NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Ukazały się

Schmitz, James H. - "Plazmoidy"


 Jones, Diana Wynne - "Ruchomy zamek Hauru"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Adeyemi, Tomi - "Dzieci prawdy i zemsty"

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Riggs, Ransom - "Konferencja ptaków"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi", tom 2

 Ćwiek, Jakub - "Topiel"

Linki

Kress, Nancy - "Ogień krzyżowy"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Crossfire
Tytuł oryginału: Crossfire
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Data wydania: Luty 2017
ISBN: 978-83-8062-128-2
Oprawa: miękka
Liczba stron: 464
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2003
Tom cyklu: 1Kress, Nancy - "Ogień krzyżowy"

I'm gonna send him to outer space, find another race

Spieprzyliśmy sprawę. Środowisko naturalne Ziemi uległo nieodwracalnej degradacji. Ekologia się posypała, pogoda płata psikusy, a gospodarka leci na łeb, na szyję. Ludzkość trwa w nieustannych konfliktach, zarówno narodowych, etnicznych, jak i klasowych. Sytuacja jest patowa, nie ma z niej wyjścia innego niż ucieczka. I to ucieczka z rozmachem: w gwiazdy.

Futurystyczna wizja Nancy Kress z dwutomowego cyklu „Crossfire” nie pozostawia wiele miejsca na optymizm. Sytuacja zarysowana w „Ogniu krzyżowym” jest fatalistyczna i niepokojąco prawdopodobna. Staje się jednak punktem wyjścia dla całkiem interesującej historii.

Nieznośna atmosfera (rozumiana zarówno metaforycznie, jak i całkiem dosłownie) Ziemi spowodowała, że duża grupa kolonizatorów wsiadła na pokład statku kosmicznego Ariel i wyruszyła w daleką podróż w poszukiwaniu lepszego miejsca. Po siedmiu latach dotarli do Zielnika - bajecznie zielonej planety wydającej się idealnym miejscem do zasiedlenia. Ironią losu egoistyczny i egocentryczny człowiek, sądzący dotąd, że jest jedyną (i jedynie możliwą) rozwiniętą formą życia w całym Kosmosie spotyka nagle dość prymitywnych, ale jednak humanoidalnych Obcych, którzy - z niewiadomej strony - dotarli na Zielnik wcześniej od niego.

„Ogień krzyżowy” to świetna historia z gatunku science fiction, w której autorka, fenomenalna Nancy Kress, odkłada na dalszy plan naukowy żargon i skomplikowane zasady futurystycznej mechaniki pozwalające nam kolonizować inne planety. Nie skupia się też na międzygalaktycznych konfliktach i wyścigu zbrojeń mogącym doprowadzić do zakłady tego czy innego globu. „Ogień krzyżowy”, którego tytuł jest nieco mylący, to opowieść o konieczności przeprowadzki, o tym, jak skomplikowana to sprawa, gdy przybierze skalę kosmiczną.

„Ogień krzyżowy” to także historia emigracji. Porusza problem autochtonów i kolonizacji wzorowanej na XIX wieku, zestawiając go ze współczesnymi nam, aktualnymi ruchami ludności, motywowanymi wojną czy biedą. Kress spogląda krytycznym okiem nie tylko na ekologię i ekonomię starej Ziemi, ale też na potencjalne perspektywy rozwoju ziemskich kolonii w innych zakątkach kosmosu. Czy uda nam się uniknąć popełniania tych samych błędów?

Dawno science fiction nie zrobiło na mnie tak dobrego wrażenia. Mamy tu ciekawą historię i wartką akcję, połączoną z pewnym minimalizmem - autorka dawkuje nam informacje o świecie Zielnika i technice Ziemian w sposób umiarkowany, taki, który potrzebny jest do rozumienia przebiegu fabuły. Nie popisuje się fantazją czy znajomością techniki, przez co nie zanudza czytelnika. Osiąga idealną równowagę kompozycyjną, wciąga w swą opowieść i pozostawia w oczekiwaniu na drugi tom. Mocno polecam.
Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-06-01 09:13:16
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Fenrir - 10:52 01-06-2017
Szanowny Aleksand... pardon, Krzysztof Grudnik przeczytał w ogóle recenzowaną powieść? Bo jakość tego tekstu każe w to wątpić.

nosiwoda - 10:57 01-06-2017
Ojej, nie. "„Ogień krzyżowy”, którego tytuł jest nieco mylący," - ach tak? A to, że ludzie na Zielniku znaleźli się pomiędzy dwoma walczącymi cywilizacjami kosmicznymi, to już zupełnie z tytułem nic wspólnego nie ma?

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Baoshu - "Odzyskanie czasu"


 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS