NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina" (2019)

Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

Ukazały się

Radecki, Łukasz - "Odium"


 Mammay, Michael - "Przestrzeń"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

Linki

Cornwell, Bernard - "Azincourt"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Tytuł oryginału: Agincourt
Tłumaczenie: Tomasz Tesznar
Data wydania: Listopad 2016
ISBN: 978-83-7964-201-4
Oprawa: miękka
Format: 145x205 mm
Liczba stron: 680
Cena: 44,90 zł
Rok wydania oryginału: 2008Cornwell, Bernard - "Azincourt"

Pieśń długiego łuku


W świadomości Anglików bitwa pod Azincourt ma takie znaczenie, jak dla nas bitwa pod Grunwaldem. I podobnie obrosła mitami i legendami. Tym razem opowie o niej jeden z najbardziej poczytnych autorów powieści historycznych w Wielkiej Brytanii – Bernard Cornwell.

Bernarda Cornwella nie trzeba szeroko przedstawiać. Autor m.in. licznych książek o przygodach angielskiego strzelca Richarda Sharpe’a w czasie wojen napoleońskich, cyklu Wojny Wikingów czy Trylogii arturiańskiej cieszy się uznaną pozycją wśród czytelników literatury historycznej. W 2008 r. napisał powieść „Agincourt”, którą rok później pod tytułem „Pieśń łuków. Azincourt” w Polsce wydało wydawnictwo Esprit. W ostatnim czasie wznowienia dokonało wydawnictwo Fabryka Słów, już pod krótszym tytułem.

Opowieść Cornwella o jednej z najsłynniejszych bitew Wojny Stuletniej zaczyna się waśnią rodową między Perirllami a Hookami w 1413 roku. Nienawidzące się familie próbują się nawzajem zniszczyć. Przedstawiciel jednej z nich, młody myśliwy Nicolas Hook, poprzez uderzenie nikczemnego księdza, staje się wyjęty spod prawa. Jako banita zaciąga się do armii formowanej przez króla Henryka V, stawiającego sobie za cel odzyskać francuski tron. Nicolas ląduje wraz z wojskiem w Normandii, na wprost ufortyfikowanej twierdzy Harfleur. Zaczyna się kolejny etap Wojny Stuletniej...

Mając fikcyjnego bohatera, młodego łucznika Hooka, Cornwell ma dość duże pole do manewru i często z tego korzysta. Przedstawił czytelnikowi autorską wizję kampanii Henryka V i samej bitwy pod Azincourt, jednocześnie posiłkując się oczywiście pracami historyków. Sięgał m.in. po „The Face of Battle” Johna Keegana, „Agincourt, A New History” pióra Anne Curry, i „Agincourt” autorstwa Juliet Barker. Przedstawiona wizja jest przekonująca, a co najważniejsze – pełna emocji i dramaturgii. Sceny bitewne – oblężenie portu Harfleur, podjazdy, walki w tunelach, pojedynki czy finałowa wielka bitwa – są rewelacyjne. Naprawdę można poczuć brutalność średniowiecznego pola bitwy.

Gorzej ma się sytuacja z postaciami i fabułą. Główny bohaterem ma niebywałe bowiem szczęście. Przemawiają do niego francuscy święci Kryspin i Kryspinian, którzy ratują go z opresji. Przypadkiem ratuje piękną córkę francuskiego wielmoży, w której się z wzajemnością zakochuje. Zdobywa z łatwością nowych przyjaciół w oddziale wielkiego pana sir Johna Cornewaille’a, którzy stają za nim murem (i jego dowódca także) w konfrontacji ze znienawidzonymi Perrillami i przesiąkniętym złem do szpiku kości księdzem. Oczywiście Nicolas poznaje też króla Henryka, który spogląda na niego łaskawym okiem.

Część postaci jest przerysowanych. Np. szalony ksiądz Martin, „zły rycerz” Ghillebert de Lanferelle, zwany Panem Piekieł, ojciec ukochanej Nicka, „dobry rycerz” sir John Cornewaille – angielski dowódca, mistrz turniejowy. Także sam Nick Hook nie jest najlepiej ukazany pod względem psychologicznym. Mimo że jest głównym bohaterem powieści, to brakuje jego przemyśleń i komentarzy. Cornwell postaci buduje w kilku zdaniach, by zaraz przejść do kolejnej sceny niemającej z nimi nic wspólnego. Wydaje się, że konstrukcja wielowymiarowych bohaterów go nie interesuje.

Podkreślić jeszcze raz należy, że autor znakomicie opisuje uzbrojenie, zwyczaje wojenne, potyczki i inne militaria. Ale czy od takiego nazwiska nie należy wymagać czegoś więcej? Chciałem napisać, że historykom średniowiecza, amatorom łucznictwa książka na pewno się spodoba... Jednak jako przedstawiciel obu tych grup z przykrością stwierdzam, że to za mało, aby książkę uznać za dobrą. Jest raczej średnia.Autor: Dariusz Wierzański
Dodano: 2017-02-14 18:33:17
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS