NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Bennett, Robert Jackson - "Miasto schodów"
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Cykl: Boskie miasta
Tytuł oryginału: City of Stairs
Tłumaczenie: Piotr Zawada
Data wydania: Czerwiec 2017
ISBN: 978-83-65568-34-2
Oprawa: miękka
Format: 143x205
Cena: 44,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 1



Bennett, Robert Jackson - "Miasto schodów"

Prawda (w) fantasy

Chociaż "Miasto schodów" nie jest pierwszą powieścią Roberta Jacksona Bennetta, to na polskim rynku autor ten dopiero debiutuje. Jego faktyczny debiut miał miejsce w 2010 roku, gdy Bennett miał dwadzieścia sześć lat. Powieść nosiła tytuł "Mr. Shivers", była mieszanką thrillera, horroru i powieści gotyckiej. Zdobyła uznanie krytyków i kilka poważnych nagród dla debiutantów. Kolejne książki Bennetta również spotykały się z pozytywnym odbiorem i kolejnymi wyróżnieniami krytyki. "Miasto schodów" jest jego pierwszą powieścią z gatunku fantasy i otwiera trylogię "Boskie miasta", która na zachodzie ukazała się już w całości (pierwszy tom trafił na półki księgarń w 2014 roku, ostatni w 2017). Wydawnictwo Papierowy Księżyc postanowiło dać szansę temu młodemu, ale już docenionemu pisarzowi i była to bardzo dobra decyzja.

"Boskie miasta" opisują relacje dwóch cywilizacji kształtowanych przez zupełnie różne "siły napędowe". Mamy wielki i niegdyś potężny Kontynent, którego rozwój zależy od niemal wszechpotężnych bóstw. Dzięki ich przychylności i licznym błogosławieństwom, mieszkańcom kontynentu żyje się wygodnie. Chronią ich a nawet wspierają w podboju konkurencyjnej cywilizacji Sajpuru. Historia jednak bywa zmienna i mieszkańcy Sajpuru zdobywają przewagę. Udaje im się przezwyciężyć bogów Kontynentu, będących jedyną podporą ich potęgi. Wraz z odejściem bogów, Kontynent jest bezbronny, pogrąża się w nieszczęściu i chaosie. Sajpurczycy przechodzą do ofensywy i role okupanta i okupowanego łatwo się odwracają.

Akcja powieści rozgrywa się w Bułykowie, niegdysiejszej stolicy Kontynentu, która znajduje się pod okupacją Sajpuru. Nowe prawa i nowa rzeczywistość nie wszystkim jednak odpowiadają. Nastroje społeczne w mieście są niespokojne. Kiedy z Sejpuru przybywa jeden z największych tam naukowców, by pomóc miastu podnieść się z technologicznego zacofania, pada ofiarą morderstwa. Na tle lokalnych napięć sytuacja wydaje się szczególnie niebezpieczna. Na miejsce zostaje wysłana Shara Thivani, oficjalnie ambasadorka, nieoficjalnie - jeden z najlepszych szpiegów Sajpuru, prywatnie zaś przyjaciółka ofiary.

Shara próbuje dojść do prawdy, ale Bennett zadaje znane filozoficzne pytanie - czym jest prawda? Oczywiście w kontekście prowadzonej sprawy kryminalnej chodzi o wskazanie mordercy i ukaranie winnego bądź winnych. Jednak ta pojedyncza zbrodnia jest zaledwie symptomem czegoś znacznie większego. "Miasto schodów" podejmuje zagadnienia prawdy historycznej i polityki historycznej. Rozważa kwestie przynależności, identyfikacji i tradycji. Testuje granice wiary. Wszystkie te problemy, które komplikują historię, a zarazem komplikują lekturę, przerywając akcję licznymi dywagacjami, sprawiają, że powieść staje się wielowymiarowa.

"Miasto schodów" jest powieścią fantasy, która wyraźnie odstaje na tle większości pozycji wydawanych dziś w obrębie tego gatunku. Wyróżnia się na wiele sposobów - od narracji prowadzonej w czasie teraźniejszym, przez nieszablonową kreację bohaterów, po elementy zaczerpnięte z innych gatunków. Zawiera także oryginalny świat przedstawiony, którego komplikacje przebiegają na wielu płaszczyznach - społecznej, politycznej, historycznej, religijnej i innych. Jest bez wątpienia jedną z książek, którymi warto się zainteresować.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-08-09 21:30:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS