NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Susanna - "Piranesi"

Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju" (Artefakty)

Ukazały się

Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"


 Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"

 Kulikow, Roman - "Sztych"

 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

 Lunde, Maja - "Ostatni"

 Cholewa, Michał - "Dzika Karta"

Linki

Kress, Nancy - "Ogień krzyżowy"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Crossfire
Tytuł oryginału: Crossfire
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Data wydania: Luty 2017
ISBN: 978-83-8062-128-2
Oprawa: miękka
Liczba stron: 464
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2003
Tom cyklu: 1Kress, Nancy - "Ogień krzyżowy"

I'm gonna send him to outer space, find another race

Spieprzyliśmy sprawę. Środowisko naturalne Ziemi uległo nieodwracalnej degradacji. Ekologia się posypała, pogoda płata psikusy, a gospodarka leci na łeb, na szyję. Ludzkość trwa w nieustannych konfliktach, zarówno narodowych, etnicznych, jak i klasowych. Sytuacja jest patowa, nie ma z niej wyjścia innego niż ucieczka. I to ucieczka z rozmachem: w gwiazdy.

Futurystyczna wizja Nancy Kress z dwutomowego cyklu „Crossfire” nie pozostawia wiele miejsca na optymizm. Sytuacja zarysowana w „Ogniu krzyżowym” jest fatalistyczna i niepokojąco prawdopodobna. Staje się jednak punktem wyjścia dla całkiem interesującej historii.

Nieznośna atmosfera (rozumiana zarówno metaforycznie, jak i całkiem dosłownie) Ziemi spowodowała, że duża grupa kolonizatorów wsiadła na pokład statku kosmicznego Ariel i wyruszyła w daleką podróż w poszukiwaniu lepszego miejsca. Po siedmiu latach dotarli do Zielnika - bajecznie zielonej planety wydającej się idealnym miejscem do zasiedlenia. Ironią losu egoistyczny i egocentryczny człowiek, sądzący dotąd, że jest jedyną (i jedynie możliwą) rozwiniętą formą życia w całym Kosmosie spotyka nagle dość prymitywnych, ale jednak humanoidalnych Obcych, którzy - z niewiadomej strony - dotarli na Zielnik wcześniej od niego.

„Ogień krzyżowy” to świetna historia z gatunku science fiction, w której autorka, fenomenalna Nancy Kress, odkłada na dalszy plan naukowy żargon i skomplikowane zasady futurystycznej mechaniki pozwalające nam kolonizować inne planety. Nie skupia się też na międzygalaktycznych konfliktach i wyścigu zbrojeń mogącym doprowadzić do zakłady tego czy innego globu. „Ogień krzyżowy”, którego tytuł jest nieco mylący, to opowieść o konieczności przeprowadzki, o tym, jak skomplikowana to sprawa, gdy przybierze skalę kosmiczną.

„Ogień krzyżowy” to także historia emigracji. Porusza problem autochtonów i kolonizacji wzorowanej na XIX wieku, zestawiając go ze współczesnymi nam, aktualnymi ruchami ludności, motywowanymi wojną czy biedą. Kress spogląda krytycznym okiem nie tylko na ekologię i ekonomię starej Ziemi, ale też na potencjalne perspektywy rozwoju ziemskich kolonii w innych zakątkach kosmosu. Czy uda nam się uniknąć popełniania tych samych błędów?

Dawno science fiction nie zrobiło na mnie tak dobrego wrażenia. Mamy tu ciekawą historię i wartką akcję, połączoną z pewnym minimalizmem - autorka dawkuje nam informacje o świecie Zielnika i technice Ziemian w sposób umiarkowany, taki, który potrzebny jest do rozumienia przebiegu fabuły. Nie popisuje się fantazją czy znajomością techniki, przez co nie zanudza czytelnika. Osiąga idealną równowagę kompozycyjną, wciąga w swą opowieść i pozostawia w oczekiwaniu na drugi tom. Mocno polecam.
Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-06-01 09:13:16
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

nosiwoda - 10:57 01-06-2017
Ojej, nie. "„Ogień krzyżowy”, którego tytuł jest nieco mylący," - ach tak? A to, że ludzie na Zielniku znaleźli się pomiędzy dwoma walczącymi cywilizacjami kosmicznymi, to już zupełnie z tytułem nic wspólnego nie ma?

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"


 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

 Sanderson, Brandon - "Migawka"

Fragmenty

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS