, pozna nowych przyjaciół, rozwiąże wiele łamigłówek, a wszystko to po to, by dokonać właściwego wyboru i uratować wszystko, co jest do uratowania.

„Dziennik osobliwych listów” to bardzo dobra powieść dla młodych czytelników. Jest pisana w lekki sposób, zdania są krótkie i dynamiczne, lecz ogólnie język narracji nie jest ubogi. Gatunkowo mamy tu dużo elementów science fiction, co stanowi dobry (i dobrze wykorzystany) pretekst do wplecenia kilku naukowych kwestii. Czytelnik pozna całkiem skomplikowane, choć oczywiście uproszczone na potrzeby tekstu, teorie kwantowe, a także, między innymi, dowie się, czym jest kod DNA. Walory edukacyjne powieści nie są nachalne, wiedza przekazywana jest przy okazji i ma znaczenie w obrębie utworu.

W dobry sposób zostały także przedstawione relacje międzyludzkie. Początkowe problemy Ticka w szkole brzmią tyleż smutno, co wiarygodnie. Jego relacje z nowymi przyjaciółmi, próbującymi wspólnie uratować świat, są różnorodne i dynamiczne. Jednak największe wrażenie robią w „Trzynastej rzeczywistości” relacje rodzinne. Zwykle w tego typu literaturze rodzice portretowani są jako ignoranci, niemający pojęcia o prawdziwej naturze rzeczywistości oraz o tym, co dzieje się z ich dziećmi. Tutaj jest inaczej. Zwłaszcza ojciec Ticka okazuje wsparcie, zrozumienie, a nawet pomoc. Czy taka postawa jest wiarygodna - nie wiem, ale to naprawdę miła odmiana.

„Trzynasta rzeczywistość” przypomina trochę mariaż „Harry'ego Pottera” z „Długą Ziemią”. Mamy nastoletniego chłopca, który otrzymuje pewnego dnia dziwny list a chwilę później poznaje innych, podobnych sobie "odszczepieńców". Mamy podróże do równoległych wymiarów, alternatywne wersje rzeczywistości i jej mieszkańców. W pierwszej części wszystko to jest dopiero wprowadzane, powoli zarysowywane, ale już teraz - kuszące i zadowalające.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-09-11 09:51:30
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Morgan, Richard - "Siły rynku"


 Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"

 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

Fragmenty

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS