NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Priest, Christopher - "Człowiek z sąsiedztwa"

Dębski, Rafał - "Ramię Perseusza. Z głębokości"

Ukazały się

Larson, B.V. - "Podbój"


 Lem, Stanisław - "Astronauci" (WL)

 King, Stephen - "Roland" (filmowa)

 Riordan, Rick - "Tajne akta Obozu Herosów"

 Mróz, Remigiusz - "Czarna Madonna"

 Hardinge, Frances - "Drzewo Kłamstw"

 Hand, Cynthia; Ashton, Brodi & Meadows, Jodi - "Moja Lady Jane"

 Nagata, Linda - "W stronę mroku"

Linki

Kozak, Magdalena - "Młody"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Nocarz
Data wydania: Maj 2017
ISBN: 978-83-7964-240-3
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 370
Cena: 37,90 zł
Tom cyklu: 4Kozak, Magdalena - "Młody"

Po prawie dziesięciu latach przerwy Magdalena Kozak postanowiła wrócić do swego sztandarowego bohatera – Vespera. Tylko czy była to słuszna decyzja? Wszak nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, a i wampiry ostatnimi czasy oddały palmę pierwszeństwa innym nieumarłym – zombi. Z drugiej strony postać nocarza dość mocno wrosła w rodzimą popkulturę, zatem chętnych na poznanie jego dalszych losów pewnie nie brakuje. Jaki jest więc „Młody” – ożywczą kontynuacją cyklu czy tylko odcięciem kuponów od wcześniejszych powieści?
Na pewno nowa książką Kozak przypadnie do gustu zagorzałym fanom serii. Autorka nie zdecydowała się na eksperymentowanie i zafundowała czytelnikom to, za co zdążyli ją pokochać. Dywersja, strzelaniny, pościgi czy infiltracja wrogich placówek to chleb powszedni bohaterów książki; a że pani porucznik wie o czym pisze, to mamy do czynienia z dość realistycznym opisem do tego typu operacji. Oczywiście, o ile zapomnimy, że czytamy książkę o wampirach-komandosach.
Dalszej rozbudowie został poddany za to cały świat wampirów. Kozak stara się tym razem pokazać jego funkcjonowanie z punktu widzenia zarządzającej nim Kapituły. Tak jak w prawdziwym świecie nic nie jest tu proste – pomimo mniej lub bardziej skrywanej niechęci poszczególne rody łączy sieć zależności, której nie da się zerwać. Przykładowo zajmujący się ochroną wszystkich krwiopijców Wojownicy nie mogą skutecznie wykonywać swoich zadań bez wsparcia Naukowców czy Bankierów, z kolei Winorośle są niezastąpione przy zdobywaniu poufnych informacji. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie wątku wampirów rewolucjonistów – społeczność jest tu bowiem mocno zhierarchizowana i o awans w niej niełatwo. Nic zatem dziwnego, że wielu dzieciom nocy nie uśmiecha się wieczne życie w charakterze podnóżka Lordów i woli przejąć władzę nad własnym losem. Motyw buntu nie świadczy wprawdzie o nowej jakości książki czy wyrwaniu się ze schematów gatunku, ale na pewno jest miłym urozmaiceniem.
Drażniący jest za to sam Vesper, a raczej sposób jego zaprezentowania, który w iście ekspresowym tempie z niedoświadczonej głowy rodu staje się głównym rozgrywającym w Kapitule (rodzaj wampirzego rządu). Czy faktycznie za pomocą kilku prostych trików można wystrychnąć na dudka Lordów, którzy od stuleci specjalizują się w knuciu wielowarstwowych intryg? Specjalnie nie przekonuje mnie stwierdzenie, że są oni za starzy i nie nadążają z reakcją w sytuacjach odbiegających od rutyny. Raczej widzę tu przeświadczenie autorki, że jeden dobry żołnierz jest w stanie zdziałać więcej niż stu polityków.
„Młody” Magdaleny Kozak nie rozczarowuje i to jest dobra wiadomość. Jeśli polubiliście dotychczasowe przygody Vespera i ten tom przypadnie wam do gustu. Ostrzegam tylko, że przed jego lekturą warto, choćby pobieżnie, przypomnieć sobie wcześniejsze przygody mocarzy i renegatów; autorka wrzuca czytelnika od razu na głęboką wodę i nie zawraca sobie głowy streszczaniem fabuły wcześniejszych książek. Z tego powodu osoby zaczynające przygodę z cyklem pani porucznik odsyłam do tomu pierwszego.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2017-07-09 23:38:22
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Grobowiec chana"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s07e01)


 Fantastyka 2016 - plebiscyt

 Nagrodzić grozę - rozmowa z Krzysztofem „Korsarzem” Bilińskim

 Co nas czeka w 2017 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

Recenzje

Pratchett, Terry; Baxter, Stephen - "Długi kosmos"


 Mortka, Marcin - "Królewska Talia"

 Headley, Maria Dahvana - "Gniazdo"

 Johansen, Erika - "Losy Tearlingu"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Komandoria 54"

 Todd, G.X. - "Obrońca"

 Shannon, Samantha - "Pieśń jutra"

 Hearn, Lian - "Pan Ciemnego Lasu"

Fragmenty

 Hand, Cynthia; Ashton, Brodi & Meadows, Jodi - "Moja Lady Jane"

 Ryan, Anthony - "Ogień przebudzenia"

 Wilderäng, Lars - "Rozgwieżdżone niebo"

 Ketchum, Jack - "Zabawa w chowanego"

 Tapinas, Andrius - "Wilcza godzina"

 Fletcher, Michael R. - "Bez odkupienia"

 Bourne, J.L. - "Armageddon dzień po dniu"

 Dębski, Rafał - "Ramię Perseusza. Z głębokości"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2017 nast.pl     RSS      RSS