NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Card, Orson Scott - "Czerwony prorok" (wyd.2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Saga o Alvinie Stwórcy
Tytuł oryginału: Red Prophet
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Październik 2016
Wydanie: II
ISBN: 978-83-8069-476-7
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 336
Cena: 38,00 zł
Rok wydania oryginału: 1998
Tom cyklu: 2



Card, Orson Scott - "Czerwony prorok" (wyd.2)

Odzyskana przyszłość


Seria Orsona Scotta Carda "Opowieść o Alvinie Stwórcy" zaczęła ukazywać się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Był to czas innej literatury, pisanej dla innego odbiorcy, a przede wszystkim: na inny rynek niż obecnie. Dzięki temu możemy w "Czerwonym proroku" znaleźć rozwiązania, które dziś nie przeszłyby w żadnym dużym wydawnictwie, jako niekorzystne z marketingowego punktu widzenia.
Otwierający serię "Siódmy syn" zdobył między innymi nagrodę Locusa dla najlepszej powieści fantasy w 1988 roku. Rok później Card zgarnął tę samą nagrodę dla drugiej części - omawianego tu "Czerwonego proroka". Już ta sytuacja, w której drugi tom serii otrzymuje (drugi rok z rzędu) tę samą prestiżową nagrodę jest dość niecodzienna (mały spoiler: w 1990 sytuacja się powtórzyła!). Dlaczego tak się stało? Z jednej strony oczywiście dlatego, że "Czerwony prorok" jest świetnie napisaną książką, z drugiej jednak - jest to powieść dość różna od swojej poprzedniczki, choć równie dobra.
W "Czerwonym proroku" Alvin, tytułowy bohater całej serii, schodzi na dalszy plan. Pojawia się, rzecz jasna, w historii, i odgrywa w niej bardzo ważną rolę, ale jego obecność jest w zasadzie epizodyczna. Card podejmuje temat, jaki zaczął w Siódmym synu: rozwoju Stanów Zjednoczonych w XIX wieku. Tyle że tym razem zmienia nieco perspektywę.
Głównym bohaterem "dwójki" zostaje bowiem Lolla-Wossiki, pojawiający się w serii również pod imieniem Jaśniejący Człowiek. Poznajemy go w okolicznościach, które nie są do pozazdroszczenia. Ten sfatygowany, jednooki Indianin nękany jest przez tragiczne wspomnienia. To człowiek, któremu drastyczna przeszłość odebrała możliwość przyszłości. Utknął w martwym punkcie, więziony przez kolejne opróżnione butelki whiskey. Doświadcza jednak wizji i podążając za nią, poznaje Alvina. Za sprawą chłopca odcina się od bolesnych wspomnień, rzuca picie i odnawia swoją więź z Naturą. Wraca do czerwonoskórych pobratymców, wśród których stanie się tytułowym czerwonym prorokiem, głoszącym idee, z jednej strony pacyfistyczne, z drugiej zaś separatystyczne. Lolla-Wossiki wierzy bowiem w możliwość pokojowej współegzystencji rdzennych mieszkańców Ameryki i ich białych kolonizatorów, jeśli obie strony zachowają wzajemne granice.
Niestety idealizm czerwonego proroka nie jest adekwatny do sytuacji. Różne strony konfliktu snują rozmaite intrygi, by zwaśnić czerwonych i białych osadników, a Alvin i jego brat staną się w tych intrygach ważną kartą przetargową.
Autor kreśli przed nami alternatywną historię rozwoju Stanów Zjednoczonych, wypełnioną magią wszelkiego rodzaju. Ale gdzieś obok sprawnie prowadzonej fabuły oraz wszystkich fantastycznych elementów, Card opowiada nam także o społecznościach. O losie Indian, o dylematach moralnych i etycznych, o problemach życia codziennego w XIX wieku. To doskonale zarysowane tło społeczne czyni z "Czerwonego proroka" książkę szczególną, która przykuwa czytelnika i zostawia go z pewnym niedosytem, w oczekiwaniu na kolejny tom.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-04-09 14:01:49
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS