NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Golden, Christie - "Cisza przed burzą"

Brennan, Marie - "Zwrotnik węży"

Ukazały się

Cameron, Miles - "Plaga mieczy"


 Fry, Jason - "Ostatni Jedi"

 Grabiński, Stefan - "Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite"

 Golden, Christie - "Cisza przed burzą"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Szostak, Wit - "Chochoły" (Powergraph)

 Kańtoch, Anna - "Diabeł na wieży" (Powergraph)

 antologia - "Skafander i melonik"

Imprezy

Sabat Fiction-Fest 2018
Od: 2018-08-17
Do: 2018-08-19

LinkiShannon, Samantha - "Pieśń jutra"
Wydawnictwo: SQN Imaginatio
Cykl: Czas Żniw
Tytuł oryginału: The Song Rising
Tłumaczenie: Regina Kołek
Data wydania: Kwiecień 2017
ISBN: 978-83-7924-566-6
Oprawa: miękka
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 432
Cena: 36,90 zł
Rok wydania oryginału: 2017
Tom cyklu: 3Shannon, Samantha - "Pieśń jutra"

Trzecia część (zaplanowanego na siedem) cyklu „The Bone Season” jest fabularnie „najlżejszą” z dotychczasowych. Intryga jest dosyć prosta.

Główna bohaterka, Paige, zostaje zwierzchniczką jasnowidzów w Londynie. Staje na czele organizacji i musi zmierzyć się z kolejną odsłoną konfliktu z Sajonem. Tym razem chodzi o Tarczę Czuciową – coś w rodzaju potężnego „odbiornika” sygnałów GPS, którymi w tym przypadku są jasnowidze. Dzięki niej można ich wszystkich zlokalizować i wyłapać. Paige nie może na to pozwolić. I podejmuje się misji, aby powstrzymać wrogów i zniszczyć urządzenie. Pomaga jej oczywiście Naczelnik i zaufana drużyna. Niestety, Paige mimo że została przywódczynią – dalej zachowuje się jak wolny strzelec. Albo nie może, albo nie potrafi korzystać z przywilejów władzy, a przede wszystkim z ludzi, którym przewodzi (lub autorka nie potrafi się zmierzyć z nową pozycją jej bohaterki).

Cały ten ambaras z poprzedniej części, w której Paige musiała władzę zdobyć, wydaje się zatem trochę zmarnowany fabularnie. Fakt, że stając się Zwierzchniczką nie zostaje panią życia i śmierci jak despotyczna władczyni. Ale mimo wszystko trudno wierzyć w sens zdobycia tejże władzy. W zasadzie jedynym argumentem za tym było pokonanie poprzednika bohaterki, który okazał się, no cóż, Zły. Zaś Paige jest dobra, odważna, ale i pełna wątpliwości; czy się nadaje do tej roli, a przede wszystkim do roli przywódczyni rebelii. Te wątpliwości okazują się mieć racjonalne umocowanie, ale nie ma co zbyt dużo zdradzać z fabuły.

Rzecz w tym, że w trzecim tomie można chyba było już oczekiwać jakiejś zmiany w zachowaniu bohaterki. Tego, że zmierzy się z ciężarem odpowiedzialności w inny sposób niż uświadamianiem czytelnika, że nie wie, czy się nadaje. Do tego bohaterce zdarza się dąsać jak infantylnej nastolatce. Ale, na szczęście, nie za długo. Poza tym może to tylko męski punkt widzenia recenzenta. Mężczyzna na jej miejscu chyba jednak tak by się nie dąsał, kiedy bliska osoba płci przeciwnej nie stawałaby po jego stronie. I miałby rację, co bohaterce zostaje boleśnie uświadomione, kiedy wpada w pułapkę.

To, że fabuła w tym tomie jest questowa, może nieco przeszkadzać. Choć, ostatecznie, prowadzi to do interesującego przełomu z punktu widzenia całości. Niemniej o tym przyjdzie się przekonać w kolejnej części. Po stronie korzyści należy wciąż zapisywać to, że również „Pieśń Jutra” jest nieźle napisana, ma przyzwoite tempo. Do tego w tej części bohaterowie często zmieniają lokacje, więc widać też, że autorka postarała się w zakresie rozbudowy świata. Kolejna część zapowiada istotne zmiany, zarówno jeśli chodzi o lokacje, jak i rolę Paige i Naczelnika. Zatem można będzie chyba liczyć na coś w rodzaju nowego początku. Trudno przewidzieć, czy okaże się to dobry posunięciem. Wprowadza bowiem trochę chaosu, co może świadczyć zarówno o braku wykrystalizowanej koncepcji na całość, jak i o świeżych pomysłach.Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2017-07-12 19:35:39
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Ciszę przed burzą" ze świata WoW


Artykuły

Modyfikowany Węgiel - powieść a serial


 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

 Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

Recenzje

Kristoff, Jay - "Głosząca kres"


 Lindsay, Joan - "Piknik pod Wiszącą Skałą"

 Liu, Cixin - "Koniec śmierci"

 Corey, James S. A. - "Przebudzenie Lewiatana"

 Jackson, Shirley - "Zawsze mieszkałyśmy w zamku"

 Brennan, Marie - "Zwrotnik węży"

 Gromyko, Olga - "Wiedźma Naczelna"

 Jackson, Shirley - "Nawiedzony dom na wzgórzu"

Fragmenty

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Chodorowska, Krystyna - "Triskel. Gwardia"

 Finney, Jack - "Inwazja porywaczy ciał"

 Wroczek, Szymun - "Piter. Wojna"

 Ruda, Aleksandra - "Sztylet ślubny"

 Kańtoch, Anna - "Tajemnica godziny trzynastej"

 Maas, Sarah J. - "Wieża Świtu"

 Ruszkiewicz, Jarosław - "Cassandra"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS