NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haladyn, Krzysztof - "Antywirus"

Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Nieustraszony" (wyd. 4)


 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"

 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

Linki

Butcher, Jim - "Drobna przysługa"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena
Tytuł oryginału: Small Favor
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Marzec 2017
ISBN: 978-83-7480-682-4
Oprawa: miękka
Liczba stron: 608
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2008
Tom cyklu: 10Butcher, Jim - "Drobna przysługa"

Jeden z dziesięciu


Choć może niektórzy z was słyszeli o tym, że Jim Butcher napisał 6-tomowy cykl Codex Alera (nie wydany po polsku), to ciężko zaprzeczyć, że autor ten znany jest przede wszystkim (a szerszemu gronu odbiorców: jedynie) za sprawą „Akt Harry'ego Dresdena”. W swojej wiodącej serii Butcher stworzył już piętnaście (!) tomów, dziesiąty z nich – „Drobna przysługa” - niedawno właśnie do polskich księgarń.

Główny bohater serii, magiczny detektyw Harry Dresden, miał wyjątkowo spokojny rok, aż jego sielanka skończyła się podczas późnej zimowej zawieruchy. Spotkał wtedy Mab, Królową Zimy, władczynię Dworu Zimy, bardziej mrocznej i zawadiackiej frakcji elfów. Tym razem jednak Harry ma stanąć po stronie Zimy, z uwagi na dość poważny dług, jaki ma wobec ich przywódczyni. By go spłacić, musi odnaleźć Johnny'ego Marcone'a - przestępczego potentata, który nie jedno ma za uszami, a który w jakiś sposób został uprowadzony ze swojej chronionej potężną magią rezydencji. Harry nie będzie mógł samotnie rozwiązać zagadki porwania Marcone'a ani odbić go z rąk porywaczy, zbierze więc zaufaną drużynę i ruszy na ratunek, by odkryć, że sprawa ma drugie dno.

Butcher ponownie wprowadza na arenę jednych z najbardziej niebezpiecznych przeciwników Dresdena - Denarian, upadłych aniołów przypisanych do Judaszowych denarów. Gra będzie więc toczyła się o wysoką stawkę i nie będzie łatwa dla naszego ulubieńca. Przeszkody, jakie napotka, będą trudne, rany, jakie odniesie, dotkliwe, a na domiar złego zacznie podejrzewać, że w szeregach stojącej na straży prawa i porządku Białej Rady znajdują się osoby, które grają na dwa fronty.

Seria Butchera bardzo już przypomina serial. Oczywiście w oparciu o tę serię faktycznie powstał serial telewizyjny, „Akta Dresdena”, o czym przypomina nam wydawca chyba na każdej okładce - nie wiem dlaczego, skoro rzeczony serial nie należał do szczególnie udanych i zszedł z anteny po jednym sezonie. W każdym razie książkowa wersja coraz bardziej zbliża się do serialowych schematów - i napotyka na identyczne problemy. Na przykład: Harry przeżyje. Państwo wybaczą ten spoiler, ale czy rzeczywiście psuje on cokolwiek, kiedy wiemy, że czeka na nas jeszcze przynajmniej pięć tomów? Czy nie możemy tego założyć jeszcze przed lekturą, jako stuprocentowy pewnik? Oczywiście to bolączka niemal każdej serii, więc pójdźmy dalej. Harry uratuje świat. Magiczne istoty, z którymi mierzy się Dresden, są niebezpieczne, czasem zaś wyjątkowo niebezpieczne i ambitne, przez co łatwo sobie wyobrazić, że w tej, jak i w każdej kolejnej odsłonie cyklu, nasz bohater zapobiegnie poważnej katastrofie. Możemy również domyślać się, jak tego dokona, ponieważ widzieliśmy to już tyle razy. Zbierze grupę przyjaciół, zaplanuje akcję, wykorzystując ich unikalne zdolności, sam odegra w tym rolę pierwszoplanową. Butcher wypracował pewien schemat, którego konsekwentnie się trzyma.

Nie jest to szczególnie poważna wada. Bo jeśli lubicie Akta Dresdena, czemu mielibyście nie polubić ich kolejnej odsłony? Jest bardzo dynamiczna, miejscami zabawna, pełna akcji, emocji i spisków. Dużo się dzieje i na przemyślenia nie pozostaje wiele miejsca, ale to właśnie tego rodzaju lekka i przyjemna lektura.

„Drobna przysługa”, jak i inne tomy, wykracza fabularnie poza swoje ramy, co oznacza, że choć wszystkie kluczowe dla opowiedzianej w niej historii elementy zostaną rozwiązane, to kilka wątków przejdzie do kolejnych tomów. Podobnie jak w tym tomie znajdziecie fragmenty nawiązujące do wydarzeń opisanych we wcześniejszych książkach, głownie zaś w piątym tomie: „Śmiertelne maski”. Dlatego jeśli chcecie sięgnąć po tę serię, lepiej zacznijcie od początku („Front burzowy”).Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-05-30 10:14:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj trójpak LitTPG


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS