NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

Ukazały się

Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"


 Griffin, Michael - "Armageddon House"

 Pilipiuk, Andrzej - "Księżniczka" (2020)

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd"

 Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Odważny" (2020)

 Kloos, Marko - "Wstrząsy wtórne"

 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

Linki

Majka, Paweł - "Człowiek obiecany"
Wydawnictwo: Insignis
Cykl: Dzielnica obiecana
Kolekcja: Uniwersum Metro 2033
Data wydania: Listopad 2016
ISBN: 978-83-65315-79-3
Oprawa: miękka
Format: 140×210mm
Cena: 39,99 zł
Tom cyklu: 2Majka, Paweł - "Człowiek obiecany"

Co słychać w Smoczej Jamie?


Jeszcze dwa lata temu rodzimi czytelnicy mieli prawo narzekać, że „Uniwersum Metro 2033” omija Polskę szerokim łukiem. Wprawdzie regularnie ukazywały się u nas kolejne powieści z postnuklearnego świata, ale akcja żadnej z nich nie była umieszczona w kraju nad Wisłą. Natura wszakże nie znosi próżni i na nasz rynek zawitały cykle Roberta J. Szmidta i Pawła Majki. Po majowej wizycie we wrocławskiej „Wieży” warto sprawdzić, co nowego słychać w grodzie Kraka. A dzieje się naprawdę dużo.
Jeśli ktoś myślał, że szczęśliwy finał „Dzielnicy obiecanej” oznaczał szansę na lepszą kondycję zrujnowanego miasta, to był w błędzie. Jak często bywa, chwilowy spokój to tylko cisza przed burzą, a prawdziwe niebezpieczeństwo dopiero się zbliża. Jakie naprawdę plany ma Kombinat? Kim są Umarli? Co tak naprawdę czai się w Smoczej Jamie? To tylko część zagadek, na które czytelnik znajdzie odpowiedzi w „Człowieku obiecanym”.
Gdyby szukać słowa-klucza dla najnowszej powieści Pawła Majki, to brzmiałoby ono: „akcja”. O ile podczas pierwszej wizyty w Krakowie autor pozwalał bohaterom na chwilę oddechu, a nawet refleksji na temat otaczającego ich świata, tutaj mamy klasyczne „dzianie się”. Postaci ścigają lub same są ścigane, toczą potyczki z tworami nowego ekosystemu albo błądzą w podziemiach. Zdarzenie goni zdarzenie, a czytelnik nie ma czasu na nudę. Jedyny minus – wszystkie te atrakcje nie odbiegają zbytnio od tego, do czego zdążyło nas przyzwyczaić „Uniwersum Metro 2033”. Rozumiem, że zmutowane rośliny, zdziczałe zwierzęta czy tajemnicze sekty to pewnego rodzaju kanon, ale zabrakło oryginalności, takiego polskiego sznytu. Przykładowo, spory potencjał miał potwór zamieszkujący Smoczą Jamę, ale rozwiązanie jego tajemnicy nie odbiega od standardów cyklu.
Na szczęście w natłoku wydarzeń nie znikają bohaterzy. Do znanych z poprzednich książek i opowiadań Marcina czy Halnego dołączają kolejni (Szurnięty Stach), tworząc razem barwną, dysfunkcyjną drużynę. Najistotniejsze jest jednak to, że autorowi udaje się nadać każdemu z nich osobowość, indywidualizm. Wprawdzie w trakcie książki nieco brakuje głębszych refleksji wewnętrznych, a postaci bez względu na okoliczności trzymają się ustalonych od początku zasad, ale nie można mieć wszystkiego.
Pisząc o „Uniwersum Metro 2033”, nie można zapomnieć o samej lokalizacji. W końcu to właśnie umiejscowienie poszczególnych książek w dobrze nam znanych zakątkach wydaje się być kluczem do sukcesu cyklu. O ile akcja „Dzielnicy obiecanej” koncentrowała się wokół Nowej Huty, teraz wędrujemy bliżej centrum Krakowa. Nowy rejon sprawdza się w stu procentach – podziemne lochy, stare klasztory czy w końcu Wawel to idealnie miejsce do zasadzek czy pościgów. Warto przy tym odnotować, że autor nie próbuje wejść w rolę przewodnika i nie zanudza czytelników zbędnymi szczegółami architektonicznymi czy historycznymi, a jedynie stara się opisać miasto z perspektywy swoich bohaterów. Pochwalić należy również pomysł z przeniesieniem części fabuły w okolice Tyńca, co pozwala na chwilę odpoczynku od miejskich ruin, a przede wszystkim daje okazję do nieco szerszego spojrzenia na świat po Pożodze. Pewnie część Krakusów będzie nieco zawiedziona, że autor nie wykorzystał innych dzielnic ich metropolii, ale nieuchronna część trzecia cyklu na pewno pozwoli na kolejne wycieczki krajoznawcze.
„Człowiek obiecany” to powieść stricte rozrywkowa i w tych kategoriach świetnie się sprawdza. Czytelnik nie nadąża przewracać stron, a możliwość skonfrontowania rzeczywistości zza okna z postnuklearną zagładą stanowi dodatkowy atut książki. Szkoda tylko, że autor złożył na ołtarzu dynamicznej akcji ofiarę z odrobiny refleksji czy tzw. „drugiego dna”. Być może jednak wspomniane przeze mnie wady dla wielu miłośników „Uniwersum Metro 2033” okażą się zaletą; w końcu to z myślą o stałych miłośnikach cyklu powstała recenzowana książka. Osobiście czekam na kolejną, ciut ambitniejszą wizytę w Krakowie.

P.S. Zgodnie z aktualnie panującą modą w książce pojawiaj się bohaterzy z personaliami zaczerpniętymi z krajowego fandomu – czy dane im będzie przeżyć postnuklearne piekło to muszą już sprawdzić czytelnicy.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2016-11-10 18:43:26
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Galapagos"


 Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"

 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS