NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Baxter, Stephen - "Ultima"

Pullman, Philip - "Bursztynowa luneta"

Ukazały się

Śmigiel, Łukasz - "Daemon"


 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Goodkind, Terry - "Wojenna nawałnica"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Wolfe, Gene - "Cień i Pazur"

Linki

Denfeld, Rene - "Zaczarowani"
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Tytuł oryginału: The Enchanted
Tłumaczenie: Kinga Markiewicz
Data wydania: Czerwiec 2017
ISBN: 978-83-65830-06-7
Oprawa: miękka
Format: 145×205mm
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014Denfeld, Rene - "Zaczarowani"

Skąd zło?


Są miejsca stare; mury, które widziały wiele; przestrzenie, w jakich niejedno się rozegrało. Istnieje magia tych przestrzeni. Starożytni nazywali ją genius loci - geniusz (duch) miejsca. Ten motyw pojawia się w wielu książkach. Ruiny zamków, stare szpitale, dawne kościoły, cmentarze, najdawniejsze dzielnice a nawet całe miasta, w których zamarł czas, stają się tłem niezwykłych wydarzeń. Bywa nawet, że same wydają się jednym z bohaterów. Tak jest w debiutanckiej powieści Rene Denfeld „Zaczarowani”. Z tą różnicą, że sięga ona po miejsce, które niezbyt często trafia do książek: więzienie.

Trudno jest opisać „Zaczarowanych”" i jest to naprawdę dobra rekomendacja dla tej książki. Wymyka się ona kryteriom gatunkowym. Jest opowieścią o osadzonych w starym więzieniu, zwłaszcza o mieszkańcach piwnicznych lochów, służących w tej placówce za cele śmierci. W niej więźniowie spędzają swoje ostatnie dni, czekając na nieuchronny koniec, chyba, że na ratunek przybędzie Pani - tajemnicza (jak wszystko w tej książce) postać dostrzegająca dobro w niemal każdym człowieku i potrafiąca uchronić przed straceniem.

Świat zamknięty w więziennych murach poznajemy z perspektywy jednego z osadzonych. Nie przedstawia nam się z imienia. Opowiada o sobie w sposób wyrywkowy, tak, że więcej dowiadujemy się o nim ze sposobu, w jaki widzi świat, niż tych urywków ze swojego życia, jakie nam zdradza. Może to i lepiej, bo dokonał okropnych czynów i ma o sobie równie okropne zdanie. Ale gdy uzyskujemy wgląd w jego wrażliwość, nie potrafimy ocenić go jednoznacznie.

Poza naszym bezimiennym przewodnikiem poznamy jeszcze kilka postaci. Na przykład Yorka, innego skazanego na śmierć, który odmawia, gdy Pani proponuje mu pomoc. Jest pogodzony ze śmiercią, w pewien przewrotny sposób tęskni ku niej. Usłyszymy również historię pewnego zdeprawowanego księdza, nastoletniego chłopca i paru innych postaci, których życie zaprowadziło do więzienia - po jednej albo drugiej stronie krat.

„Zaczarowani” dają do myślenia nad ludzką naturą i gnieżdżącym się w niej złem. Nad okolicznościami, jakie prowadzą do występku, jakie muszą zajść, by człowiek odebrał życie drugiemu człowiekowi. Nad sprawiedliwością, karą i odkupieniem. Przedstawione tu historie, ukazani w nich ludzie, są wielowymiarowi. Autorka kreśli co prawda świat z pogranicza rzeczywistości i fantazji, ale robi to w sposób nad wyraz przekonujący.

Powieść Rene Denfeld jest magiczna i bardzo emocjonująca. Trudno nakreślić zarys przedstawionej w niej fabuły, bo jest ona mocno rozproszona i epizodyczna. Podobnie postaci, choć świetnie wykreowane, stanowią jakby części miejsca, w jakim zostają osadzone. To dość trudna, ale i piękna powieść, po którą warto sięgnąć.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-08-07 18:19:17
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"


 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

 Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i anioł z kamienia"

Fragmenty

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS