NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Golden, Christie - "Cisza przed burzą"

Watts, Peter - "Poklatkowa rewolucja"

Ukazały się

Valente, Catherynne M. - "Domostwo błogosławionych"


 Dembski-Bowden, Aaron - "Pierwszy Heretyk"

 Pilipiuk, Andrzej - "Aparatus" (2018)

 Harrison, Kim - "Za kilka demonów więcej"

 Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Vonnegut, Kurt - "Opowiadania wszystkie"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

Linki


Martin, George R.R. - "Taniec ze smokami", część 2 (okładka filmowa)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia
Tytuł oryginału: A Dance with Dragons
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Kwiecień 2016
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7785-886-8
Oprawa: twarda
Format: 140×205mm
Liczba stron: 684
Cena: 59,00 zł
Rok wydania oryginału: 2011
Tom cyklu: 5, część 2Gra o tron subiektywnym okiem (s07e04)

Bodajże najkrótszy odcinek w historii „Gry o tron” jest także jednym z lepszych w ostatnim czasie. Sceny były dynamiczne i treściwe, a na koniec przyszło to, na co chyba wszyscy fani serialu czekali od samego początku. Jeśli jeszcze nie oglądaliście, to przygotujcie się na spoilery.

Nie przedłużając: tak, są smoki (a konkretnie jeden), jest bitwa z ich udziałem i spektakularne sceny. Ale zanim do tego doszło, w czwartym odcinku siódmego sezonu działo się sporo w innych wątkach. Tak więc po kolei, zaczynając od Północy.
Ten sezon można w przypadku Starków określić hasłem powrotu do domu. Najpierw pojawił się Bran, teraz przybyła Arya, od razu prezentując swój przekorny styl. Nie sposób jednak ukryć, że każde z nich pojawia się w Winterfell odmienione i chociaż wydaje się, że więzy rodzinne nadal pozostają silne, to nie są to już te same osoby, które poznaliśmy na początku historii. Rzecz jasna jest to najbardziej widoczne w przypadku Brana, który sam przyznaje, że nie jest już sobą, bo posiada znacznie większą wiedzę niż kiedyś – stąd też dość suche pożegnanie z Meerą Reed, pozbawiona emocji rozmowa z Petyrem czy wreszcie pragmatyczna rozmowa z siostrami. Inna sprawa, że pojawiający się ponownie na scenie sztylet zapewne będzie miał znaczenie w przyszłości, a wizjonerskie umiejętności Brana sugerują, że jego działania mają ukryty sens. Bo inaczej czemu miałoby to służyć?

fot. HBO
fot. HBO

Zastanawia przy tym pozycja i rola Petyra. Wydaje się, że próbuje się przypochlebić Starkom, aczkolwiek znając tego typa, należy przypuszczać, że ma już w głowie plan jak wystrychnąć każdego na dudka i osiągnąć własne cele. Choć, widząc pojedynek Aryi z Brienne, chyba odczuł drobne igiełki niepokoju… a może właśnie otworzyły się przed nim nowe możliwości? A wracając do najmłodszej Starkówny, jej ćwiczebna walka z Brienne pokazała, że szkolenie w Braavos nie poszło na marne. Ma się też wrażenie, że jej wcześniejszą czupurność zastąpiła pewność siebie. I chyba nawet Sansa powoli łapie jak niebezpieczna i bezwzględna dla wrogów stała się jej siostra.
Sporo dzieje się też na Smoczej Skale, gdzie trwa wzajemne poznawanie się Daenerys i Jona. Z jednej strony odnalezienie jaskini ze smoczym szkłem i pradawnymi malunkami potwierdza twierdzenia przybyszy z Północy, z drugiej opowieść Missandrei buduje u Davosa i Jona obraz władczyni, która faktycznie ma szansę przywrócić pokój Westeros. Oczywiście nadal trwają przepychanki i wzajemne podchody na podłożu politycznym, ale sojusz wydaje się pewien. Tym bardziej, że Davos bawi się w swata, a Jon udzielił rady (tak, Jon!), która wydała się Matce Smoków właściwa. Na koniec jeszcze pojawia się Theon, jak zwykle w roli zbitego psa. Nawet Jonowi nie chciało się go tykać.

fot. HBO
fot. HBO

U Lannisterów natomiast wszystko po staremu, czyli Cersei knuje z Żelaznym Bankiem, czego efektem będą nowe siły w Westeros (Złota Kompania kontra Dothrakowie to będzie coś). Powraca też humorystyczny duet Jaime-Bronn, choć akurat w tym przypadku to ten pierwszy wydaje się być górą we wzajemnych przekomarzaniach. Jednak niewiele z tego mu przyjdzie, gdy przylecą smoki. No dobra, smok. Jeden. I tak wystarczył. Co zresztą nasuwa pytanie czy pozostałe dwa też potrzebują jeźdźców, by świadomie uczestniczyć w walce?
Zaprezentowana w końcówce bitwa jest może nieco chaotyczna, a ujęcia smoka wydają się momentami nałożone na resztę, ale generalnie jest właśnie tym, na co czekaliśmy. Dothrakowie szarżujący na Lannisterów, smok palący armię czy wreszcie pojedynki Jaime’ego i Bronna spełniają oczekiwania. Tajna broń Cersei okazała się połowicznie skuteczna, co prowadzi tylko do jednego pytania – nie jest to jakieś niezwykle skomplikowane urządzenie, którego produkcja zajmuje miesiące, więc czemu mają tylko jedno? I czemu nie ma przy nim wyszkolonej załogi tylko Bronn musi pędzić przez pół pola bitwy, by strzelić? Może scenarzyści oglądali „Hobbita” i na tej podstawie stwierdzili, że starczy? W każdym razie smok jest tylko ranny, Jaime i Bronn uszli cało (może trafią do niewoli – ciekawe czy były najemnik szybko zmieni strony, skoro ma pretensje, że nie został odpowiednio wynagrodzony? W każdym razie w utopienie nie wierzę), a w przyszłości Daenerys na pewno będzie bardziej uważać.
Muszę przyznać, że dawno tak się dobrze nie bawiłem oglądając odcinek serialu. Była dynamika, spektakularne sceny i wieloznaczne dialogi. „Gra o tron” słynie z tego, że czasem niepozorna rozmowa może mieć znaczenie za kilka odcinków; w tym przypadku prawie wszystko dotyczyło tu i teraz, dzięki czemu nie miało się wrażenia, że scenarzyści biorą nas na przeczekanie. I tylko zastanawia co też zaplanowano dla nas w kolejnych odsłonach.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2017-08-08 10:49:44
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

historyk - 09:13 20-08-2017
0lukasz0 pisze:Jon nie chce ugiąć się przed Danny, a też twardo obiecuje pomoc tylko jeśli będzie królową północy. Chyba jest tylko jedno wyjście z pata :)

Ale przecież już ugiął w "wyciekniętym" odcinku :D
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Janusz S. - 23:40 15-08-2017
Masz rację, ale nie żałuję za bardzo, bo czytałem po łebkach jak tylko okazało się, że główny wątek nie rozwinie się tak myślałem.

Shadowmage - 21:18 15-08-2017
Nie czytam tych opublikowanych materiałów, wolę mieć niespodziankę :)

Janusz S. - 20:00 14-08-2017
Od czasu ujawnienia w sieci scenariuszy i opisów treści pięciu kolejnych odcinków wiadomo nawet dość dokładnie jakie to wyjście będzie. :angel:

0lukasz0 - 21:50 13-08-2017
Jon nie chce ugiąć się przed Danny, a też twardo obiecuje pomoc tylko jeśli będzie królową północy. Chyba jest tylko jedno wyjście z pata :)

nosiwoda - 15:41 10-08-2017
Bandobras pisze: Palenie wozów z kosztownościami i co ważniejsze zapasami zażarcia na zimę jest strasznie głupim ruchem ze strony twórców serialu.

Prawda?!

Pyrokar - 21:32 09-08-2017
Jest też teoria, że Jaime może być Targaryenem :) Ewentualnie Gendry, jak już dopłynie (:D), będzie smoczym jeźdzcem :)

lordofthedreams - 19:26 09-08-2017
Jest przecież teoria, że Tyrion jest Targaryenem :)

Pyrokar - 17:16 09-08-2017
Być może w książkach Aegon zabije się poprzez upadek z grzbietu/razem ze smokiem. Mogłoby to być powodem dlaczego zdecydowali się ominąć ten wątek w serialu, żeby nie robić niepotrzebnego zamieszania, które w ostatecznym rozrachunku nie przyniesie różnicy. Może i dobrze, że serial pozostanie przy dwóch jeźdźcach. Lepiej to niżby mieli nagle wyciągać z kapelusza trzeciego jeźdżca - tym bardziej, że nie było wcześniejszych przesłanek odnośnie jeszcze jakiegoś Targaryena.

Bandobras - 16:45 09-08-2017
Podzielam zdanie, że to najlepszy odcinek tego sezonu. Jednak kilka rzeczy mnie zirytowało, szczególnie w bitwie gdzie brak logiki wprost irytuje. Palenie wozów z kosztownościami i co ważniejsze zapasami zażarcia na zimę jest strasznie głupim ruchem ze strony twórców serialu. Szczególnie z rąk królowej obsesyjnie dbającej o los swoich przyszłych poddanych i wszelkich niewolników jeszcze zniewlonych, przed zimą mającą trwać rekordowo długo. Mam nadzieję, że po końcowym zwycięstwie z Nocnym Królem, organizując zwycieską ucztę nie okaże się, że nie ma czego wyłożyć na stół :D Poza tym Dothrakowie strzelający na stojaka z grzbietów koni, choć ładnie wyglądada w TV to brak w tym jakiejkolwiek racjonalnej logiki.

Po za tym widać teraz konsekwencję odchodzenia twórców od książek. Obecnie smoków jest liczba trzech sztuk, jeździec jeden (Danka) + jeden potencjalny (Jon). Przez brak wprowadzenia Młodego Gryfa do serialu (nad czym ubolewam) brakuje tego trzeciego i chyba ostatni smok pozostanie jako zapasowy bolid w przypadku defektu, któregoś z obu pozostałych. :D Choć może twórcy serialu wymyślą jakieś irracjonalne wyjaśnienie sadzając na grzbiet Tyriona czy kogokolwiek innego.

historyk - 21:13 08-08-2017
Kurde, się dzieje w tym sezonie :D A jeszcze w migawkach z kolejnego odcinka mamy Jona naprzeciw smoka i armię umarłych.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Pyrokar - 20:25 08-08-2017
Fenomenalna bitwa. Takie emocje tylko w Grze o tron :) Mam nadzieję, że następne seriale z tego świata będą zawierać smoki - sceny z tymi stworami są genialne. Szczególnie po tym odcinku, gorąco liczę na spin-off o Podboju Aegona lub Tańcu Smoków. Po za tym jeszcze jedna rzecz mi krąży po głowie. Chodzi o wątki Dany i Jona. Splot losów tych postaci jest naprawdę interesujący, ma to doży potencjał. Można to w końcu pociągnąć w różne strony i ciekawi mnie jak to się rozegra i jak prawdziwa tożsamość Jona wpłynie na całą historię. Czy twórcy serialu jakoś odpowiednio to rozegrają? Ta relacja wydaje się kluczowa dla ostatecznego kształtu zakończenia całej opowieści.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Księżną Jeleń"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

Recenzje

Lisicki, Paweł - "Epoka Antychrysta"


 Simmons, Dan - "Triumf Endymiona"

 Raduchowska, Martyna - "Spektrum"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"

 El Akkad, Omar - "Ameryka w ogniu"

 Podlewski, Marcin - "Bezkres"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Dick, Philip K. - "Cudowna broń"

Fragmenty

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

 Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Drzewo wspomnień"

 Dworakowski, Witold - "Pani Czterdziestu Żywiołów"

 Kiszela, Marcin - "Ostatni prorok"

 Sudomir, Agnieszka - "Szablon"

 Brzezińska, Anna - "Woda na sicie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS