NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju" (Artefakty)

Morgan, Richard - "Trzynastka" (Mag)

Ukazały się

Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"


 Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"

 Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"

 Kulikow, Roman - "Sztych"

 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

 Lunde, Maja - "Ostatni"

Linki


Co nas czeka w 2017 roku?

fot. HBO
źródło: Dark Crayon

Tradycyjnie na początku nowego roku robimy przegląd zapowiedzi. Pierwsza fala premier w 2017 roku już za nami, ale to dopiero przedsmak, czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach. Oczywiście wiele może się jeszcze zmienić, na pewno pojawią się nowe, interesujące pozycje, niemniej wydawnictwa już odkryły część kart i jest o czym pisać.
Chciałoby się tradycyjnie rozpocząć od wspomnienia, że czekamy na „Dom z liści” Marka Z. Danielewskiego, ale blisko dekadę od pierwszej informacji o planowaniu wydania tej powieści, Mag wreszcie wypuścił ją na polski rynek. Co nie znaczy, że nie mamy innych pozycji, których doczekać się nie możemy. Jacek Dukaj (chyba) nadal pisze „Rekursję”, George R.R. Martin zarzeka się, że „Winds of Winter” to dla niego priorytet, a Rafał Kosik obiecuje „Różaniec”. I szczerze powiedziawszy to tylko w tym ostatnim przypadku wierzymy, że książka ujrzy światło dzienne w bieżącym roku.
Przejdźmy więc do bardziej prawdopodobnych, choć nie zawsze pewnych zapowiedzi na bieżący rok. Tym razem pogrupowaliśmy je tematycznie, choć oczywiście jest sporo pozycji, które wymykają się klasyfikacjom.

Fantastyka zagraniczna – science fiction


Od pewnego czasu widać narastającą popularność space oper i militarnej SF – nic więc dziwnego, że coraz to nowe wydawnictwa sięgają po te gatunki. Prym wiedzie specjalizujący się w tej literaturze Drageus: na najbliższe miesiące zapowiedział wznowienie cyklu B.V. Larsona (pierwsze trzy tomy „Star Force” jeszcze w tym półroczu), „Odyssey One: Warrior King” Evana Curriego czy kolejne tomy „Starej floty” Nicka Webba, a z pewnością w następnych miesiącach pojawią się kolejne pozycje. Tym śladem idą także inne wydawnictwa. Już wkrótce ukaże się „Ewakuacja” Marka Kloosa (będzie zapewne też jeszcze jeden tom tej serii w tym roku) i „Ogień krzyżowy” Nancy Kress, spodziewać się można również kontynuacji „Czerwieni” Lindy Nagaty, czyli powieści „Ciężkie próby”. Fabryka Słów co prawda nie wyda „Expanse” Jamesa S.A. Coreya, ale za to możemy spodziewać się kolejnych tomów „Zaginionej floty” Jacka Campbella.


Kolejną wyróżniającą się grupą są serie, gdzie liczy się przede wszystkim wykreowany świat. Uroboros już ujawnił plany dotyczące „Star Wars” na ten rok, Copernicus Corporation ma natomiast ambitne plany odnośnie „Warhammera 40k”. Do tego dojdą serie postapokaliptyczne: Insignis z „Uniwersum Metro 2033” czy Fabryka Słów z „Fabryczną zoną” („Dzieci martwej ziemi” Jana Walatowa, reedycja „Sopla” Pawła Kornewa). Nagła zagłada ze strony obcych z akcentem położonym na militaria pojawi się natomiast w zapowiedzianej przez SQN książce „The Ninth City Burning” J. Patricka Blacka.
Zdecydowanie za mało jest zapowiedzi z twardszych odmian science fiction. Klasyczne pozycje co prawda będą ukazywać się w „Artefaktach” czy „Galaktyce Gutenberga”, jednak poza tym na razie w zapowiedziach mamy prawdziwą posuchę. Ale na bezrybiu i rak ryba, więc do tej kategorii podciągnijmy bardziej cyberpunkowe pozycje: właśnie wydanego „Apexa” Rameza Naama czy planowane przez Maga wznowienia cyklu „Takeshi Kovacs” Richarda Morgana. Honor ratuje Rebis i planowane wydanie powieści Cixina Liu („The Three-Body Problem”, „The Dark Forest” i „Death’s End”). Na uwagę zasługiwać będzie także „A Children of Time”, czyli nowa powieść kojarzonego raczej z fantasy Adriana Tchaikovsky’ego. A pewnie trafi się też coś od Davida Webera.


Niewiele wiadomo o planach Zyska i S-ki, ale na pewno ukaże się „Pustka bez snów” Petera F. Hamiltona. Biorąc pod uwagę, że Mag ma zamiar wznowić dwa tomy i wydać trzecią część „Trylogii Pustki”, szykuje nam się dużo książek tego autora.
Co jeszcze? Reedycje książek Neala Stephensona („Diamentowy wiek”, „Peanatema”, „Cryptonomicon”) i premiera jego nowej, napisanej z Nicole Galland powieści „The Rise and Fall of D.O.D.O.”. Możliwe też, że wreszcie ukaże się „Kwantowy złodziej” Hannu Rajaniemiego, choć ten tytuł już tyle razy znikał z agendy, że śmiemy wątpić w jego premierę. Tradycyjnie milczy Akurat, ale być może w nadchodzących miesiącach wyda kolejne powieści z serii „Wojna starego człowieka” Johna Scalziego czy „Imperium Radch” Anne Leckie.

Fantastyka zagraniczna – fantasy


Nie ma co ukrywać, fantasy jest znacznie bardziej popularna. Już teraz można przebierać w zapowiedziach, więc skupmy się tylko na najważniejszych pozycjach. Do takich z pewnością będzie zaliczać się „Mitologia nordycka” Neila Gaimana; do kompletu ze wznowieniami jego innych książek w nowej szacie graficznej. Nie zabraknie też obecnego bożyszcza polskich czytelników, czyli Brandona Sandersona, choć – o zgrozo – powoli kończą się książki do wydawania. Na kolejny tom „Archiwum Burzowego Światła” raczej nie ma co liczyć (choć może na gwiazdkę?), ale za to będzie komiks oraz nowele i krótsze powieści, również w klimatach sci-fi („Legion”, „Idealny stan”).
Warto będzie czekać na premiery SQNu planującego drugie tomy powieści Iana Tregillisa, N.K. Jemisin czy Kena Liu. Pierwsze części były udane, więc warto będzie się przekonać, co też autorzy wymyślili w kontynuacjach. Poza tym Mag szykuje kolejne tomy „Syna zdrajcy” Milesa Camerona czy nową trylogię Robin Hobb. A do kompletu utrzymana w klimatach dalekiego wschodu seria „Opowieść Shikanoko” Lian Hearn.


SQN nie będzie się ograniczał wyłącznie do kontynuacji: w ich ofercie znajdzie się na przykład utrzymana w bliskowschodnich klimatach powieść „Zakazane życzenie” Jessiki Khoury czy prawdziwa ciekawostka – litewski steampunk w postaci „Wilczej godziny” Andriusa Tapinasa. Interesujące plany ma także Papierowy Księżyc: oprócz kolejnych tomów serii Aleksandry Rudej („Sztylet zaręczynowy”) i Olgi Gromyko („Wiedźma opiekunka”), ukażą się całkowicie nowe rzeczy – „Córka lasu” Juliet Marillier, „Wieża” Daniela O’Malleya i „Miasto schodów” Roberta Jacksona Bennetta. Być może doczekamy się również finału „Kruczego cienia” Anthony’ego Ryana (i przy okazji jego nowej serii, już w Magu)?
Z innych ciekawostek doczekamy się „Evny” Siri Peterssen (autorka planuje pojawić się na Polconie), „Jeźdźców dinozaurów” Victora Milana, „Skażonej magii” Karen Miller, nowych książek Miroslava Żambocha („Ostatni bierze wszystko”) czy kolejnego tomu „Kronik Nieciosanego Tronu” Briana Staveleya. Interesującą pozycją może się okazać „Historia naturalna smoków” Marie Brennan – jeśli seria chwyci, Zysk i S-ka będzie miał co wydawać, bo cykl liczy już kilka tomów.


Osobny akapit należy się J.K. Rowling i uniwersum Harry’ego Pottera. Już niedługo do księgarń zawita wydanie scenariusza filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, a także reedycje książek towarzyszących serii o młodym czarodzieju z Hogwartu. Jesienią natomiast powinna pojawić się trzecia odsłona cyklu w wersji z ilustracjami Jima Kaya.
Natomiast czytelniczki – stereotypizując – prawdopodobnie doczekają się kontynuacji serii z gatunku paranormal romance (od czasu do czasu nadal się pojawiają nowe serie, choć nie ma już takiego boomu, jak kilka lat temu). Fabryka Słów wydawać będzie tomy o Mercedes Thompson i Kate Daniels, a Mag nadal ma w zapowiedziach kolejny tom o Rachel Morgan. I to pewnie nie koniec.

MAGiczne serie (bo innych w zasadzie nie ma)


Osobna kategoria należy się dwóm seriom wydawanym przez Maga. Co prawda „Artefakty” można by w zasadzie bez problemu wcisnąć w SF, ale z „Ucztą Wyobraźni” już tak łatwo nie będzie. Prościej czasem znaleźć wspólny element wewnątrz tych serii, niż próbować je klasyfikować w szerszym kontekście.
I tak mieliśmy już pierwszą artefaktową premierę, czyli „Człowieka, który spadł na Ziemię” Waltera Tevisa. Z pewnością na tym się nie skończy, chociaż wydawca cały czas żongluje terminami i tytułami. Prawdopodobnie doczekamy się dalszych tomów cyklu hyperiońskiego Dana Simmonsa, w miarę pewni możemy być też książek Williama Gibsona („Trylogia mostu”, „Wypalić chrom”) czy „Pawana” Keitha Robertsa i „Skrzydła nocy” Roberta Silverberga. Co jeszcze? Chciałoby się ujrzeć omnibusy Raya Bradbury’ego i Richarda Mathesona, a przecież w odwodzie pozostają jeszcze książki Butler, Wolfe’a czy Tepper. Na pewno dla wszystkiego nie wystarczy miejsca, a Mag nie byłby sobą, gdyby w międzyczasie nie wyciągnął jeszcze jakiegoś królika z kapelusza.


Podobnie ma się rzecz z „Ucztą Wyobraźni”. Często pojawiają się informacje o wygaszaniu serii, ale wciąż zapowiadane są kolejne pozycje. Na razie wygląda na to, że w kwietniu czeka nas mocne uderzenie i premiera aż czterech książek (czyżby kolejna promocja na tę serię?): „Luna: Wilczy księżyc” Iana McDonalda, „Tlen” Geoffa Rymana, „Stulecie przemocy” Laviego Tidhara i „Człowiek z sąsiedztwa” Christophera Priesta. Zostało jeszcze trochę czasu, więc może się to zmienić, ale jeśli plan się ziści, to niewiele zostanie miejsca na kolejne książki z serii; tym bardziej, że też niedługo ma wyjść „Slade House” Davida Mitchella. Zapewne najbardziej wyczekiwane są „Matka Edenu” Chrisa Becketta i „Domostwo błogosławionych” Catherynne M. Valente. Może się zmieszczą w 2017 r.?
Innych serii praktycznie nie ma; oczywiście Solaris nadal dzielnie wydaje „Archiwum Polskiej Fantastyki” oraz „Galaktykę Gutenberga”, ale nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ich tempo wyhamowało i liczba zapowiedzi jest znikoma. Niemniej nie wątpimy, że Wojtek Sedeńko wygrzebie jeszcze niejedną klasyczną pozycję (choć w polskiej serii pojawiają się rzeczy już całkiem nowe, jak choćby „Europa po deszczu” Krzysztofa Kochańskiego).


Rebis również mocno wyhamował ze sztandarowymi seriami wydań kolekcjonerskich (po trosze dlatego, że wydali już większość tego, co mogli). Na pewno na wiosnę ukaże się „Elektryczna mrówka”, czyli kolejny zbiór opowiadań „Philipa K. Dicka. Oczywiście poznańskie wydawnictwo ma w ofercie także „Horyzonty zdarzeń”, ale o tym za chwilę, bo...

Fantastyka polska


Nowy Rok mocnym uderzeniem zaczyna Fabryka Słów – premierowe powieści literackiego małżeństwa Mai Lidii Kossakowskiej (pierwszy tom „Bram światłości” już się ukazał) i Jarosława Grzędowicza („Hel-3”) na pewno znajdą wielu chętnych. Nawet jeśli ich poziom będzie odbiegał od najlepszych utworów tych autorów. Czym jeszcze może uraczyć czytelników wywodząca się z Lublina oficyna?
Andrzej Pilipiuk standardowo walczy literacko na kilku frontach – w przygotowaniach jest kolejny zbiór opowiadań „bezjakubowych”, czeka nas także powrót do opowieści o praskich wampirach. Na pewno na laurach nie spocznie Michał Gołkowski (m.in. będzie drugi tom „Komornika”), który pisze książki w zabójczym tempie. W ubiegłym roku ukazały się jego trzy powieści i nic nie wskazuje, żeby autor zwolnił.


Skoro już jesteśmy przy rekordzistach; jeśli wierzyć ujawnionym zapowiedziom wydawniczych, to rok 2017 będzie pod znakiem Pawła Majki i Roberta J. Szmidta, którzy planują wydanie trzech-czterech książek (będzie o nich jeszcze później). Do końca nie wiadomo, jakie plany, oprócz kontynuacji „Grimm City”, ma Jakub Ćwiek, ostatniego słowa na pewno nie powiedziała również Anna Kańtoch – na razie w miarę pewny jest kolejny kryminał pt. „Wiara” oraz powieść „Niepełnia” w powergraphowych „Kontrapunktach”.
Skoro o wydawnictwie Kosików mowa, to zapowiada się, że po nieco cichszym roku, szykują mocne uderzenie. Rafał K. ma wreszcie dokończyć „Różaniec”; oprócz tego do księgarń mają trafić inne wyczekiwane pozycje: piąty tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera czy „Distortion”, militarna SF Cezarego Zbierzchowskiego. Na tym nie koniec; ukażą się także zbiory opowiadań Michała Cetnarowskiego („Bestia najgorsza”) i Jakuba Nowaka („Amnezjak”) oraz powieści: „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka i „Głodne Słońce. Ołtarz i krew” Wojciecha Zembatego.
Czekają nas również wznowienia książek Jacka Komudy, a może nowa książka? Poza tym będą kolejne sprawdzone marki: Bartek Biedrzycki z „Dworcem Śródmieście” i inna postapo, czyli kontynuacja „Na skraju strefy” Krzysztofa Haladyna oraz trzeci (ale nie ostatni) tom spaceoperowej „Głębi” Marcina Podlewskiego. Powróci też Aleksandra Janusz z trzecim tomem sympatycznej serii „Kroniki Rozdartego Świata”.
Coraz odważniej w fantastykę wchodzi SQN. O ich planach związanych z zagranicznymi tytułami już pisaliśmy, ale i w polskiej fantastyce będą mieli wiele do powiedzenia. Aneta Jadowska wyda „Akuszera bogów”, czyli kontynuację „Dziewczyny z Dzielnicy Cudów”, Jacek Łukawski zaprezentuje „Grom i szkwał”; do tego dojdzie debiut: Tomasz Marchewka, jeden ze scenarzystów studia CD Projekt Red, napisał łotrzykowsko-szulerską powieść w steampunkowych realiach pt. „Wszyscy patrzyli, nikt nie widział”.
Dużą niewiadomą pozostaje oferta Genius Creations. Po pierwsze konia z rzędem dla tego, kto zgadnie, ile tak naprawdę tytułów oficyny trafi na rynek, po drugie debiutanci do końca pozostają zagadką. Oby któremuś z młodych pisarzy udało się powtórzyć sukces na miarę Marcina Jamiołkowskiego. Na razie czekamy na „Wojny przestrzeni” Pawła Majki; autor „Niebiańskich pastwisk” nie zwalnia tempa i w wydawnictwie Filia wyda też postapokaliptycznego „Berserka”.


Nie zapominajmy również o dawnych mistrzach. Szanse na nowe teksty Andrzeja Sapkowskiego w nadchodzącym roku może nie są duże, ale wciąż trzymamy kciuki za powrót dwóch dam rodzimej fantastyki: Anny Brzezińskiej i Ewy Białołęckiej. Może też wreszcie doczekamy się kontynuacji „Białej reduty” Tomasza Kołodziejczaka. Na pewno wiele osób sięgnęłoby po zapowiadane ponad rok temu „Miasto śmierci: Grę” duetu Jacek Dukaj i Paweł Majka albo, z zupełnie innej beczki, „Czarną Śmierć” Jacka Piekary. Wydaje się jednak, że pozycje te odeszły (przynajmniej chwilowo) w wydawniczy niebyt.
Rebis, w ramach „Horyzontów zdarzeń”, będzie dość konserwatywny – zapowiadane są przede wszystkim kolejne tomy znanych serii, wznowienia, a także nowe projekty autorów już znanych z oferty wydawnictwa. W pierwszym półroczu możemy się spodziewać reedycji „Dwóch kart” Agnieszki Hałas, „Delikatnego uderzenia pioruna” Dariusza Domagalskiego i „Gamedeca. Sprzedawcy lokomotyw” Marcina Przybyłka. Z nowych pozycji pojawią się „Na krawędzi zagłady” (i może druga część „Samotności Anioła Zagłady”) Roberta J. Szmidta czy „Ramię Perseusza” Rafała Dębskiego - ten ostatni być może wyrobi się także z trzecim tomem „Rubieży imperium” w Drageusie. Zapewne również Przybyłek wyrobi się w 2017 r. z drugim tomem „Orła białego”.
Nie zabraknie różnego rodzaju science fiction w ofercie innych wydawnictw. Ender przymierza się do wydania „Dnia gniewu” Piotra Goćka, a Michał Cholewa ponoć finiszuje ze zbiorem opowiadań osadzonym w realiach „Algorytmu wojny”. Zapewne ostatniego słowa nie powiedział też np. Marcin Ciszewski. SQN za to planuje pokazać „Pył Ziemi” Rafała Cichowskiego – autora, który dość niespodziewanie był nominowany do Zajdla za „2049”.

Horror i groza


Horror jest u nas niejako w odwrocie; owszem, ma wiernych czytelników, a książki – także rodzimych autorów – ukazują się regularnie, ale rzadko przebijają się do szerszej świadomości. Niemniej i w tym gatunku ukaże się kilka interesujących pozycji. Z zagranicznych tytułów mamy do czynienia przede wszystkim ze wznowieniami i ewentualnie nowymi książkami uznanych autorów, takich jak Stephen King czy Graham Masterton.
Na pewno na wyróżnienie zasługuje „Strażak” Joe Hilla. Syn Kinga tym razem łączy elementy grozy, thrillera i SF. Premiera w marcu. Natomiast Papierowy Księżyc wyda „Zabawę w chowanego” Jacka Ketchuma, czyli coś dla miłośników mocnych wrażeń. W ofercie tej oficyny pojawi się też „Armageddon dzień po dniu” J.L. Bourne’a, co powinno ucieszyć przede wszystkim fanów historii z zombie w tle.


Popularnym trendem jest wydawanie lub wznawianie klasyki grozy, nierzadko naprawdę wiekowej. Specjalizuje się w tym np. Vesper (na razie będzie nowe wydanie „Frankensteina” Mary Shelley) czy wydawnictwo C&T. W jego „Bibliotece Grozy” w tym roku mają się ukazać m.in. książki Arthura Conana Doyle’a, Josepha Sheridana Le Fanu, W.W. Jacobsa czy Vernon Lee. Szczegóły możecie poznać tutaj.
Nie należy zapominać o polskich autorach. Z pewnym zainteresowaniem śledzimy projekt Phantom Books, który zakłada wydawać książki nawiązujące do popularnych horrorów wydawanych w latach 90. ubiegłego wieku. Na pierwszy ogień idzie Łukasz Radecki („Nienasycony”, „Odium”) oraz Tomasz MordumX Siwiec („Pełzająca śmierć”). Horrorów rodzimych autorów będzie można wyglądać także w ofercie Repliki, Oficynki, Videografu („Mechaniczna ćma” Joanny Pypłacz, „T.T.”) i innych wydawnictw.

Literatura młodzieżowa


Ubiegły rok trudno zaliczyć do udanych w zakresie literatury młodzieżowej. Na dobrą sprawę, gdyby nie „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, trudno byłoby mówić o jakimś hicie. Owszem, pojawiają się (i sprzedają) nowe powieści Ricka Riordana, Johna Flanagana czy Brandona Mulla, ale jest to raczej odcinanie kuponów od wcześniejszych sukcesów niż nowe pomysły. O ile pustkę po cyklu „Zmierzch” dość szybko zajęły „Igrzyska Śmierci”, to aktualnie nie widać żadnego nowego trendu w literaturze skierowanej do młodszych czytelników. Jednym z powodów wydaje się brak dobrej ekranizacji, która napędziłaby modę. W kinach ostatecznie przepadła „Seria Niezgodna”, sukcesu nie odniósł „Osobliwy dom Pani Peregrine” Tima Burtona. Wciąż liczymy, że sukces reaktywowanych „Star Wars” spowoduje wysyp sympatycznych space oper dla młodzieży, a może moda pójdzie w zupełnie innym kierunku?


Nie będziemy ukrywać – w literaturze młodzieżowej nie jesteśmy specjalistami i nie mamy aż tak dobrego rozeznania, ale i tak klika pozycji zwróciło naszą uwagę. Gwiazdą na tym polu jest oczywiście Rafał Kosik, który w tym roku wyda piętnasty tom „Feliksa, Neta i Niki”, a także przeznaczoną dla jeszcze młodszych czytelników książkę, „Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony”. Z polskich propozycji ukaże się także „Tajemnica mroku” Piotra Patykiewicza w wydawnictwie Wilga.
Zagraniczna oferta jest bogatsza, choć w tym przypadku trudno czasem jednoznacznie postawić granicę, co jest dla dzieci i młodzieży, a co już dla dorosłych. Tak czy inaczej, szykuje się kilka mocnych pozycji. Wydawnictwo IUVI specjalizuje się w takiej literaturze; na razie ich wiosennym hitem będzie „Piasek Raszida” Brandona Sandersona. Na sprawdzonych autorów stawia też Galeria Książki: w maju ukaże się kolejny tom „Apolla i boskich prób”, a jesienią „Magnusa Chase’a” autorstwa Ricka Riordana. Do kompletu ukaże się także trzeci tom „Tearlingu” Eriki Johansen czy „Aerie” Marii Dahvany Headley.


Takich młodzieżowych powieści fantasy będzie w tym roku znacznie więcej. Chociażby Mag będzie kontynuował książki Leigh Bardugo („Królestwo kanciarzy” pod koniec marca), SQN zaprezentuje „Wiatrodzieja” Susan Dennard i „Pieśń jutra” Samanthy Shannon, a Uroboros zapowiedział „A Court of Wings and Ruin” Sary J. Maas. W bardziej esefowe klimaty uderzy natomiast Patrick Ness w „Pytaniu i odpowiedzi” (kontynuacja „Na ostrzu noża”) i James Dashner w książce „Gra o życie”, która już za kilka dni pojawi się w ofercie Albatrosa; z kolei Zysk i S-ka wyda trzeci tom „Mścicieli” Sandersona.
Dla nieco młodszych czytelników będą się natomiast ukazywać kolejne tomy cyklu „Spirit Animals” wydawanej przez Wilgę czy serii Tui T. Sutherland pt. „Skrzydła ognia”.

* * *

Choć staraliśmy się zaprezentować jak najwięcej zapowiedzi na ten rok, z pewnością nie udało nam się wyczerpać tematu; tym bardziej, że sytuacja na rynku wydawniczym jest płynna i najprawdopodobniej w zbliżających się miesiącach poznamy tytuły wielu innych, interesujących zapowiedzi. Zachęcamy do śledzenia uzupełnianego przez nas na bieżąco działu zapowiedzi.


Zapowiedzi 2017

Ankieta została zakończona
Na którą książkę czekasz najbardziej?
Jarosław Grzędowicz - "Hel-3"
 0 
Anna Kańtoch - "Niepełnia"
 0 
Jack Ketchum - "Zabawa w chowanego"
 0 
Joe Hill - "Strażak"
 0 
Neal Stephenson & Nicole Galland - "The Rise and Fall of D.O.D.O."
 0 
Neil Gaiman - "Mitologia nordycka"
 0 
Paweł Majka - "Wojny Przestrzeni"
 0 
Robert M. Wegner - "Opowieści z meekhańskiego pogranicza", tom 5
 0 
Rafał Kosik - "Różaniec"
 0 
Cixin Liu - "Problem trzech ciał"
 0 
Peter F. Hamilton - "Pustka bez snów"
 0 
Brandon Sanderson - "Legion" i "Idealny stan"
 0 
N.K. Jemisin - "The Obelisk Gate"
 0 
Keith Roberts - "Pawana"
 0 
Richard Matheson - "Jestem legendą. The Shrinking Man. Hell House"
 0 
Ian McDonald - "Luna: Wilczy księżyc"
 0 
Chris Beckett - "Matka Edenu"
 0 
David Mitchell - "Slade House"
 0 
Jakub Ćwiek - "Grimm City. Siódemka"
 0 
Czekam na coś innego
 0 

Autor: Katedra


Dodano: 2017-01-29 20:18:52
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Hassin - 20:31 30-01-2017
"Elektryczna mrówka" to raczej na podstawie vol. 5, a nie vol. 4 (w opisie), czyli ostatni zbiór opowiadań Dicka.

Kjarik - 20:56 30-01-2017
Mimo wszystko dodałbym "Dawcę przysięgi" do ankiety.

Janusz S. - 21:19 30-01-2017
Fajny przegląd, chociaż pominęliście np. nowego Weeksa.
I @Kjarik chyba ma rację - w końcu Brandon zrobił już 25% ostatniej serii poprawek.

Jenkins - 21:40 30-01-2017
Rothfuss (chociaż już prawie tracę nadzieję), Lynch i Wegner - moja wielka trójka i na nich czekam najbardziej. Z Wegnerem to w tym roku miłe zaskoczenie :)

Bandobras - 23:43 30-01-2017
Świetny przegląd, bo można się przyzwoicie rozeznać co w tym roku dadzą dobrego. Najbardziej czekam na Kosika, McDonalda, Wegnera i też mam cichą nadzieję na Rothfussa, ale raczej nie ma na to szans. Poza tym bardzo brakuje wspomnianej dwójki pań na B. Nie ma czasem szans na wznowienie Twardokęska przez WL skoro przygarneli Brzezińską z jej opowiadania i do tej serii kioskowej ? Poza tym przy SF albo Fantastyce polskiej można było wspomnieć jeszcze o ewentualnych wznowieniach Lema, bo mam nadzieję, że WL podtrzymać częstotliwość zeszłoroczną w związku z jego dziełami

Beatrycze - 23:52 30-01-2017
Ja też z przyjemnością przeczytałam to zestawienie. W ubiegłym roku nie było wielu premier, które by mnie zainteresowały, a tutaj widzę trochę tytułów, które rokują. Z wyżej wymienionych najbardziej zainteresowana jestem Tchaikovskym.

Montgomery - 07:52 31-01-2017
Dla mnie większość Artefaktów, Wegner, Kańtoch, McDonald, może też Majka. Na Tchaikowskiego równie chętnie się skuszę, oby tylko Rebis nie poprzestał na "Children of Time".

nosiwoda - 09:35 31-01-2017
Będzie trochę do kupowania, niestety.

Shedao Shai - 09:36 31-01-2017
Dzięki za to zestawienie. Dowiedziałem się paru rzeczy. Zaciekawił mnie ten paragraf o space operach; nie miałem pojęcia że tyle tego u nas wychodzi. Poleci ktoś coś?

Fidel-F2 - 10:04 31-01-2017
Problem z tymi space operami polega na tym, że ci co je czytają, często przewarościowują, bo dla nich ważny jest tylko gatunek który lubią, to wystarczy by byli usatysfakcjonowani. Większość z tych rzeczy jest klasy B lub C, słabo przetłumaczone. Z mojego doświadczenia omijaj najszerszym łukiem Currie, niewiele węższym Douglasa i książki tłumaczone przez Justyna Łyżwę (chłopaka Kozaka) :). Polecam Cichą wojnę Mcauley'a ale to nie od Drageusa a od Maga. Drageus w mojej opinii wydaje rzeczy na poziomie Harlequina.

Ciacho - 10:17 31-01-2017
Zaznaczyłem Robert M. Wegner - "Opowieści z meekhańskiego pogranicza", tom 5, bo to najważniejsza informacja i premiera tego roku. :)

Ale zaraz za nią czekam cholernie na:
Neil Gaiman - Mitologia Nordycka
Jack Ketchum - "Zabawa w chowanego"
Joe Hill - "Strażak"
Neal Stephenson & Nicole Galland - "The Rise and Fall of D.O.D.O."
Brandon Sanderson - "Legion" i "Idealny stan"
Richard Matheson - "Jestem legendą. The Shrinking Man. Hell House"
David Mitchell - "Slade House"

Do przeczytania pewnie wpadnie jeszcze:
Jarosław Grzędowicz - "Hel-3"
Ian McDonald - "Luna: Wilczy księżyc"
Chris Beckett - "Matka Edenu"

Reszta niepotrzebna. :P

Shedao Shai - 11:14 31-01-2017
Dzięki, Fidel. Tak myślałem ale wolałem się upewnić.

W ankiecie zaznaczyłem to co Ciacho, czyli Wegnera :)

nosiwoda - 14:23 31-01-2017
A ja Majkę. Raz, bo kolega, ale dwa - bo ciekawi mnie kontynuacja Pokoju światów. Więc owszem, kumoterstwo, przyznaję się, ale uzasadnione treściowo. I naprawdę, podchodziłem do listy nie z nastawieniem "głosuj na znajomych", tylko co mnie ciekawi, i wyszło, że Wojny przestrzeni.

Ziuta - 18:24 31-01-2017
Fidel-F2 pisze:Drageus w mojej opinii wydaje rzeczy na poziomie Harlequina.

Cykl Dębskiego o Rubieżach imperium jest akurat udany. Czekam na trzeci tom.

A zagłosowałem na Majkę. Pokój światów był oryginalny, a udostępniony fragment prologu sugeruje, że agrafek masę pomysłów zostawił w odwodzie. Inni pisarze wyprztykaliby się od razu, a potem tylko kończyli wątki.

Ogólnie rok wydaje się ciekawy. Najbardziej oczywiście czekam na to, co nie zapowiedziane. A nuż Dukaj wymęczy Rekursję?

Fidel-F2 - 21:11 31-01-2017
Ziuta, pewnie tak, jasne przecież, że nie czytałem wszystkiego od nich. Prawdopodobnie trafiają się również lepsze rzeczy, ale ogólny obraz, w mojej ocenie, jest przykry.

Bandobras - 15:49 01-02-2017
Zagłosowałem na "Różaniec" R. Kosika, bo jestem ciekawy czy ten powrót po latach będzie dobry, a może podtrzymana zostanie tendencja wzrostowa autora (Mars<Vertical<Kameleon<Różaniec???).

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"


 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS