NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Basztowa, Ksenia & Iwanowa, Wikoria - "Siła złego na jednego"

Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

Ukazały się

Mammay, Michael - "Przestrzeń"


 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

Linki

Randall, Lisa - "Ciemna materia i dinozaury"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Dark Matter and the Dinosaurs: The Astounding
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok i Ewa Łokas
Data wydania: Listopad 2016
ISBN: 978-83-8097-007-6
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 536
Cena: 48,00 złRandall, Lisa - "Ciemna materia i dinozaury"

Dinozaury pod dyskiem


Lisa Randall jest jedną z najbardziej znanych i uznanych współczesnych przedstawicielek świata nauki. Dzieje się tak z kilku powodów, po pierwsze jest wytrwałą badaczką fizyki cząstek elementarnych oraz kosmologii, po drugie – jej prace należą do najczęściej cytowanych, po trzecie – mając tak silną pozycję, nie boi się stawiać śmiałe, atrakcyjne medialnie tezy, po czwarte – jest niestrudzoną popularyzatorką nauki, która nie tylko odnosi sukcesy jako naukowiec, ale również jako pisarz książek skierowanych do czytelników literatury popularnej. Do tej pory ukazały się jej dwie wcześniejsze książki: „Ukryte wymiary wszechświata” oraz „Pukając do nieba bram. Jak fizyka pomaga zrozumieć Wszechświat”, obie w serii „Na ścieżkach nauki” wydawnictwa Prószyński i S-ka. Teraz, w tej samej serii, pojawiła się najnowsza książka Lisy Randall – „Ciemna materia i dinozaury”.

O tej książce mogliście już nieco usłyszeć, ponieważ porusza temat dość atrakcyjny i podejmowany przez różnego rodzaju prasę popularnonaukową i portale internetowe. Jak wskazuje sam tytuł, Randall ukazała pewną zależność przyczynowo-skutkową, wiążącą ze sobą ciemną materię oraz wyginięcie dinozaurów na Ziemi, 66 milionów lat temu. Gdyby informację tą podać w panoramicznym skrócie, czyli tak, jak często pojawiała się w mediach, wyglądałaby ona mniej więcej tak: Lisa Randall wysnuła teorię, że nasz Układ Słoneczny znajduje się pod czymś, co przypomina dysk (albo bardziej obrazowo: naleśnik) zrobiony z ciemnej materii. Raz na jakiś czas (30-35 milionów lat) krążący układ przechodzi przez ów dysk, który ma wtedy grawitacyjny wpływ na to, co znajduje się na obrzeżach układu – obłok Oorta. Wtedy z owego obłoku wytrącona zostaje kometa, skierowana na kurs kolizyjny względem Ziemi. 66 milionów lat temu taka kolizja rzeczywiście miała miejsce i spowodowała wyginięcie dinozaurów.

Sama autorka podkreśla, że powiązanie ciemnej materii z wyginięciem dinozaurów to zaledwie hipoteza. Szczerze powiedziawszy (choć nie znajdziecie tego w książce), obecnie geolodzy i paleontolodzy skłonni są raczej przypuszczać, że wyginięcie dinozaurów było bardziej skutkiem aktywności wulkanicznej a uderzenie komety, nawet jeśli nastąpiło, nie było bezpośrednią przyczyną ich wymarcia. Nie ma to jednak tak dużego znaczenia, ponieważ „Ciemna materia i dinozaury” jest książką o głośnej i ryzykownej tezie, która jednocześnie wykorzystuje ją jako zaledwie motyw, okazję do omówienia szeregu sprawdzonych ustaleń z zakresu współczesnej fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki, geologii i innych dziedzin naukowych.

Lisa Randall zabiera w niezwykłą podróż. Zadziwia nas faktem, że materia, jaką znamy i rozumiemy, jest pięć razy mniejsza od bardziej tajemniczej ciemnej materii. Opowiada nam o tym, czym ciemna materia jest – a raczej, czym mogłaby być. Zastanawia się nad jej budową i pochodzeniem, opowiadając przy okazji o budowie i pochodzeniu naszej materii. Odkrywa przed nami budowę kosmosu i prawa nim rządzące. Pokazuje, w jaki sposób te duże, makrokosmiczne relacje wpływają na pojedyncze planety, takie jak Ziemia, i co w tej Ziemi jest tak niezwykłego, że rozwija się na niej życie. Niepokoi nieco, kiedy autorka tłumaczy, jak kolejne formy życia wymierają i zostają zastąpione przez inne – czasem na drodze powolnej ewolucji a czasem przez masowe wyginięcie.

„Ciemna materia i dinozaury”, choć w pewnej mierze faktycznie łączy kosmos i dinozaury, co samo w sobie jest ekstra, traktuje o wielu ciekawych tematach. Jest jednocześnie napisana w klarowny sposób. Nie trzeba mieć solidnego wykształcenia w fizyce czy biologii, by pojąć to, o czym pisze Randall. Ona sama krytykuje niektórych badaczy za nadmierne komplikowanie swej dziedziny, zwłaszcza w obrębie terminologii (jak zobaczycie, ma ku temu solidne podstawy). To dobra pozycja dla wszystkich ciekawych świata.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-12-30 11:08:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS