NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Ukazały się

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"


 Kelly, Greta - "Siódma królowa"

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

Linki

Hobb, Robin - "Skrytobójca Błazna"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Trylogia Bastard i Błazen
Tytuł oryginału: Fool's Assassin
Tłumaczenie: Agnieszka Kwiatkowska
Data wydania: Maj 2017
ISBN: 978-83-7480-677-0
Oprawa: twarda
Liczba stron: 816
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 1



Hobb, Robin - "Skrytobójca Błazna"

„Skrytobójca Błazna”, początek kolejnej trylogii, jest tak samo dobry, jak początek pierwszej. Powrót do wykreowanego świata nie sprawił chyba autorce większego problemu. Czytając tę powieść szybko pozbyłem się obaw, że może to być powieść wymęczona i powielające stare pomysły. Po zakończeniu lektury obawy te okazały się całkowicie bezpodstawne.

Zawiązanie akcji następuje po około szesnastu latach, które minęły od zakończenia „Przeznaczenia Błazna”. Dla tych, którzy tamtych powieści nie znają: nie obędzie się teraz bez małych spoilerów. Główny bohater, którym wciąż pozostaje Bastard Rycerski, wiedzie zasłużenie spokojny i szczęśliwy żywot u boku ukochanej. Zamożny, szanowany, nie musi się już ukrywać, aczkolwiek pozostaje na uboczu głównych wydarzeń dziejących się w stolicy. Nie uczestniczy w życiu nowego władcy, nie zajmuje się intrygami. I wcale go do nich nie ciągnie. Odnalazł spokój i tylko czasami dręczą go wspomnienia i tęsknota. Ale nie na tyle, aby zaburzać sielską idyllę. Początek powieści zabiera zatem czytelnika do tego, co dzieje się, kiedy bohaterowie żyją „długo i szczęśliwie”. Ale żeby powieść mogła trwać, stan „happily ever after” przetrwać nie może. Zatem powoli w spełnione życie Bastarda zaczyna się wkradać niepokój, który w jego świat przynoszą inni. Najpierw starzy przyjaciele (Cierń), a potem tajemniczy nieznajomi, którzy znikają szybciej niż się pojawili, będąc zapowiedzią końca idylli. Na domiar złego wydaje się, że jego ukochaną dotyka nieuleczalna choroba, prowadząca do nieoczekiwanych rozwiązań.

Nowa intryga zawiązuje się bez pośpiechu. Nie ma w tej powieści szybkiej akcji, ale akurat czytelnicy poprzednich opowieści o Bastardzie powinni być do tego przyzwyczajeni. Wolne, ale konsekwentne tempo fabuły jest wręcz ich wizytówką. Albo się to lubi, albo nie. Jeśli chodzi o mnie, taki sposób opowiadania jest bardzo relaksujący. Zwłaszcza że Robin Hobb nadal pisze znakomicie i powolne zatapianie się w tym świecie nie tylko za sprawą fabuły, ale jej stylu jest czystą, eskapistyczną przyjemnością, od której żal się oderwać. Do tego autorka zaskakuje (ale bez fajerwerków) nowymi pomysłami. Narratorem wciąż jest Bastard, ale i na tym polu czeka czytelnika istotna niespodzianka. Z fabuły wnosić można, że kontynuacja będzie mroczniejsza, zwłaszcza że zapewnia o tym pierwszoosobowy narrator, który zna już zakończenie tej opowieści. Może właśnie tak musi być. Głównego bohatera spotkało już wszystko co najlepsze w życiu, zatem finał w postaci kolejnego „żył długo i szczęśliwie” nie wydaje się prawdopodobny. Czytelnicy anglojęzyczni poznali już zakończenie tej historii – ostatni tom nowej trylogii, „Assassin’s Fate” ukazał się w maju 2017. Pozostaje trzymać kciuki za szybkie wydanie drugiej i trzeciej części w Polsce.


Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2017-07-25 21:09:04
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS