NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Grzędowicz, Jarosław - "Hel 3"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Luty 2017
ISBN: 978-83-7964-204-5
Oprawa: zintegrowana
Format: 125×195mm
Liczba stron: 512
Cena: 44,90 złGrzędowicz, Jarosław - "Hel 3"

Quo vadis, Jarosław?


Długo wyczekiwana powieść Jarosława Grzędowicza nie spełnia oczekiwań. Jest w niej trochę interesujących elementów, ale zabrakło przewodniego wątku, który scaliłby całą narrację. Jednym słowem: rozczarowanie.

Jarosław Grzędowicz, jeden z bardziej cenionych polskich pisarzy fantastyki, długo kazał czekać na nową powieść – wszak od premiery czwartego tomu „Pana Lodowego Ogrodu” minęły ponad cztery lata. Ale oto jest „Hel 3”, powieść science fiction dziejąca się w nieodległej przyszłości i tematycznie poruszająca się w obszarach do tej pory rzadko wykorzystywanych przez tego autora. Miało być pięknie, wyszło nieszczególnie.
Najnowsza powieść Grzędowicza cierpi przynajmniej na kilka wad, z których najpoważniejszą jest ta, że chyba nawet sam autor niespecjalnie wiedział, o czym chce napisać. W efekcie całość to miotanie się między konwencjami i wątkami, wady konstrukcyjne i brak wyrazistego celu, do którego zmierza opowieść – czego najlepszym podsumowaniem jest finał, istny królik z kapelusza, którego jedynym celem jest chyba wyłącznie zapewnienie sobie furtki do ewentualnej kontynuacji.
Ale po kolei. Początek powieści wprowadza głównego bohatera, Norberta, który jest iwenciarzem – takim youtuberem-dziennikarzem z przyszłości, który sam tworzy treści, wrzuca je do sieci i zarabia na odsłonach. Oczywiście musi być szybko, mocno i najlepiej brutalnie – tu Grzędowicz wcale nie wybiega daleko w przyszłość i raczej ekstrapoluje trendy (jak inni przed nim), niż sili się na futuryzm. Jednakże na tym poziomie wizja się jeszcze broni, a sama postać mogłaby posłużyć do stworzenia intrygującej fabuły, może opierającej się na śledztwu dziennikarskim? Możliwości było wiele, ale autor zdecydował się na jedną z mniej korzystnych.
Pierwsze etapy „Hel 3” to nawet całkiem niezła wizja nie tak odległej przyszłości, w których wzrastają nowe potęgi, a stare gospodarki kapitalistyczne są w odwrocie. Jednakże Grzędowicz podlewa to dość mocnym sosem ideologicznym, chyba zbyt mocnym – czego rezultatem jest ciężkostrawna mieszanka islamofobii, eurosceptycyzmu w dość ciężkim wydaniu, krytyki klasy politycznej… I nie byłoby w tym nic złego, gdyby robić to z umiarem. Na przykład Rafał Ziemkiewicz w dawnych czasach potrafił w swoich powieściach osiągnąć na tym polu właściwe proporcje.
Im dalej w powieść, tym pojawia się coraz więcej nowych elementów, a stare są odrzucane i w zasadzie zapominane, bez większych strat dla fabuły. Norbert miotany jest od wydarzenia do wydarzenia, najpierw na Ziemi, a później – za sprawą tajemniczego i ekscentrycznego miliardera – także poza jej powierzchnią. Nie ma w zasadzie żadnego wpływu na wydarzenia, staje się trybikiem w znacznie większej machinie, co samo w sobie nie byłoby złe, ale akurat w momencie, gdy przydałoby się dokładniejsze nakreślenie tła, szczegółów pojawia się coraz mniej. Być może autor zorientował się, że powoli tekst zaczyna mu się niebezpiecznie rozrastać, więc należy szybko kończyć, by nie powtórzył się casus „Pana Lodowego Ogrodu”? To oczywiście tylko gdybanie, ale jeśli wspomnieć, że tytułowy Hel-3 pojawia się bodajże dopiero za połową powieści, a akcja przenosi się poza Ziemię dopiero w końcówce, to coś może być na rzeczy…
Oczywiście z dnia na dzień (no dobrze, na przestrzeni kilku lat), Grzędowicz nie zatracił umiejętności pisarskich. To nadal bardzo sprawny gawędziarz, który potrafi napisać i interesujący dialog, i dobrą scenę walki, i ze swadą wprowadzić czytelnika w wydarzenia. Tyle że to wszystko odbywa się na poziomie akapitu czy strony, w warstwie rzemiosła pisarskiego. Z tych literackich klocków nie układa się ani spójna opowieść, ani nawet fabuła przykuwająca uwagę na dłużej niż kilka stron od czasu do czasu.
„Hel 3” to duże rozczarowanie. Jarosław Grzędowicz przyzwyczaił czytelników, że nie schodzi poniżej pewnego poziomu, nawet jeśli opowieść mu się nieco za bardzo rozrasta. Tymczasem ta powieść sprawia wrażenie powiązanych nieco na siłę kilku pomysłów podlanych ideologią i popularnymi obecnie fobiami, ale bez osi przewodniej i panowania nad tekstem.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2017-06-21 17:01:24
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kurp - 08:46 26-06-2017
Bardzo dobra recenzja. Święta racja. Szczególnie przedostatni akapit zdaje się być bardzo celną diagnozą tego, co w tej książce zadziałało, a co nie.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS