NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"


 Henry, Christina - "Alicja"

 Stonawski, Michał - "Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń"

 Masterton, Graham - "Żebrząc o śmierć"

 Jadowska, Aneta - "Egzorcyzmy Dory Wilk" (SQN)

 Liziniewicz, Maciej - "Mroczny zew"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Linki

Olchowy, Artur - "Czarownica znad Kałuży"
Wydawnictwo: Genius Creations
Cykl: Opowieści znad Kałuży
Data wydania: Czerwiec 2017
ISBN: 978-83-7995-102-4
Oprawa: miękka
Format: 12.5×19.5 cm
Liczba stron: 510
Cena: 39,99 zł
Tom cyklu: 1Olchowy, Artur - "Czarownica znad Kałuży"

Opowieść o wiedźmie – niekoniecznie z domku na kurzej nóżce


Trzecia wojna światowa nie miała zwycięzców. Przeżyli ją nieliczni, a ci, którym się to udało, musieli nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. I tak kilkadziesiąt lat od zakończenia największego w historii konfliktu zbrojnego ludzie powracają do życia we wspólnotach, ziołolecznictwa, uprawy roli i rzemiosła…

Niedaleko mazurskiego Okartowa mieszka sobie wiedźma. Właściwe to nie żadna wiedźma, a zwykła zielarka, którą niewykształcone chłopstwo uważa za przedstawicielkę sił magicznych. Staruszka jest w okolicy ostatnią osobą pamiętającą, jak wyglądało życie przed wojną. Dzięki wykształceniu i silnemu charakterowi niejednokrotnie udało jej się uratować mieszkańców wsi przed epidemiami, robactwem i śmiercią z własnej głupoty. Czy doczekała się wdzięczności? No a jak myślicie? Ludzie bardziej niż szacunkiem darzą ją strachem.
Krzywa, bo o niej tu mowa, nie młodnieje, więc pewnego dnia postanawia wziąć sobie za ucznia syna miejscowego bimbrownika – młodego Michasia. Jest to jednak dopiero początek kłopotów uzdrowicielki. Na jej drodze stanie bowiem ogarnięty fanatyzmem młody ksiądz i szalony zarządca pobliskiego miasta. Krzywa będzie musiała również stawić czoła samej sobie. Przyjdzie jej bowiem ponieść konsekwencje własnych, podejmowanych naprędce, decyzji i zmierzyć się ze skutkami wyborów, których dokonała w przeszłości. Kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, że w życiu nic nie jest tylko czarne lub tylko białe. Nie oznacza to jednak, że przez to łatwiej jej będzie pogodzić się z przeszłością i podjąć słuszne decyzje.
„Czarownica znad Kałuży” to wyjątkowa powieść. Niezwykle mądra i dojrzała – zupełnie jak jej główna bohaterka. Osadzona została w powojennych realiach, gdzie większość ludzkości i technologii została zanikła na skutek działań wojennych oraz późniejszego pogorszenia warunków życia. Nie jest to kolejne postapo, w którym każdy ocalały biega z bronią, a za węgłem niemal na pewno czyha jakiś mutant. Krew nie leje się tutaj hektolitrami i brak tu miejsca na bezsensowną przemoc. Świat przedstawiony na kartach powieści zdaje się być całkowicie realnym. Zamieszkujących go ludzi spotykają troski, jakich mógłby doświadczyć każdy z nas. Dbają o to, żeby ich dzieci były zdrowe, a w domu zawsze znajdowało się coś do jedzenia i rozpalenia w kominku. Bohaterowie książki bywają zazdrośni i głupi, ale też odważni i honorowi. Na palcach jednej ręki można policzyć postaci, których nie obdarzono by jakąś głębszą historią.
Mimo wszystko pierwsza część powieści była dla mnie zdecydowanie najciekawsza i najbardziej przemyślana. Czytając ten fragment, człowiek pochłania świetnie napisaną obyczajówkę. Jednak kiedy Krzywa opuszcza dom i wyrusza do miasta w fabule pojawia się kilka rzeczy, które moim zdaniem nie do końca pasują do całości – są zbyt wyolbrzymione lub uproszczone. To samo da się zresztą powiedzieć o niektórych, nieco przejaskrawionych, postaciach. Można na to przymknąć oko, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że narracja jest pierwszoosobowa i Krzywa po prostu nie może być obiektywna.
Nie jest to książka, którą czyta się bezrefleksyjnie, wyłącznie dla rozrywki. Opowieść Krzywej zawiera w sobie wiele prawdy o ludziach i ich naturze. O tym, do czego jesteśmy zdolni pod wpływem niewiedzy, strachu lub żądzy władzy. Bez względu na to czy ktoś lubi tego typu powieści czy nie dzieło Artura Olchowego będzie strzałem w dziesiątkę. W książce tej nie ma bowiem nudnych fragmentów czy nieciekawych bohaterów. Na plus działa też fakt, że jest to opowieść niezwykle klimatyczna.
Mimo wszystko chwilami narracja nie przypomina opowieści snutej przez staruszkę. Bliżej jej raczej do narracji prowadzonej przez dynamiczną i pewną siebie młodą kobietę (zapewne na skutek wykorzystanego słownictwa). Nie jest to rzecz, która w jakimkolwiek stopniu przeszkadza czerpaniu przyjemności z lektury. Ot, zwykły detal, który odpowiednio poprowadzony mógłby jedynie podnieść jakość tekstu.
Dla mnie ta powieść była czymś przyjemnie odświeżającym. Dawno nie miałam do czynienia z tak dobrze napisaną polską powieścią. Rzadko się również zdarza, żeby bohaterką książki mogącej zaliczyć się do fantastyki była najzwyklejsza w świecie staruszka. Autor udowadnia, że bez magii, super zaawansowanej technologii, wszechobecnych wybuchów i wielkich cycków da się zrobić produkt, który można bez problemu sprzedać. Dlatego z chęcią sięgnę po kolejne dzieła tego autora i z czystym sumieniem mogę to samo polecić wszystkim innym.Autor: Sandra Uryzaj
Dodano: 2017-08-02 16:52:41
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"


 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS