NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Ukazały się

Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"


 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

 Kuang, Rebecca F. - "Wojna makowa" (zintegrowana)

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Linki

Tregillis, Ian - "Mechaniczny"
Wydawnictwo: SQN
Cykl: Wojny alchemiczne
Tytuł oryginału: The Mechanical
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Data wydania: Lipiec 2016
ISBN: 978-83-7924-686-1
Oprawa: miękka
Format: 135×210mm
Liczba stron: 480
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2015
Tom cyklu: 1Tregillis, Ian - "Mechaniczny"

Czy wolna wola istnieje?


„Mechaniczny” jest udaną, podrasowaną steampunkiem alternatywną historią, w której wolna wola ściera się z przymusem. Historią lepszą niż wcześniejsza powieść Iana Tregillisa wydana w naszym kraju.

Wiele steampunkowych wizji, które odmieniają przebieg naszej historii, rozpoczyna się od zaskakującego odkrycia dokonanego przez któregoś z wielkich naukowców lub myślicieli. W powieści „Mechaniczny”, która otwiera cykl „Wojny alchemiczne”, padło na Christiaana Huygensa – XVII-wiecznego holenderskiego matematyka i astronoma. Opracował on metodę tworzenia mechanicznych ludzi, zwanych Klakierami: myślących i czujących istot, na które narzucono magiczny przymus (gaes) niewolnictwa – wszelki sprzeciw panom powoduje niesamowity ból.
Od tego momentu przebiega cały proces światotwórczy powieści. Rewolucja mechaniczno-alchemiczna zastępuje industrializację, a ciężar globalnej dominacji przesuwa się z Wysp Brytyjskich do Niderlandów, które dziesiątki lat później stają się światowym imperium. Sprzeciwić próbuje się jedynie Francja, ale jak niepyszna ulega mechanicznym armiom, a król i arystokracja muszą schronić się w odległym Quebecu… nie oznacza to jednak końca starcia między tymi dwoma państwami.
Mimo wszystko czytelnik nadal otrzymuje stosunkowo niewiele informacji o historii świata i przebiegu rywalizacji między Niderlandami a Francją. Nie jest to brak, który znacząco wpływałby na odbiór całości, ale ciekawość zostaje podrażniona. Podobnie jest z tajnikami dotyczącymi konstrukcji Klakierów czy alchemicznych odkryć Francuzów. O ile jeszcze Gildia Zegarmistrzowska pilnie strzeże swych tajemnic dotyczących konstrukcji mechanicznych ludzi, to już o zdobyczach przemysłu chemicznego, które – w ograniczony sposób, ale jednak – potrafią powstrzymać napór niderlandzkiego imperium, co nieco mogłoby zostać zdradzone.
W takich realiach rozgrywa się fabuła powieści, w której na znaczeniu zyskują przede wszystkim trzy wątki: Jaxa – Klakiera, który uwolnił się od geasu, księdza-szpiega oraz szefowej wywiadu francuskiego, która próbuje odkryć tajemnicę działania mechanicznych ludzi. Każda z tych nici stanowi odbicie podpowierzchniowych sił rządzących realiami „Mechanicznego”, a rozwój poszczególnych wątków wcale nie jest tak oczywisty, jak początkowo się wydaje. Bohaterom powieści co prawda brakuje nieco wyrazistości, ale brak ten jest nadrabiany zwrotami akcji, nietypowymi rozwiązaniami fabularnymi, sporą dawką brutalności oraz – w niektórych przypadkach – całkiem sporym ładunkiem emocjonalnym.
Powieść Tregillisa odbiega nieco od typowej steampunkowej, nastawionej na gadżeciarstwo i dynamiczną akcję wizji, którą polski czytelnik może kojarzyć chociażby za sprawą skądinąd całkiem niezłego cyklu Marka Hoddera o przygodach Burtona i Swinburne’a. „Mechanicznemu” także nie można odmówić sporej dawki dynamicznych scen, szczególnie w drugiej połowie, ale nie jest jej podporządkowana cała konstrukcja powieści. Nie ma też mowy o dominacji fabuły przez kolejne wizje wynalazków czy innych fantastycznych bajerów: te oczywiście istnieją, ale są umiejętnie wplecione w konstrukcję wydarzeń.
W powieści obecna jest nie tylko warstwa przygodowa. Istotnym elementem fabularnym, warunkującym zachowania postaci, jest stawianie pytań o naturę wolnej woli. Początkowo wynika to z charakterystyki Klakierów, ale szybko kwestia ta pojawia się także na innych, niekiedy zaskakujących płaszczyznach. Warto też nadmienić, że poglądy na tę kwestię stanowią jedną z głównych granic pomiędzy religiami i państwami w powieści Tregillisa. Na razie autor nie udziela jednoznacznych odpowiedzi: w „Mechanicznym” wiele jest znaków zapytania, które zapewne zostaną wyjaśnione w kontynuacji.
„Mechaniczny” nie jest pierwszą książką Tregillisa na naszym rynku. W 2013 roku Mag wydał „Mroczną genezę” – nieco hellboyową opowieść o nadnaturalnych żołnierzach i służbach wywiadowczych na polach II wojny światowej. I jeśli ktoś tą mocną przeciętną powieścią zraził się do twórczości Amerykanina, to przy pierwszym tomie „Wojen alchemicznych” powinien dać mu jeszcze jedną szansę: to znacznie lepsza, bardziej dopracowana i interesująca powieść. Łączy w sobie intrygujące pomysły (co istotne, udanie wykorzystane) ze sporą dawką akcji i odrobiną filozofii. Mieszanka ta nie pozwala się nudzić. Pozostaje czekać na kolejne tomy, które – jak należy mieć nadzieję – rozwiną jeszcze świat przedstawiony i przyniosą fabularne rozstrzygnięcia.

Recenzja pierwotnie ukazała się w „Nowej Fantastyce” 08/2016.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2017-03-08 20:27:33
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Coacoochee - 12:27 09-03-2017
I jak Janusz? Czy Tymoteusz przekonał Cię do zakupu? Każdy zasługuje na drugą szansę, tak jak nikt na trzecią. :)

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS