NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Cetnarowski, Michał - "Bestia najgorsza"

Gaiman, Neil - "Koralina"

Ukazały się

Brooks, Terry - "Obrońcy Shannary. Tom 1. Czarne ostrze"


 Crouch, Blake - "Mroczna materia" (wyd. 2)

 Tidhar, Lavie - "Stacja centralna"

 Larson, B.V. - "Podbój"

 Lem, Stanisław - "Astronauci" (WL)

 King, Stephen - "Roland" (filmowa)

 Riordan, Rick - "Tajne akta Obozu Herosów"

 Mróz, Remigiusz - "Czarna Madonna"

Linki

Golden, Christie - "Assassin’s Creed: Herezja"
Wydawnictwo: Insignis
Cykl: Assassin's Creed
Kolekcja: Uniwersum Assassin's Creed
Tytuł oryginału: Assassin’s Creed: Heresy
Tłumaczenie: Michał Strąkow
Data wydania: Kwiecień 2017
ISBN: 978-83-6574-304-6
Oprawa: miękka
Format: 400
Cena: 39,99 zł
Rok wydania oryginału: 2016Golden, Christie - "Assassin’s Creed: Herezja"

Jak to jest być heretykiem


Christie Golden powinna zapisać się już w pamięci sięgających po książki graczy komputerowych, ponieważ jest autorką odpowiedzialną za całkiem sporą ilość tytułów związanych z różnymi grami, a jej utwory ostatnimi czasy licznie tłumaczone i wydawane są również w Polsce. Nie tak dawno miałem okazję recenzować napisaną przez nią na wzór filmu „Assasin's Creed”, a już teraz na półki trafiła „Assasin's Creed: Herezja”. Według oficjalnej (zachodniej, anglojęzycznej) numeracji jest to dziewiąty tom w serii AC, jednak na nasz rynek trafia w pewnym osamotnieniu, wyrwany z całości. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ opisana tu historia jest zamknięta.

W tym wypadku Christie Golden miała dużo więcej swobody twórczej niż przy recenzowanej poprzednio powieści opartej na filmie. „Assassin's Creed: Herezja” nie jest ściśle związana z żadną wydaną już historią – ani w formie filmu, ani gry. Znajdziemy tu elementy wyraźnie osadzające „Herezję” w świecie AC, jak Fragmenty Edenu, Prekursorzy i oczywiście odwieczny konflikt pomiędzy asasynami a templariuszami, jednak ich użycie nie jest dyktowane wiernością jakiejś wcześniejszej narracji. I wychodzi to książce na dobre, bo autorka realizuje tu kilka świetnych pomysłów.

Głównym protagonistą „Herezji” jest Simon Hathaway, członek Wewnętrznego Sanktuarium Zakonu Templariuszy. Już ten wybór jest pewnym zaskoczeniem, ponieważ gry z serii Assassin's Creed lokują nas zwykle jedynie po asasyńskiej stronie konfliktu. Golden wykorzystuje ten brak i daje nam unikalną możliwość wejścia w świat templariuszy. Wykorzystuje również możliwości, jakie to odwrócenie ze sobą niesie. Czytelnik poznaje nowy świat, nowe zasady i nowy sposób myślenia. Templariusze mają swoje racje i powody, którymi się kierują, a „Herezja” pozwala nam przyjrzeć się im z bliska. To właśnie jeden z aspektów tytułowej herezji.

Drugi aspekt jest mniej metaforyczny – wraz z Simonem, przez jego praprzodka, Gabriela Laxarta, stajemy u boku Joanny d'Arc. Jest ona w posiadaniu niezwykłego miecza, będącego 25 Fragmentem Edenu – potężnym artefaktem. Współcześni templariusze są co prawda w posiadaniu owego miecza, jednak nie potrafią aktywować jego nadprzyrodzonych właściwości, w związku z czym Simon pełni funkcję szpiega, który ma wykraść sekret Dziewicy Orleańskiej, przy okazji wikłając się w rozmaite losy wojny stuletniej oraz proces Joanny, który doprowadził ją do tragicznej śmierci na stosie.

Fabuła „Herezji” jest bardzo ciekawa. Z jednej strony wiemy, jaki los czeka d'Arc, ale udział templariuszy i asasynów w tej historii wcale nie jest taki oczywisty. Również rama fabularna prezentująca losy Simona w Zakonie i niełatwe zadanie, jakiemu musi podołać, wzmagają czytelniczą ciekawość. Golden nie traci przy tym tempa, serwując nam odpowiednią dawkę akcji i emocji, z którymi słusznie kojarzy się cała seria Assasin's Creed. Jeśli więc jesteście jej fanami, „Herezja” was nie zawiedzie.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-06-11 19:07:45
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Grobowiec chana"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s07e01)


 Fantastyka 2016 - plebiscyt

 Nagrodzić grozę - rozmowa z Krzysztofem „Korsarzem” Bilińskim

 Co nas czeka w 2017 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

Recenzje

Whitehead, Colson - "Kolej podziemna"


 Pratchett, Terry; Baxter, Stephen - "Długi kosmos"

 Mortka, Marcin - "Królewska Talia"

 Headley, Maria Dahvana - "Gniazdo"

 Johansen, Erika - "Losy Tearlingu"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Komandoria 54"

 Todd, G.X. - "Obrońca"

 Shannon, Samantha - "Pieśń jutra"

Fragmenty

 Hand, Cynthia; Ashton, Brodi & Meadows, Jodi - "Moja Lady Jane"

 Ryan, Anthony - "Ogień przebudzenia"

 Wilderäng, Lars - "Rozgwieżdżone niebo"

 Ketchum, Jack - "Zabawa w chowanego"

 Tapinas, Andrius - "Wilcza godzina"

 Fletcher, Michael R. - "Bez odkupienia"

 Bourne, J.L. - "Armageddon dzień po dniu"

 Dębski, Rafał - "Ramię Perseusza. Z głębokości"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2017 nast.pl     RSS      RSS