NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Dennard, Susan - "Prawdodziejka"
Wydawnictwo: SQN
Cykl: Czaroziemie
Tytuł oryginału: Truthwitch
Tłumaczenie: Regina Kołek, Maciej Pawlak
Data wydania: Październik 2016
ISBN: 978-83-7924-695-3
Oprawa: miękka
Format: 135×210mm
Liczba stron: 400
Cena: 36,90 zł
Rok wydania oryginału: 2016
Tom cyklu: 1Dennard, Susan - "Prawdodziejka"

Wyważona fantastyka dla młodszych


Czaroziemie pustoszyła długa i wyniszczająca wojna. Magia, mogąca służyć rozwojowi dobrobytu, została zaprzęgnięta do destrukcyjnych działań przeciwko politycznym przeciwnikom. Śmierć i zniszczenie nie przyniosły jednak upragnionego zwycięstwa a patowa sytuacja przestała się opłacać. Możni tamtego świata postanowili wtedy zawiesić broń na kolejnych 20 lat, by móc odbudować to, co uprzednio tak skrupulatnie niszczyli, i zastanowić się nad nowym porządkiem, gwarantującym długotrwały pokój. Takie przynajmniej były założenia, bo w praktyce wykorzystano ten czas na odbudowę sił militarnych i ułożenie nowych planów wojennych. Dlatego, 19 lat po zawieszeniu broni, świat znów stanął u progu powszechnego konfliktu.

W tak niesprzyjających warunkach poznajemy tytułową bohaterkę „Prawdodziejki” Susan Dennard - Safiyę oraz jej przyjaciółkę Iseult. Obie dziewczyny, choć młode, dysponują magicznymi mocami. Safiya jest prawdodziejką i potrafi rozpoznać kłamstwo, Iseult zaś jest więziodziejką, co daje jej możliwość zrozumienia ludzkich więzi, odkrywania prawdziwych motywacji. Obie te zdolności okazują się nie tylko darem, ale i przekleństwem, czyniąc z dziewczyn potencjalne zagrożenie dla obcych państw.

Mamy tu dość typowy schemat fabularny współczesnej fantastyki kierowanej do młodszego odbiorcy. Niepozorne bohaterki, od których zależeć będą losy świata. Pierwszy tom serii koncentruje się na więzi łączącej Safiyę i Iseult (więziosiostry) oraz ich powolnym dorastaniu do czekającego na nie przeznaczenia. Oba wątki poprowadzone są całkiem dobrze. Widzimy bohaterki zarówno działające w duecie, jak i w pojedynkę. Ich charaktery wydają się zupełnie różne, ale dzięki temu uzupełniają się i zyskują jako duet. Indywidualnie zaś wprowadzają swoje biografie, również zupełnie odmienne, które nadają im wiarygodności. Z kolei dojrzewanie postaci zostało przedstawione powoli. Nie mamy od razu do czynienia z heroinami gotowymi podołać wszelkim wyzwaniom. Dennard ukazuje bohaterki jako początkowo zagubione dziewczyny, które nie potrafią jeszcze w pełni kontrolować i wykorzystać swoich mocy. Nie są gotowe na wir wydarzeń, który je porywa. Dojrzewać będą już w oku cyklonu.

„Prawdodziejka” to powieść bardzo wyważona. Wszystkie jej elementy wykonane zostały poprawnie i działają jak w mechanicznym zegarku. Mamy tu wartką akcję, sceny ucieczek i potyczek, walkę przy użyciu białej broni i walkę przy użyciu magii, mamy polityczne i osobiste intrygi, świat przedstawiony opisywany z należytą starannością ale bez hamujących dynamikę dłużyzn. Plusem powieści są charaktery bohaterek, ujawniające się w odpowiednich chwilach, nie tylko w sposobie ich działania, ale i w dialogach.

Z drugiej strony nie ma w „Prawdodziejce” niczego wybitnego. Fabuła jest schematyczna, akcja nieco efekciarska, świat mało oryginalny. Autorka tworzy system magii, który opiera się przede wszystkim na różnych rodzajach zdolności (różnych -dziejach), rzadko poświęcając uwagę naturze magii, mechanizmach czy powodach jej działania i ograniczeniach, jakie posiada. Mapa Czaroziemi przypomina mapę naszej Ziemi, z odpowiednimi modyfikacjami, i to najlepiej oddaje zakres wyobraźni Dennard.

„Prawdodziejka” to książka, która może sprawić nieco czytelniczej przyjemności młodszym fanom fantastyki, jednak ma nikłe szanse na pozostanie w ich pamięci na dłużej.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-03-03 09:30:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS