NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Nocny anioł. Nemezis"

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Koontz, Dean - "Miasto"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: The City
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Data wydania: Sierpień 2016
ISBN: 978-83-7985-771-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 448
Cena: 35,50 zł
Rok wydania oryginału: 2014



Koontz, Dean - "Miasto"

Ona będzie Miasto


Akcja nowej powieści Deana Koontza „Miasto” rozgrywa się w Ameryce w połowie lat 60. Pisarz wiele uwagi poświęcił na przeniesienie czytelnika w specyficzny klimat tamtych czasów. Mamy więc całą galerię ówczesnych wydarzeń historycznych i przemian społecznych: zamieszki na tle rasowym, Beatlesi, seryjni mordercy, hippisi, zamachy bombowe i LSD. Misz-masz skrajnych zachowań, sprzecznych ideologii i ogromnych pokładów energii, które szukają ujścia w najróżniejszej formie.

W tych burzliwych czasach, wśród zgiełku wielkiego miasta, poznajemy Jonaha Kirka, dzieciaka wchodzącego powoli w dorosłe życie przez furtkę zwaną muzyczną karierą. Jonah pochodzi z rodziny z muzycznymi tradycjami, ale tak, jak rodzina bywa dla niego źródłem problemów, tak i muzyczny świat okaże się nie tak miły, jak na zdjęciach. Jednak z drugiej strony sztuka sama w sobie wydaje się tu nośnikiem uniwersalnych wartości - nie tylko estetycznych, ale i etycznych. Daje nadzieję i odwagę do przeciwstawiania się politycznym interesom i osobistym krzywdom.

Czytelnicy Koontza, którzy spodziewają się w „Mieście” dużej dawki grozy i potworności, będą zaskoczeni, a częściowo może i rozczarowani. W tej powieści świat nadprzyrodzony schodzi na dalszy plan. Można nawet powiedzieć, że jest mało inwazyjny. Mamy tu trochę niezwykłości, ale ukazanych w sposób paradoksalnie zwykły: tak, jakby obok nas istniała inna rzeczywistość, przeplatająca się z naszą codziennością. To mało popularne rozwiązanie w horrorach, gdzie tego typu światy alternatywne raczej zderzają się z naszym, nie koegzystują. Poza tym byty nadnaturalne w „Mieście” nabierają innego charakteru i innej funkcji. Widać to dobrze w jednej z najciekawszych kreacji powieści - Pearl, która jest uosobieniem tytułowego miasta a jednocześnie katalizatorem wydarzeń, jakie się w nim rozegrają z udziałem głównego bohatera.

Mamy tu jeszcze inne niezwykłe wydarzenia, jak chociażby potencjalnie prorocze i uporczywie powracające sny Jonaha, lecz proporcje faworyzują świat naturalny. W nim dzieje się naprawdę sporo i powieść zamienia się bardziej w thriller czy kryminał, niż typowy horror. Co więcej, autor wprowadza dość wyraźną wymowę etyczną, bo „Miasto” nie jest ani powieścią o fruwających flakach wypruwanych przez spotworniałe wyniki nieudanych eksperymentów, ani nawet o fali morderstw, choć poleje się krew. To bardziej historia o odwadze i przyjaźni. O tym, jak ważna jest pomoc potrzebującym i zwykłe codzienne bycie miłym.

Widać tu, że Koontz zmierza w pewną stronę, która może nie podobać się jego dawnym fanom. Po pierwsze, wzmacnia realizm kosztem wszelkich nadnaturalności. Po drugie: coraz wyraźniej wpisuje w powieść wartości moralne, zgodne z doktryną chrześcijańską. W tym pierwszym przypadku przypomina nieco późniejszego, eksperymentującego gatunkowo i formalnie Stephena Kinga, w drugim - późną Anne Rice. Samo „Miasto” wydaje się przy tym dobrze zbalansowane, nie jest nachalnie umoralniające i wciąż wywołuje napięcie, choć już nie straszy.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-09-13 08:39:39
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS