NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Bradbury, Ray - "Green Town"

Ukazały się

Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"


 Henry, Christina - "Alicja"

 Stonawski, Michał - "Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń"

 Masterton, Graham - "Żebrząc o śmierć"

 Jadowska, Aneta - "Egzorcyzmy Dory Wilk" (SQN)

 Liziniewicz, Maciej - "Mroczny zew"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Linki

Lem, Stanisław - "Planeta LEMa"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: Listopad 2016
ISBN: 978-83-08-06247-0
Oprawa: zintegrowana
Format: 145x207 mm
Liczba stron: 588
Cena: 44,90Lem, Stanisław - "Planeta LEMa"

Głos z ponadczasu


Odejście Stanisława Lema, jak odejście każdego chyba wielkiego pisarza, wywołało szum medialny i rynkowy, skutkiem czego trafił on do nowych czytelników, a na półkach pojawiły się reedycje jego dzieł. Zawsze to jakieś, choćby minimalne pocieszenie - dla nas oczywiście, dla żywych i czytających, nic po nim zmarłemu. Ale zaraz - czyż nie byłoby lepiej, gdyby zamiast tego, chwilowego pewnie, wzrostu popularności, Lem pozostał wśród nas i raczył kolejnymi powieściami? Oczywiście, że tak, jednak pewne rzeczy są nieuchronne. Warto jednak zauważyć, że choć Lem niczego nowego nie napisze, jego śmierć paradoksalnie przyczyniła się do tego, że możemy po jego "nowe" rzeczy sięgnąć. Przykładem – „Planeta LEMa”, zbiór felietonów, które oczywiście ukazały się już wcześniej, ale do których dostęp był trudniejszy. Teraz, dzięki pracy redakcyjnej Wojciecha Zemka oraz Wydawnictwu Literackiemu, możemy "wrócić" do "nowych" tekstów, usłyszeć ten głos - zza grobu, z ciemności, z kosmicznej przestrzeni, wedle uznania.

Zbiór podzielony jest na pięć działów tematycznych: kultura, nauka, wydarzenia, przyszłość i o sobie. Łącznie przeszło 80 felietonów na prawie 600 stronach. Dział poświęcony nauce jest - bez zaskoczenia - najobszerniejszy, lecz pozostałe również są pojemne. Patrząc pod tym kątem, zbiór ten można traktować albo jako wielowymiarowy portret Lema-felietonisty (mniej znanego od Lema-powieściopisarza), albo jako zachętę do odszukania dalszych tekstów w interesującym nas temacie, taki teaser, dzięki któremu możemy zobaczyć Lema w różnych felietonowych wydaniach, jako krytyka literackiego na przykład lub jako futurologa, wybrać wersję najbardziej nas interesującą i sięgnąć po kolejne, nie pomieszczone już w tym zbiorze artykuły.

A wybierać jest z czego. Wszechstronność Lema robi ogromne wrażenie, zwłaszcza w połączeniu z erudycją, przez którą udowadnia, że posiada nie tylko powierzchowne zorientowanie, ale prawdziwą wiedzę i doskonałą orientację. Dotyczy to zarówno literatury i kultury, jak również astrofizyki, robotyki, najnowszych technologii i praw rządzących światem nauki czy postępu. Dzięki temu, mając ogląd szerszego obrazu, Lem potrafi z porywającą wiarygodnością oraz zastraszającą precyzją przewidywać przyszłość. Jedną z intelektualnych rozrywek, jakie niesie ze sobą „Planeta LEMa”, jest rozpoznawanie, które przewidywania autora Solaris spełniły się, które nie, a które mogą się spełnić lada dzień.

„Felietony ponadczasowe” wyłaniają obraz Lema-pesymisty, któremu nauka przyniosła głównie rozczarowanie. Może nie sama nauka zresztą, ale ludzkość i jej wykorzystanie nauki. Osiągnęliśmy sporo, ujarzmiliśmy wielkie energie, lecz zamiast zaprząc je do pracy na rzecz ogólnego dobrobytu, wykorzystujemy je do mordowania się nawzajem i do powiększania różnic, biedy i ucisku. Medycyna, w którą Lem również wierzył, a która też go zawiodła, może wydłużać nasze życia, może nawet zapewnić nam nieśmiertelność, rozumianą jako brak chorób i starzenia, ale najpewniej sami staniemy się wtedy najzłośliwszym rakiem trapiącym ludzkość. Może zatem powinniśmy odejść? Nie tyle wyginąć, co ewoluować, przejść nie na wyższy poziom biologiczny a wyższy poziom technologiczny, na którym moglibyśmy dążyć do optymalizacji swoich działań, które przestałyby być destrukcyjne? To kierunki, w których idą rozważania Lema w jego ponadczasowych felietonach.

Język tych tekstów jest kwiecisty, składnia złożona i całość wydaje się nieco trudna w odbiorze dla współczesnego czytelnika. Lem wie, że tak jest, wie też dlaczego. Staliśmy się głupi i leniwi, lub odwrotnie: najpierw leniwi, później głupi. Jego słowa przekazywane są w sposób, który ani głupoty, ani lenistwa nie znosi. Język Lema jest piękny, ale wymagający - konsekwentnie i - mam wrażenie - świadomie. Jednak wysiłek włożony w tę lekturę zostanie wynagrodzony, bo zebrane tu teksty, choć często pesymistyczne, zachwycają trafnością i aktualnością, mimo że powstały czasem i pół wieku temu. Są rzeczywiście ponadczasowe.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-01-26 18:39:15
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

asymon - 12:06 29-01-2017
Książka zapowiada się świetnie, ale już widzę że będę ją czytał pewnie z rok. A właściwie poczytywał od czasu do czasu.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"


 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS