NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Kres, Feliks W. - "Szerń i Szerer. Zima przed burzą"

Ukazały się

Markowski, Adrian - "Słomianie"


 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

Linki

Małecki, Jakub - "Ślady"
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: Wrzesień 2016
ISBN: 978-83-7924-701-1
Oprawa: miękka
Format: 150 x 215 mm
Liczba stron: 304
Cena: 36,90 zł



Małecki, Jakub - "Ślady"

To, co zostaje na zawsze


Młody rekrut, ginący pod Łomiankami podczas II wojny światowej, zanim zdąży poznać dorosłe życie. Grający pięknie na flecie przygłup z kujawskiej wsi, dawna modelka tracąca pamięć i poczucie sensu, opiekująca się sparaliżowanym mężem kobieta, chłopiec o zdeformowanej twarzy, postaci przenoszące się między czasami i miejscowościami. „Ślady” Jakuba Małeckiego nie są typowym zbiorem opowiadań. Każdy z tekstów stanowi osobną całość, zamkniętą historię, każdy ma własnych bohaterów i własne miejsce akcji (o czym później), ale głębię obrazu pozwalają zobaczyć dopiero wspólnie. Rozczłonkowaną strukturę odzwierciedlają też poszczególne opowiadania, pisane prostym językiem, ale budowane jak obrazki kalejdoskopu, pokazujące migawki z życia bohaterów i pozostawiane przez nie ślady.
Małecki zdaje się nie wierzyć w możliwość czy raczej realność motywowanych wewnętrznie osobistych przemian. Nie chodzi tu o naiwne psychologizowanie, a raczej o technikę narracyjną pokazującą bohaterów w różnych momentach życia jako te same (choć nie takie same) postacie. Rowerek, na którym jeździło się w dzieciństwie wróci w ostatnich chwilach życia, rozmowa w chwili poznania się zatonie w rozmowie ostatniej. Ślady zostaną. Wszystko jest tu rozbite i wszystko powiązane, a tematyka obyczajowa czy historyczna zawsze wcześniej czy później ustępuje zasadniczym kwestiom etycznym. Dużo tu rozważań o sprawach ostatecznych i choć nie bierze w nich udziału Bóg chrześcijański, to jego rolę przejmuje coś nieokreślonego, duch, obecność czy siła odpowiedzialna za ludzkie końce i im towarzysząca.
Ten ostatni element przywołuje na myśl niedawne powieści Szczepana Twardocha; poetyka wczesnych książek Małeckiego budziła czytelne skojarzenia z prozą Łukasza Orbitowskiego. W przypadku „Śladów” mamy jednak do czynienia z twórczością dojrzałą i w pełni samodzielną. Fantastyczne wątki wplecione w fabułę realistyczną do bólu (i to raczej do bólu serca) podkreślają uniwersalność opowiadanych historii, której nie przeczy osadzenie ich w konkretnych miejscach, uwypuklone towarzyszącymi każdemu tekstowi przedrukami mapek Wojskowego Instytutu Geograficznego. Warto przy okazji pochwalić SQN za całość edytorskiej strony wydania książki, przymykając oko na niezbyt fortunną, zwłaszcza w obliczu reszty strony graficznej, okładkę.
Świat się zaczyna, świat się kończy. Sens tego, co pomiędzy, kryje się w drobinkach, w pojedynczych obrazach, spotkaniach, słowach zostawiających ślady na całe życie. Autor mógłby śmiało cytować wieszcza: „Czy słyszałeś, to było do ciebie - powiedziałem ci o tobie i o mnie.” Świetna książka.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2016-10-11 18:36:23
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 22:33 11-10-2016
To są tam jakieś "fantastyczne wątki"? Szkoda trochę, że nic więcej o nich nie ma w recenzji na portalu SF@F.

adskal - 09:46 12-10-2016
Fantastyczne wątki są, odgrywają rolę istotną, ale drugoplanową; uwypuklają związki między poszczególnymi tekstami, podkreślają pewnego rodzaju jedność opisywanej rzeczywistości (vide wspomniany w tekście recenzji `duch, obecność czy siła odpowiedzialna za ludzkie końce i im towarzysząca'.

Janusz S. - 15:33 12-10-2016
Hm... chciałem od czegoś napocząć twórczość Małeckiego, tak żebym się nie zniechęcił na wstępie. Może to nie jest bardzo zły wybór.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS