NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Randall, Lisa - "Ciemna materia i dinozaury"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Dark Matter and the Dinosaurs: The Astounding
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok i Ewa Łokas
Data wydania: Listopad 2016
ISBN: 978-83-8097-007-6
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 536
Cena: 48,00 złRandall, Lisa - "Ciemna materia i dinozaury"

Dinozaury pod dyskiem


Lisa Randall jest jedną z najbardziej znanych i uznanych współczesnych przedstawicielek świata nauki. Dzieje się tak z kilku powodów, po pierwsze jest wytrwałą badaczką fizyki cząstek elementarnych oraz kosmologii, po drugie – jej prace należą do najczęściej cytowanych, po trzecie – mając tak silną pozycję, nie boi się stawiać śmiałe, atrakcyjne medialnie tezy, po czwarte – jest niestrudzoną popularyzatorką nauki, która nie tylko odnosi sukcesy jako naukowiec, ale również jako pisarz książek skierowanych do czytelników literatury popularnej. Do tej pory ukazały się jej dwie wcześniejsze książki: „Ukryte wymiary wszechświata” oraz „Pukając do nieba bram. Jak fizyka pomaga zrozumieć Wszechświat”, obie w serii „Na ścieżkach nauki” wydawnictwa Prószyński i S-ka. Teraz, w tej samej serii, pojawiła się najnowsza książka Lisy Randall – „Ciemna materia i dinozaury”.

O tej książce mogliście już nieco usłyszeć, ponieważ porusza temat dość atrakcyjny i podejmowany przez różnego rodzaju prasę popularnonaukową i portale internetowe. Jak wskazuje sam tytuł, Randall ukazała pewną zależność przyczynowo-skutkową, wiążącą ze sobą ciemną materię oraz wyginięcie dinozaurów na Ziemi, 66 milionów lat temu. Gdyby informację tą podać w panoramicznym skrócie, czyli tak, jak często pojawiała się w mediach, wyglądałaby ona mniej więcej tak: Lisa Randall wysnuła teorię, że nasz Układ Słoneczny znajduje się pod czymś, co przypomina dysk (albo bardziej obrazowo: naleśnik) zrobiony z ciemnej materii. Raz na jakiś czas (30-35 milionów lat) krążący układ przechodzi przez ów dysk, który ma wtedy grawitacyjny wpływ na to, co znajduje się na obrzeżach układu – obłok Oorta. Wtedy z owego obłoku wytrącona zostaje kometa, skierowana na kurs kolizyjny względem Ziemi. 66 milionów lat temu taka kolizja rzeczywiście miała miejsce i spowodowała wyginięcie dinozaurów.

Sama autorka podkreśla, że powiązanie ciemnej materii z wyginięciem dinozaurów to zaledwie hipoteza. Szczerze powiedziawszy (choć nie znajdziecie tego w książce), obecnie geolodzy i paleontolodzy skłonni są raczej przypuszczać, że wyginięcie dinozaurów było bardziej skutkiem aktywności wulkanicznej a uderzenie komety, nawet jeśli nastąpiło, nie było bezpośrednią przyczyną ich wymarcia. Nie ma to jednak tak dużego znaczenia, ponieważ „Ciemna materia i dinozaury” jest książką o głośnej i ryzykownej tezie, która jednocześnie wykorzystuje ją jako zaledwie motyw, okazję do omówienia szeregu sprawdzonych ustaleń z zakresu współczesnej fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki, geologii i innych dziedzin naukowych.

Lisa Randall zabiera w niezwykłą podróż. Zadziwia nas faktem, że materia, jaką znamy i rozumiemy, jest pięć razy mniejsza od bardziej tajemniczej ciemnej materii. Opowiada nam o tym, czym ciemna materia jest – a raczej, czym mogłaby być. Zastanawia się nad jej budową i pochodzeniem, opowiadając przy okazji o budowie i pochodzeniu naszej materii. Odkrywa przed nami budowę kosmosu i prawa nim rządzące. Pokazuje, w jaki sposób te duże, makrokosmiczne relacje wpływają na pojedyncze planety, takie jak Ziemia, i co w tej Ziemi jest tak niezwykłego, że rozwija się na niej życie. Niepokoi nieco, kiedy autorka tłumaczy, jak kolejne formy życia wymierają i zostają zastąpione przez inne – czasem na drodze powolnej ewolucji a czasem przez masowe wyginięcie.

„Ciemna materia i dinozaury”, choć w pewnej mierze faktycznie łączy kosmos i dinozaury, co samo w sobie jest ekstra, traktuje o wielu ciekawych tematach. Jest jednocześnie napisana w klarowny sposób. Nie trzeba mieć solidnego wykształcenia w fizyce czy biologii, by pojąć to, o czym pisze Randall. Ona sama krytykuje niektórych badaczy za nadmierne komplikowanie swej dziedziny, zwłaszcza w obrębie terminologii (jak zobaczycie, ma ku temu solidne podstawy). To dobra pozycja dla wszystkich ciekawych świata.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-12-30 11:08:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS