NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Liu, Cixin - "Problem trzech ciał"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi
Tytuł oryginału: The Three-Body Problem
Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Data wydania: Marzec 2017
ISBN: 978-83-8062-049-0
Oprawa: miękka
Format: 132x202
Liczba stron: 456
Cena: 34,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 1



Liu, Cixin - "Problem trzech ciał"

Efekt chińskiego motyla w kosmosie


Literatura chińska nie jest w Polsce szczególnie popularna. W zasadzie poza „Tao Te Ching”, „I-Cing” i pismami Konfucjusza trudno wskazać utwór powszechnie rozpoznawany, który wyszedłby spod ręki chińskiego pisarza. Sytuacja nie poprawia się wcale, gdy szukamy wśród pisarzy współczesnych, z popularnych nurtów – jak literatura fantastyczna. I nie jesteśmy w tym osamotnieni, bo sytuacja wygląda podobnie w większości krajów Zachodnich.

Czasem jednak zdarzy się wyjątek. Ot, szczęśliwym zrządzeniem losu (i olbrzymimi nakładami ciężkiej pracy!) ten czy inny pisarz z Dalekiego Wschodu (choć przyznajmy: częściej jest to Japonia niż Chiny) przemknie na literacki rynek Stanów Zjednoczonych, a wtedy ma szansę na huczną karierę. I tak było z Cixin Liu. Bardzo uznany w swojej ojczyźnie autor ponad 20 książek science fiction w 2014 roku opublikował „Problem trzech ciał” w angielskim przekładzie i amerykańska publiczność go pokochała. Szybko zdobył najważniejsze nagrody zachodnich środowisk fantastycznych, a jego trylogia stała się czytelniczym fenomenem, który komentował – jak widzimy na okładce polskiego wydania – nawet prezydent Barack Obama.

Opowiedziana w „Problemie trzech ciał” historia toczy się w zasadzie dwutorowo. Pierwsza nić fabularna sięga lat 60. XX wieku, czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. Mimo pokojowo brzmiącej nazwy, rewolucja ta wiązała się z krwawymi czystkami, których ofiarą padł między innymi wybitny fizyk, a jego córka, Ya Wenjie, znalazła azyl w tajnej bazie o nazwie Czerwony Brzeg. Brała tam udział w projekcie mającym na celu odnalezienie pozaziemskich inteligencji i nawiązanie z nimi kontaktu.

Drugi wątek przenosi nas o kilka dekad, do wieku XXI. Krajem wstrząsa fala samobójstw uznanych fizyków specjalizujących się w przyspieszaniu cząsteczek. Sprawę zbadać ma komisja, w skład której wchodzi między innymi Wang Miao, specjalista od nanomateriałów. W trakcie prac komisji bohaterowi przydarzają się coraz to dziwniejsze rzeczy, a trop wiedzie go ku wirtualnej grze o nazwie „Trzy Ciała”. Z czasem Wang nabierze podejrzeń, że samobójstwa to tylko wierzchołek bardzo dużej i niebezpiecznej góry lodowej, w wyjaśnieniu której pomoże projekt Czerwony Brzeg.

Liu przenosi nas między dwiema rzeczywistościami: niedaleką przyszłością i równie niedaleką przeszłością. Powierzchownie bardzo się one różnią: zarówno cywilizacyjnie, kulturowo, jak i naukowo. A jednak im dalej zagłębiamy się pod powierzchnię zjawisk, tym bardziej zbieżne wydają się mechanizmy kontroli i władzy. Miejscami wydaje się, że sięgamy po teorie spiskowe, choć są one utrzymane w konwencji literackiej fantazji. I choć tytuł nawiązuje do fizycznego problematu zagadnienia związanego z prawem ciążenia, przywodzi na myśl literaturę sensacyjną czy kryminalną. To również dobry trop, ponieważ w opowieści Liu podążamy za odkryciami naukowymi tylko po to, by ujrzeć kryjące się za nimi, szeroko zakrojone układy i machlojki.

W „Problemie trzech ciał” wiedza i władza łączą się ze sobą i tworzą napięcia pełne niebezpieczeństw. Bohaterowie obu wątków wciągają nas w tajemnicze światy, które rozwijają się i wyjaśniają stopniowo, trzymając nas w napięciu aż do samego końca i... zostawiają spragnionych kontynuacji. Na te przyjdzie trochę poczekać, mam jednak nadzieję, że wydawca wprowadzi je możliwie szybko, oszczędzając nam chińskich tortur.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-05-02 20:25:06
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Coacoochee - 20:39 02-05-2017
Sztuka wojenna Sun Zi! Wielu polityków musiało to czytać. :)

Magellan - 21:52 02-05-2017
Autor ma wyjątkowy dar do zawieszania niewiary czytelnika. Czyta się znakomicie.

light pillar - 22:07 02-05-2017
"I nie jesteśmy w tym osamotnieni, bo sytuacja wygląda podobnie w większości krajów Zachodnich." Ja się nie znam i nie orientuję. Wiem tylko, że Chińczyk dostał w 2012 Nobla.

sfinx - 00:11 03-05-2017
Chińczyki trzymają się mocno :)

ASX76 - 10:42 03-05-2017
My tu piszu-piszu, a ich wciąż przybywa :P

sfinx - 18:43 04-05-2017
Coś jak z polskim zadłużeniem, licznik bije :)

historyk - 12:18 06-05-2017
light pillar pisze:"I nie jesteśmy w tym osamotnieni, bo sytuacja wygląda podobnie w większości krajów Zachodnich." Ja się nie znam i nie orientuję. Wiem tylko, że Chińczyk dostał w 2012 Nobla.

Mo Yan - sześć jego książek wydano w Polsce.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Shedao Shai - 15:55 24-03-2023
Taka ciekawostka: ukazał się chiński serial oparty o książkę. Tytuł: "Three-Body". 30(!!) odcinków.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS