NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"


 Kelly, Greta - "Siódma królowa"

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

Linki

Benton, Michael J. - "Gdy życie prawie wymarło"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: When Life Nearly Died. The Greatest Mass Extinction of All Time
Tłumaczenie: Andrzej Hołdys
Data wydania: Luty 2017
ISBN: 978-83-8097-074-8
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 488
Cena: 46,00 zł



Benton, Michael J. - "Gdy życie prawie wymarło"

O włos


Masowe wyginięcia, zagłady i kataklizmy fascynują odbiorców współczesnej kultury. Pisarze i filmowcy prześcigają się w sensacyjnych i dramatycznych wizjach końca ludzkości. Katastroficzne obrazy topnienia lodowców, erupcji wulkanów i innych klęsk ekologicznych, czy to na skutek wyniszczającej działalności człowieka, czy przewrotności natury, stoją po jednej stronie, podczas gdy po drugiej mamy rozprzestrzeniające się epidemie i wirusy zamieniające w zombie albo kosmiczne inwazje. Słowem: choć perspektywa wyginięcia wydaje się przerażająca, to kręci nas fantazjowanie o niej. Tymczasem Michael J. Benton w swojej książce „Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi” odwraca wektor fantazji i snuje przed nami opowieść o faktycznych zagładach gatunków, które miały miejsce w odległej historii naszej planety.

W zasadzie wszyscy wiemy już, jak zginęły dinozaury. 65 milionów lat temu meteoryt uderzył w Ziemię, gdzieś w okolicach współczesnego Meksyku. Impakt uderzenia wywołał szereg skutków klimatycznych, zmieniając warunki naturalne tak bardzo, że praktycznie połowa żyjących wtedy gatunków nie zdążyła się zaadoptować i wymarła. To powszechnie znana historia, przenikająca nawet internetowe memy czy satyryczne dowcipy rysunkowe. Mniej znana historia rozegrała się pod koniec permu, epoki datowanej na jakieś 150 milionów lat temu. Wymarło wtedy ponad 90 procent gatunków zamieszkujących Ziemię. I to właśnie po tej starszej, szerzej zakrojonej i o wiele mniej znanej zagładzie oprowadza nas Benton.

Zarówno wymieranie sprzed 65, jak i 250 milionów lat nie od razu było znane, podobnie jak ich przyczyny. Autor książki przedstawia nam historię rozwoju geologii i paleontologii, dzięki którym od XIX wieku... ciężko było osiągnąć kompromis. To prawda, powody zagłady dinozaurów były przedmiotem spekulacji przez długie lata, natomiast w sprawie zagłady gatunków pod koniec permu nie osiągnięto jeszcze konsensusu. Benton przedstawia więc różne możliwości, teorie i tropy. Pokazuje nam, jak naukowcy błądzili, ale też jak znajdowali nowe ślady czy dowody. Wreszcie zajmuje własne stanowisko, wskazując wytłumaczenie, które wydaje mu się najrozsądniejsze. Jego ujawnienie tu byłoby jak zdradzenie zakończenia kryminału.

Paleontologia nie jest popularną dziedziną nauki. Wiedza powszechna czy szkolna z jej zakresu praktycznie nie istnieje lub jest (nomen omen) szczątkowa. Dzięki temu książki popularnonaukowe pisane w jej obrębie, a wśród nich „Gdy życie prawie wymarło”, charakteryzują się zwykle spokojnym wykładem podstaw nauki. Innymi słowy, jeśli zdarzało się wam sięgnąć po książkę popularnonaukową z astrofizyki, i po kilku stronach czuliście, że zostajecie w tyle, bo autor wychodził z założenia, że nie ma potrzeby wprowadzać was w podstawy fizyki i astronomii, tu nie napotkacie tego problemu. Benton bardzo cierpliwie wszystko wyjaśnia. I przez „wszystko” mam na myśli nie tylko odkryte fakty, ustalenia i kompromisy, ale również metody badań, które pozwoliły je wyłonić.

„Gdy życie prawie wymarło” koncentruje się na odległych wydarzeniach, ale ma też uniwersalny aspekt. Podstawowym pytaniem nie jest bowiem to, co zdarzyło się w permie (czy w kredzie), ale jak było to możliwe – jak to się dzieje, że życie na całej planecie zawisa na włosku. I w jaki sposób odradza się po tej krańcowej sytuacji. Te pytania pozostają wciąż aktualne, bo jak pokazuje historia – pewien schemat się powtarza.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-04-27 08:19:05
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS