NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mammay, Michael - "Planeta"

Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"

Ukazały się

Lebbon, Tim - "Milczenie"


 Śmigiel, Łukasz - "Daemon"

 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Goodkind, Terry - "Wojenna nawałnica"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Linki

Mlodinow, Leonard - "Nieświadomy mózg"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior
Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Data wydania: Sierpień 2016
ISBN: 978-83-8069-423-1
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 328
Cena: 39,90 złMlodinow, Leonard - "Nieświadomy mózg"

Potęga nieświadomościW każdym momencie naszego życia rzeczywistość zewnętrzna bombarduje nasze zmysły ogromem informacji. Gdyby świadomość przetwarzała je wszystkie, uległaby przeciążeniu, przez co reagowanie byłoby znacznie opóźnione, jeśli w ogóle możliwe. W kategoriach ewolucyjnych: nie mielibyśmy szans. A przecież, choć obszary mózgu odpowiedzialnego za świadome myślenie, wykształciły się u homo sapiens stosunkowo wcześnie, to dzielnie przetrwaliśmy kolejne tysiąclecia. Jak to się stało? Dzięki podświadomości, która odciążą naszą świadomość i potrafi reagować dużo szybciej i sprawniej na sygnały płynące z otoczenia. Naszym praprzodkom umożliwiło to przeżycie wśród dzikich zwierząt, nam pomaga na różne inne sposoby. Jakie? O tym opowiada Leonard Mlodinow w książce „Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie”.

O nieświadomości mówi się już od dłuższego czasu. Mlodinow wskazuje na Freuda i Junga, którzy już w XIX wieku zaczęli badać nieświadomość, choć idea ta jest starsza (zob. np. świetną książkę Bartłomieja Dobroczyńskiego, „Idea nieświadomości w polskiej myśli psychologicznej przed Freudem”). Naturalnie to, co tradycja freudowska określa jako świadomość, nie jest do końca tym, co pod tym terminem rozumie współczesna neurobiologia, choć koncepcje te pokrywają się w pewnym zakresie. Freud na opisanie (nie)świadomości używał metafory latarki oświetlającej ciemny pokój. Snop światła to świadomość, wszystko co pozostaje poza nim – nieświadome. Możemy (m.in. dzięki psychoanalizie) oświetlić czasowo inny fragment pokoju, wyprowadzając jego zawartość na „światło” świadomości. Dla Mlodinowa nieświadomość mniej jest dywanem, pod który zamiatamy wszelkie traumy i bolesne wspomnienia, bardziej zaś narzędziem pozwalającym nam zachować skuteczność reakcji w świecie. W ujmowanej na współczesny sposób nieświadomości dokonuje się nieustannie szereg procesów: przetwarzania impulsów, z których odbierania nawet nie zdajemy sobie sprawy.

W ujęciu Mlodinowa nieświadomość zyskuje więc pozytywny charakter. Dzięki niej lepiej sobie radzimy z docierającymi do nas bodźcami. Pomaga nam w podejmowaniu decyzji, nie raz przemycając je do świadomości pod płaszczykiem „intuicji” czy „przeczucia”. Zdecydowanie częściej działamy pod wpływem nieświadomości niż świadomości, tyle że... nie zdajemy sobie z tego sprawy, naturalnie. Nieświadomość pozwala nam nie tylko reagować na świat zewnętrzny, ale również uczestniczyć w życiu zbiorowym, angażować się społecznie i nawiązywać relacje interpersonalne. Tu jednak wchodzimy na dość grząski grunt, bo nieświadomość podpowiada nam, że należy myśleć szablonowo, kategoryzować ludzi, kierować się do pewnego stopnia stereotypami a zwłaszcza: zwracać uwagę na wygląd. Choć może nie uwagę, bo ta należy do świadomości. W każdym razie to, przed czym ogłada chroni naszą świadomość, jest sposobem normalnego działania podświadomości.

Wydaje się, że za taką podświadomością stoją zarówno szanse, jak i zagrożenia. Szanse obejmują możliwości reprogramowania reakcji poprzez modyfikację treści podświadomych. Mając narzędzia do zmiany własnej podświadomości, możemy projektować przyszłe nieświadome reakcje. Z drugiej strony pojawia się zagrożenie manipulacji – bo na podobnej zasadzie inni ludzie mogą wpływać na nasze (nieświadome) wybory: w ten sposób działa większa część branży reklamowej. Wiadomości, których dostarcza Mlodinow pozwalają nam przynajmniej zdać sobie sprawę z tych mechanizmów.

Wydawać by się mogło, że o mózgu wiemy już naprawdę sporo. To fascynujący organ, który odpowiada za większość naszych działań. Jego funkcjonowanie jest tematem wielu badań, których wyniki przedstawiane są zarówno w prasie fachowej, jak i popularnej. A jednak dokoła mózgu narosło wiele mitów, jak choćby niedorzeczne podziały na mózg „żeński” i „męski”. Może pora odłożyć kolorowe czasopisma, zamknąć zakładki pop-naukowych serwisów i przyswoić trochę fachowej wiedzy, podanej w przystępny sposób? Może. Jeśli tak uważacie, „Nieświadomy mózg” Mlodinowa będzie dobrym wyborem. Świadomym lub nie.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-10-17 09:30:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Flint, Eric - "1632"


 Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

 Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

Fragmenty

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS