NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Todd, G.X. - "Obrońca"
Wydawnictwo: Filia
Cykl: Głosy
Tytuł oryginału: Defender
Data wydania: Kwiecień 2017
ISBN: 978-83-8075-230-6
Oprawa: twarda
Format: 135×205 mm
Liczba stron: 600
Cena: 44,90 zł
Rok wydania oryginału: 2017
Tom cyklu: 1



Todd, G.X. - "Obrońca"

Postapokaliptyczne głosy


Siedem lat temu ludzie zaczęli słyszeć głosy. Jak zwykle z takimi bywa, namawiały do wielu strasznych rzeczy. Światem wstrząsnęła fala samobójstw, dziesiątkując ludzką rasę. Budowana przez stulecia cywilizacja załamała się. Niewielki procent ocalałych tylko początkowo miał się za szczęśliwców, szybko bowiem uświadomiono sobie, że upadek społeczeństwa wymusza nowe rozdanie kart, w którym sprawiedliwość ustępuje brutalnej sile a praworządność znika pod zalewem zwierzęcych pragnień.

W tym nowym świecie nastoletniej Lacey udało się przetrwać na uboczu, pod opieką babci. Kiedy jednak opiekunka umiera, dziewczyna musi jakoś sobie poradzić. Postanawia połączyć siły z mieszkającą w mieście siostrą, jednak droga do Vicksburga jest długa i bardzo, bardzo niebezpieczna. Na szczęście spotyka na swej drodze tajemniczego Pielgrzyma, który ostatecznie zgadza się zabrać dziewczynę do miasta. Czy uda im się bezpiecznie dojechać do Vicksburga i odnaleźć siostrę Lacey? I co na to powie głos w głowie Pielgrzyma?

Postapokalipsa staje się pod debiutanckim piórem Gemmy Xeny Todd swego rodzaju papierkiem lakmusowym ludzkich charakterów. Na jednym końcu skali mamy młodą i niewinną Lacey, której zagłada ludzkości nie dotknęła w znaczącym stopniu. Mimo upływu siedmiu lat, praktycznie nie zna nowych realiów. Wydaje mi się, że w zamierzeniu autorki to z nią ma się utożsamiać czytelnik, wchodzący w świat „Obrońcy” z dość podobnej pozycji. Na drugim końcu skali mamy Pielgrzyma, tajemniczego i powściągliwego, zaawansowanego wiekiem i doświadczonego, czującego się może nawet zbyt swobodnie w postapokaliptycznym świecie. Nie trudno się domyślić dynamiki relacji między tymi postaciami. „Obrońca” skupia się na procesie "ściągania" pary bohaterów w stronę środka skali – Lacey będzie musiała odnaleźć się w bezwzględnym świecie, Pielgrzymowi zaś przyda się więcej człowieczeństwa.

Koncentracja na wewnętrznej przemianie pary bohaterów skutkuje tym, że Todd wybiera dialog jako główne narzędzie do realizacji postawionego celu. Fabuła wydaje się w „Obrońcy” mniej ważna. Podróż sama w sobie nie jest czynnikiem wyzwalającym przemianę. Bohaterowie co rusz napotykają jednostki bądź grupy, którym udało się przetrwać, ale służą one głównie ukazaniu różnych postaw ludzi wobec upadku cywilizacji i różnego nastawienia wobec protagonistów. Świat po zagładzie przedstawiany jest w dość zdawkowy sposób, autorka szczędzi czytelnikowi opisów i narracyjnych konkretów, przez co znów ciężar historii (przebieg i powody apokalipsy itd.) przenosi się na dialogi. W ten sposób powieść staje się nierówna, do tego pełna luk i niedopowiedzeń.

Czy „Obrońca” jest powieścią postapokaliptyczną napisaną z żeńskiej perspektywy? I tak, i nie. Albo: tak, o ile przyjmiemy stereotypowość "babskiego" pisania. Są tu naprawdę ciekawie rozwinięte postaci kobiece oraz dobrze skonstruowane relacje między nimi. Jednak nie sposób przeoczyć, że bohaterką jest słaba kobieta, która musi uciec się pod tytułową obronę starszego, bardziej doświadczonego mężczyzny. Todd więcej uwagi przywiązuje do miejsca kobiet w społecznościach postapokaliptycznych i poważnie problematyzuje to zagadnienie, jednak jej myślenie zamyka się w płciowych stereotypach.

„Obrońca” to lektura lekka. Ciężko nazwać ją "przyjemną", ale brutalność przedstawień zajmuje miejsce bardziej pogłębionej zadumy nad ludzką kondycją w skrajnych warunkach. Nie proponuje w tym temacie niczego nowego. Zaś wobec „Bastionu” Kinga, do którego wydawca szumnie porównuje ją na okładce, jest to krok wstecz.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-07-13 21:04:18
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS