NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Gaiman, Neil - "Mitologia nordycka"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Norse Mythology
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Marzec 2017
ISBN: 978-83-7480-728-9
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Cena: 29,00 zł
Rok wydania oryginału: 2017



Gaiman, Neil - "Mitologia nordycka"

Z nich my wszyscy


Dziwnie się to wszystko plecie – po raz drugi, po „Unicestwieniu” Jeffa VanderMeera, moje wokółrecenzyjne myśli krążą wokół wydawanych blisko trzydzieści lat temu planszówek firmy Encore. Tym razem, przy okazji „Mitologii nordyckiej” autorstwa Neila Gaimana, przypomniałem sobie pierwsze spotkanie z jej bohaterami. Imiona Heimdalla, Jormungundra, Fenrira czy Freya poznałem, grając w „Bogów Asgardu”, klasyczną grę strategiczną odtwarzającą zmagania Ragnaröku, wielkiej bitwy kończącej losy świata wikińskich bóstw. Potem oczywiście stykałem się z postaciami i wątkami z skandynawskich mitów wielokrotnie, czy przez ich wpływ za pośrednictwem Tolkiena na znaczną część literatury fantasy, czy też bardziej dosłownie, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy zdają się one brać szturmem istotny fragment kina popularnego. Czy więc warto do nich wracać? I dlaczego zrobił to akurat Neil Gaiman?
Nordyckie mity mają w naszej kulturze dość wyjątkowy status. Z jednej strony nie są nam tak bliskie jak historie bogów greckich, z drugiej ich egzotyka nie jest aż tak uderzająca, jak byłoby to choćby w przypadku legend Majów czy przygód bohaterów wedyjskich. Jak już pisałem wcześniej, światy zamieszkane przez elfów, olbrzymy, wykuwających czarodziejskie przedmioty krasnoludów, czy święte drzewo, którego życie oznacza trwanie dawnego porządku są nam doskonale znane dzięki ich wielkiemu interpretatorowi z Oksfordu. Mimo to, jak pisze Gaiman we wstępie do omawianej książki, konkretne zawarte w mitach historie, spisane blisko tysiąc lat temu, przede wszystkim w Eddzie młodszej (prozaicznej), wciąż warto przytaczać od nowa. Zarówno ze względu na ich wpływ na kulturę, jak i z racji tego, że nadal pozostają dynamicznymi, toczącymi się w fascynującej scenerii opowieściami. Jak deklaruje autor, chciał przedstawić je jako „stare historie dla młodego chłopca”, oraz tak, by miało się ochotę samemu opowiadać przyjaciołom przy ognisku choćby o tym, jak Odyn zdobył dla bogów miód poezji…
Brytyjski autor wydaje się bardzo dobrym kandydatem do popularyzacji wikińskich opowieści. Swobodny, dynamiczny ton, znany czytelnikom z „Nigdziebądź” czy „Gwiezdnego pyłu”, bardzo sprawnie oddany w polskim tłumaczeniu przez Paulinę Braiter, świetnie wyraża barwność asgardzkiego panteonu, a chwilami nadaje humorystycznym elementom opowiadanych mitów wręcz sowizdrzalski charakter. Na pierwszy plan wysuwają się udane i nieudane przebieranki czy oszustwa Lokiego, ale też innych bogów. Oczywiście trafimy też podczas lektury i na motyw ofiary (Odyn oddający oko za dar mądrości, Tyr pozwalający na odgryzienie swojej ręki przez Fenrira), i na ludzkie, a raczej boskie tragedie (takie jak śmierć Baldera). Koneserzy skandynawskiej mitologii mogą kręcić nosem, że w ujęciu Gaimana mity dalekiej północy tracą do pewnego stopnia grozę i rozmach, a co więcej znika z nich prawdziwe zło. Ta dość krótka skądinąd pozycja nie jest jednak przeznaczona dla nich. Z punktu widzenia młodych (i niemłodych) czytelników, którzy wiedzą już pewnie, że Thor to ten z młotem, elegancko wydana przez Maga książka oferuje dobrze napisane, płynne uzupełnienie wiedzy o bogach Asgardu, szansę zrozumienia źródeł tak powszechnych w literaturze fantasy tropów i motywów, a jednocześnie po prostu bardzo przyjemną lekturę, która może zachęcić odbiorców do sięgnięcia po poważniejsze książki opowiadające o świecie Asów i Wanów: „Mity skandynawskie” Rogera Lancelyna Greena czy tak samo zatytułowaną książkę Rafała Maciszewskiego. I o to zapewne chodziło.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2017-03-19 17:07:45
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 12:53 20-03-2017
Nie żartowałem. Zawsze byłem przekonany, że była Freya i Freyr a nie Frey, wiec uznałem, że to literówa. Cóż, człowiek uczy się przez całe życie. :mrgreen:
adskal pisze:Za to Amerykanina zrobiłem z Gaimana z rozpędu...

W sumie mieszka w USA, więc to stwierdzenie ma też pewne uzasadnienie...

adskal - 12:19 20-03-2017
Frey i Freja, tak jest.

Za to Amerykanina zrobiłem z Gaimana z rozpędu (no i z powodu jego fascynacji amerykańską tradycją), bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi!

historyk - 03:11 20-03-2017
Janusz S. pisze:To Freya/Freja u Gaimana nie jest kobietą?

Teraz nie wiem czy żartujesz... W każdym razie w mitach skandynawskich jest rodzeństwo - bogini Freya i bóg Frey (inaczej Freyr lub Yngwe).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Janusz S. - 00:16 20-03-2017
To Freya/Freja u Gaimana nie jest kobietą? Amerykaninem też bym autora nie nazywał, chociaż to oczywiście dyskusyjne.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS