NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Brown, Pierce - "Złoty syn" (wyd. 2024)

Ukazały się

Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"


 Watson, Ian - "Pozoranci"

 Galina, Maria - "Wilcza Gwiazda. Ekspedycja"

 Galina, Maria - "Patrzący z ciemności"

 Żelkowski, Marek - "Siewcy niezgody"

 Bułyczow, Kir - "Przełęcz"

 Gajzler, Joanna W. - "Necrovet. Radiografia bytów nadprzyrodzonych"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

Linki

Małecki, Jakub - "Ślady"
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: Wrzesień 2016
ISBN: 978-83-7924-701-1
Oprawa: miękka
Format: 150 x 215 mm
Liczba stron: 304
Cena: 36,90 zł



Małecki, Jakub - "Ślady"

To, co zostaje na zawsze


Młody rekrut, ginący pod Łomiankami podczas II wojny światowej, zanim zdąży poznać dorosłe życie. Grający pięknie na flecie przygłup z kujawskiej wsi, dawna modelka tracąca pamięć i poczucie sensu, opiekująca się sparaliżowanym mężem kobieta, chłopiec o zdeformowanej twarzy, postaci przenoszące się między czasami i miejscowościami. „Ślady” Jakuba Małeckiego nie są typowym zbiorem opowiadań. Każdy z tekstów stanowi osobną całość, zamkniętą historię, każdy ma własnych bohaterów i własne miejsce akcji (o czym później), ale głębię obrazu pozwalają zobaczyć dopiero wspólnie. Rozczłonkowaną strukturę odzwierciedlają też poszczególne opowiadania, pisane prostym językiem, ale budowane jak obrazki kalejdoskopu, pokazujące migawki z życia bohaterów i pozostawiane przez nie ślady.
Małecki zdaje się nie wierzyć w możliwość czy raczej realność motywowanych wewnętrznie osobistych przemian. Nie chodzi tu o naiwne psychologizowanie, a raczej o technikę narracyjną pokazującą bohaterów w różnych momentach życia jako te same (choć nie takie same) postacie. Rowerek, na którym jeździło się w dzieciństwie wróci w ostatnich chwilach życia, rozmowa w chwili poznania się zatonie w rozmowie ostatniej. Ślady zostaną. Wszystko jest tu rozbite i wszystko powiązane, a tematyka obyczajowa czy historyczna zawsze wcześniej czy później ustępuje zasadniczym kwestiom etycznym. Dużo tu rozważań o sprawach ostatecznych i choć nie bierze w nich udziału Bóg chrześcijański, to jego rolę przejmuje coś nieokreślonego, duch, obecność czy siła odpowiedzialna za ludzkie końce i im towarzysząca.
Ten ostatni element przywołuje na myśl niedawne powieści Szczepana Twardocha; poetyka wczesnych książek Małeckiego budziła czytelne skojarzenia z prozą Łukasza Orbitowskiego. W przypadku „Śladów” mamy jednak do czynienia z twórczością dojrzałą i w pełni samodzielną. Fantastyczne wątki wplecione w fabułę realistyczną do bólu (i to raczej do bólu serca) podkreślają uniwersalność opowiadanych historii, której nie przeczy osadzenie ich w konkretnych miejscach, uwypuklone towarzyszącymi każdemu tekstowi przedrukami mapek Wojskowego Instytutu Geograficznego. Warto przy okazji pochwalić SQN za całość edytorskiej strony wydania książki, przymykając oko na niezbyt fortunną, zwłaszcza w obliczu reszty strony graficznej, okładkę.
Świat się zaczyna, świat się kończy. Sens tego, co pomiędzy, kryje się w drobinkach, w pojedynczych obrazach, spotkaniach, słowach zostawiających ślady na całe życie. Autor mógłby śmiało cytować wieszcza: „Czy słyszałeś, to było do ciebie - powiedziałem ci o tobie i o mnie.” Świetna książka.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2016-10-11 18:36:23
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 22:33 11-10-2016
To są tam jakieś "fantastyczne wątki"? Szkoda trochę, że nic więcej o nich nie ma w recenzji na portalu SF@F.

adskal - 09:46 12-10-2016
Fantastyczne wątki są, odgrywają rolę istotną, ale drugoplanową; uwypuklają związki między poszczególnymi tekstami, podkreślają pewnego rodzaju jedność opisywanej rzeczywistości (vide wspomniany w tekście recenzji `duch, obecność czy siła odpowiedzialna za ludzkie końce i im towarzysząca'.

Janusz S. - 15:33 12-10-2016
Hm... chciałem od czegoś napocząć twórczość Małeckiego, tak żebym się nie zniechęcił na wstępie. Może to nie jest bardzo zły wybór.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS