NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Zelazny, Roger - "Pan Światła" (Zysk i S-ka)

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Pilipiuk, Andrzej - "Czarownik Iwanow"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Jakub Wędrowycz
Data wydania: Grudzień 2002
ISBN: 83-89011-27-1
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 230
Tom cyklu: 2Pilipiuk, Andrzej - "Czarownik Iwanow"

Jakuba Wędrowycza chyba przedstawiać nie trzeba. Czy ktoś nie wie, kim jest Jakub Wędrowycz? W takim razie pozostaje mi takiego delikwenta odesłać do recenzji "Kronik Jakuba Wędrowycza", gdzie opisałem wyczerpująco tegoż wybitnie oryginalnego osobnika :). Zaś tych, którzy już tą postać znają, przemiłą wiadomością będzie, że tym razem Jakub zamiast w krótkich opowiadankach występuje w "pełnometrażowej" opowieści. Oczywiście poza opowieścią o walce Wędrowycza z tytułowym czarownikiem autor dorzucił do książki cztery krótkie opowiadania z egzorcystą w roli głównej. Ale jako że opowiadania trzymają klimat tych znanych z poprzedniego tomu o pogromcy straszydeł (czytaj - są wyśmienite :)), zajmę się w tejże krótkiej recenzji jedynie "właściwa częścią" książki, czyli rzeczonym "Czarownikiem Iwanowem".

W okolicach Chełma zaczynają się dziać dziwne rzeczy - krowy nie dają mleka, mieszkańcy okolicznych wiosek chorują, na drugim brzegu Buga widziano ponoć jakichś radzieckich żołnierzy... na razie nikt nie wiąże tychże dziwnych zdarzeń z faktem odnalezienia starożytnego posągu dawnego pogańskiego boga. Zaburzenia energetyczne wskazujące na działanie sił nieczystych wychwytuje tajna komórka Watykanu, zajmująca się zjawiskami paranormalnymi i wysyła do Polski jednego ze swych najlepszych egzorcystów, aby zaradził sprawie. Jednakże nie tylko Watykan postanawia uwolnić świat od kolejnego złego bóstwa. Jest też ktoś inny, a mianowicie Jakub Wędrowycz, któremu mrowienie za uszami spowodowane zaburzeniami mocy nie daje spać, a co najgorsze - bimber pędzony w piwnicy przez te zaburzenia się psuje. Na domiar złego Jakub znany wszelakim poczwarom musi zmierzyć się z kapłanem wykopanego boga - Czarownikiem Iwanowem, który jest sprawcą wszystkich nieszczęść w okolicy. A jakby jeszcze tego było mało - do Jakuba przybywa pewna studentka, która ma zamiar sprawdzić doniesienia o rzekomej mocy "Bimbrownika -Egzorcysty z Wojsławic". Jak widać nasz ulubiony łowca różnorakich kreatur ma masę problemów na głowie, od niewrażliwego na niemal każdą możliwą broń kultysty -czarownika, poprzez wścibską, choć sympatyczną studentkę, na komisarzu Birskim kończąc. Aby uporać się z tymi problemami, Jakub jednoczy swe siły ze ściganym przez SB księdzem - egzorcystą wysłanym z Watykanu.

Jak widać z tego krótkiego streszczenia, będzie się działo sporo. Przezabawne odniesienia do schyłku PRL, powalające spostrzeżenia oraz dialogi, rozbrajające postaci dwóch agentów Służby Bezpieczeństwa ścigających księdza, monologi Iwanowa, powrót do przeszłości Jakuba, gdy bagnetem walczył z Wermachtem...No i tradycyjnie ogłoszenia z wojsławickiej gazety na okładce. Humorystyczny geniusz Pilipiuka w najlepszej postaci :) Do tego wydanie nieco się poprawiło w stosunku do "Kronik..." - odrobinę lepszy papier, świetna okładka i naliczone dwie literówki- żyć nie umierać. Ze świętym spokojem mogę wystawić 8, gdyż "Iwanow" w pełni na nią zasługuje. Dla miłośników cynicznego i czarnego humoru, filmów Stanisława Bareji oraz dla tych, którzy lubią się porządnie zarechotać podczas czytania - pozycja obowiązkowa.


Ocena: 8/10
Autor: Yoghurt
Dodano: 2006-03-26 16:53:52
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS